9.7 C
Banja Luka

32 godine od stradanja Srba u srednjem Podrinju

U Bratuncu će danas biti obilježene 32 godine od stradanja Srba u srednjem Podrinju i Birču, a parastos za 3.267 srpskih žrtava služiće NJegova svetost patrijarh srpski Porfirije.

Program obilježavanja počeće dočekom patrijarha Porfirija u porti Hrama Uspenja Presvete Bogorodice, gdje će u 9.00 časova biti služena Sveta arhijerejska liturgija.

U 11.30 časova krenuće litija od hrama Uspenja Presvete Bogorodice do groblja u Bratuncu, gdje će u 12.00 časova biti služen parastos stradalima u Odbrambeno-otadžbinskom ratu.

Nakon toga će zvaničnici položiti cvijeće i vijence kod Centralnog spomen-krsta na bratunačkom groblju, a potom će se obratiti prisutnima.

Osim crkvenih velikodostojnika, obilježavanju će, između ostalih, prisustvovati predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić, premijer Radovan Višković, premijer Srbije Miloš Vučević.

Obilježavanju će prisustvovati i ministar rada i boračko-invalidske zaštite Srpske Danijel Egić, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije Nemanja Starović, ministtar bez portfelja i Vladi Srbije Nenad Popović, predstavnici opština i gradova iz Srpske i Srbije, brojne delegacije organizacija proisteklih iz minulog rata, te veliki broj građana.

Naziv ovogodišnjeg programa obilježavanja sjećanja na stradale Srbe u srednjem Podrinju i Birču je „32 godine – zločin bez kazne“.

Pomen se daje svim srpskim žrtvama iz srednjeg Podrinja i Birča u Odbrambeno-otadžbinskom ratu, a organizuje se povodom 32 godine od velikog stradanja Srba na Petrovdan 1992. godine u selima oko Srebrenice i Bratunca, kada je ubijeno 69 i zarobljeno 22 vojnika i civila, od kojih niko nije preživio, a desetoro se još vode kao nestali.

Muslimanske jedinice iz Srebrenice su tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata najčešće napadale srpska sela na najveće pravoslavne praznike, a na Petrovdan 1992. godine napale su sela Zalazje, Biljaču, Sase i Zagone ubijajući sve što su stigli, pljačakajući i paleći srpsku imovinu.

Tako su nastavili realizaciju plana etničkog čišćenja započetog u aprilu iste godine, prema kojem su uništavali sve što je srpsko, da bi tragove postojanja Srba na ovim prostorima potpuno zatrli, jer su, osim ubijanja i progona civilnog stanovništva i uništavanja imovine, uništavali i srpska groblja i bogomolje.

Muslimanske formacije su tokom cijele 1992. godine napadale srpska sela i ubijale i uništavale sve što je srpsko.

Da bi zaštitila srpsko stanovništvo u Srednjem Podrinju od uništenja, Vojska Republike Srpske /VRS/ u proljeće 1993. godine pokreće kontraofanzivu, ali do oslobađanja Srebrenice tada nije došlo zbog intervencije međunarodne zajednice koja je ovu, tada muslimansku, enklavu proglasila zaštićenom demilitarizovanom zonom UN.

Muslimanska komanda pripremala je akcije i koristeći zaštitu međunarodnih vojnih snaga – Unprofora, organizovala napade na srpske položaje, posebno 1995. godine kada su jake snage iz zaštićene zone krenule u napad na komandu Glavnog štaba VRS u Crnoj Rijeci kod Han Pijeska.

Taj napad je razbijen i ubrzo je uslijedilo oslobađanje Srebrenice koja ulazi u ustavno-pravni sastav Republike Srpske u julu 1995. godine.

(Srna) Foto: Srna

NAJNOVIJE VIJESTI:

Najčitanije vijesti:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here