Janko je šef carinske ispostave ‘Brod’, a Jovanka predsjednica Okružnog privrednog suda u Doboju. Njihovi prihodi ni približno ne pokrivaju milionska ulaganja u imovinu, navode u CIN-u.
– Na osnovu informacija koje su procurile iz jedne od najvećih svjetskih privatnih banaka Kredi Svis, razotkriveno je skriveno bogatstvo klijenata umiješanih u mučenje, trgovinu drogom, pranje novca, korupciju i druga teška krivična djela, piše britanski Gardijan, pozivajući se na izvještaj iz 2017. godine, koji je naručio švajcarski finansijski regulator.
Prema izvještaju procurelom u javnost, u kojem su objelodanjene interne procedure banke, otkriveni su detalji računa oko 30.000 klijenata Kredi Svis širom svijeta vrijedni više od 100 milijardi švajcarskih franaka (oko 96 milijardi evra), navodi Gardijan.
Procurili podaci iz izvještaja koji mediji još nazivaju „Švajcarske tajne“, ukazuju na rasprostranjene propuste Kredi Svisa, uprkos, kako navodi londonski list, višedecenijskim obećanjima da će ukloniti sumnjive klijente i nezakonita sredstva.
Otkriveno je kako je Kredi Svis više puta otvarao ili održavao bankovne račune za niz visokorizičnih klijenata širom svijeta.
Među njima su Ronald Li Fuk-šiu, bivši predsjednik berze u Hongkongu, koji je bio jedan od najbogatijih ljudi u gradu, ali i osuđen za primanje mita u zamjenu za uvrštavanje kompanija na berzu, Nemac Eduard Zajdel osuđen je za primanje mita 2008, koji je bio zaposlen u Simensu i koji je kao vođa multinacionalne kompanije u Nigeriji nadgledao kampanju podmićivanja korumpiranih nigerijskih političara.
Gardijan pominje i Stefana Sederholma, švedskog kompjuterskog tehničara koji je otvorio račun kod Kredi Svis 2008. godine i bio u mogućnosti da ga ima dve i po godine nakon što je na Filipinima osuđen za trgovinu ljudima, zbog čega je dobio doživotnu kaznu zatvora.
Jedan od najozloglašenijih slučajeva u istoriji Kredi Svis uključuje, kako dodaje Gardijan, korumpiranog filipinskog diktatora Ferdinanda Markosa i njegovu suprugu Imeldu, za koje se procjenjuje da su izvukli čak 10 milijardi dolara sa Filipina tokom tri Ferdinandova predsjednička mandata.
Tu je i Pavlo Lazarenko, koji je bio premijer Ukrajine između 1997. i 1998. i koji je po prestanku mandata otvorio svoj prvi od dva računa, a na jednom od njih je imao gotovo osam miliona švajcarskih franaka.
Prema pravilima, klijenti koji su bili označeni kao politički izložena osoba iz zemlje visokog rizika ili osoba koja je uključena u visokorizične aktivnosti kao što su kockanje, trgovina oružjem, finansijske usluge ili rudarstvo, bili bi suočeni sa pojačanim nadzorom, navodi se u izvještaju.
Od menadžera za odnose se očekivalo da koriste eksterne izvore za provjeru klijenata i njihovih nivoa rizika.
Moglo se očekivati da je takva kontrola trebalo da spriječi banku da otvori račun za klijenta kao što je Rodoljub Radulović, prevarant koji se bavio hartijama od vrijednosti i koga je 2001. godine optužila američka Komisija za hartije od vrijednosti, dodaje Gardijan.
On je, međutim, imao dva računa u Kredi Svisu, prvi otvoren 2005, godinu dana nakon što je osuđen zbog malverzacija sa hartijama od vrijednosti.
Na jednom od Radulovićevih računa bilo je 3,4 miliona švajcarskih franaka pre nego što je zatvoren 2010. godine, dodaje Gardijan.
Radulović je nedavno u Beogradu osuđen na 10 godina zatvora zbog uloge u švercu kokaina iz Južne Amerike za narko bosa Darka Šarića, prenosi Tanjug.
Međutim, kako navodi Centar za istraživačko novinarstvo (CIN), račun je imao i bračni par iz Doboja Janko i Jovanka Jovanović, koji su navodno kupili 13 nekretnina u zemlji i inostranstvu, a na računu u Švajcarkoj icarskoj skupili su oko tri miliona KM.
Janko je šef carinske ispostave ‘Brod’, a Jovanka predsjednica Okružnog privrednog suda u Doboju. Njihovi prihodi ni približno ne pokrivaju milionska ulaganja u imovinu, navode u CIN-u.
(BN/Tanjug/CiN)