16.7 C
Banja Luka

Poljoprivrednici nemaju plavi dizel – Proizvodnja se gasi, a vlast ćuti!

Poljoprivredni proizvođači u BiH su jedini u Evropi koji nemaju tzv. plavi dizel oslobođen svih akciza i putarina čije uvođenje traže već godinama.

Dok vlast ćuti, poljoprivrednici upozoravaju da se poljoprivredna proizvodnja polako gasi te da će, ukoliko se nešto ne promijeni, BiH ostati bez sela i domaće hrane.

Gorivo je jedan od najznačajnijih izdataka u poljoprivrednoj proizvodnji. Cijena tog energenta je svakog dana sve viša, a nema izgleda da će se taj rast zaustaviti. Ukoliko vlast ne uvede plavi dizel, to će dodatno ugroziti proizvodnju, a mnoge njive će ostati neobrađene, kaže Radiša Rikanović iz Broca, koji obrađuje 82 hektara zemlje.

“Šta mi vrijede svi ovi traktori kad ne mogu da ih pokrenem bez goriva. Sada za 100 KM ne mogu nasuti da naspem 40 l goriva sa kojima mogu da obiđem par njiva. Treba mi 400 l za jedan dan.  U vrijeme sezone za pet traktora mi je ponekad potrebno 700-800 l. Zamislite onda koliko mi treba za 3-4 dana. To je 3000 l, puta 2 KM ako odmah odbijem regres i to je 6.000 KM”.

Nikola Aleksić, poljoprivrednik iz Golog Brda kod Bijeljine kaže da je nekada rijetko moglo da se vidi da traktor ostane bez goriva.

“Sada se u sezoni poljoprivredih poslova desi da, nažalost mašina ostane na sred njive.”

Visoka cijena nafte značiće značajno skuplju proizvodnju te niži kvalitet i količinu proizvoda, ističu poljoprivrednici. Koliko ih to pogađa pokazuje prosto poređenje sa cijenom namirnica koje sami proizvedu.

“Litar nafte sada košta koliko i četiri litra mlijeka ili kilogram žive vage svinjetine”, ističe Vladimir Usorac iz Udruženja poljoprivrednih proizvođača-mljekara Republike Srpske.

Rikanović kaže da je regres od 60 feninga po litru malo ublažavao sitauciju dok je nafta bila 1.5 KM pa se tada moglo raditi.

“Sad je nafta 2.5 KM i na tome sigurno neće stati. Mi se uvijek žalimo ali ako se plavi dizel sada ne uvede ali ovoga puta njive neće moći da se obrade”, kategoričan je Rikanović.

Aleksić vladajućoj koalicije, kaže poručuje da sve akcize treba odmah da se ukinu i da se nafta spusti na spusti na neku prostojnu cijenu.

“Cijena nafte koja bi bila prihvatljiva za farmere odnosno poljoprivrednike bila bi oko 1 KM”.

Plavi dizel je rak rana poljoprivrede BiH jer mi već godinama ne nailazimo na razumijevanje nadležnih, kaže Usorac. Dodaje da vlast nije spremna da se odrekne desetina miliona maraka iz budžeta od putarina i akciza na dizel za poljoprivrednike bez obzira na posljedice.

“Mi ćemo istjerati seljake iz sela. Ostaće nešto stanovnika u gradovima, u Sarajevu, Mostaru, Banjaluci, Doboju, Tuzli i Bijeljni, a sela će ostati potpuno prazna. 1000 sela je prazno, 700 ima manje od 5 stanovnika. Ne mogu seljaci da grade autoputeve da bi se gospoda vozala u skupim autima, a mi propadali”, poručuje Usorac.

Poljoprivredni proizvođači podsjećaju kakav je odnos prema selu u razvijenim evropskim državama. Dodaju da će ceh odnosa prema selu, pored njih, na kraju platiti krajnji potrošači.

“Budžeti evropskih zemalja u koje se mi zaklinjemo i koji su uzor našoj vlasti su sa 40, 50 ili 70 odsto usmereni u agrar. Našim budžetom od 3 odsto ne možemo ni u šali da im pariramo”, kaže Nikola Aleksić.

Savo Bakajlić iz Udruženja poljoprivrednika sela Semberije i Majevice naglašava da je BiH područje u koje svako uveze svoju robu koju ne može da proda ni na jednom drugom mjestu.

“Ljudi nisu svjesni šta sve može da se desi, kakvu hranu jedemo, odakle potiče i kakvog je kvaliteta. Nijedna zemlje neće dati svoju hranu visokog kvaliteta po ovim cijenama. Ta hrana je mnogo skuplja u marketima u EU i zemljama u okruženju. Mi jedemo sve i svašta, a i naša djeca to jedu”, ponovo upozorava Bakajlić.

Robne rezerve nemamo, a ukoliliko u slučaju neke krize uvoz stane, i pored ovolike zemlje i blagodati ostaćemo bez hrane, što je poražavajuće, poručuju poljoprivrednici.

(BN/D.Ilić)

NAJNOVIJE VIJESTI:

Najčitanije vijesti:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here