Nakon što se predstavnici domaćih političkih partija u BiH nisu dogovorili, reagovala je međunarodna zajednica. Jedna od novina u Izbornom zakonu je i kažnjavanje onih koji u svrhe promovisanja stranke zloupotrebljavaju javna sredstva. Pa tako korištenje službenih automobila, helikoptera i ostalih resursa, više neće biti moguće.
„Zloupotreba javnih sredstava i resursa, u smislu ovog zakona, je bilo koje nezakonito korištenje sredstava i resursa države BiH, entiteta, kantona, Brčko distrikta BiH i drugih jedinica lokalne uprave i samouprave, kojim kandidati na izborima i izbornim listama, kao javni ili državni zvaničnici, ili neposredno izabrana lica, raspolažu za potrebe obavljanja službene dužnosti“ navedeno je u Odluci kojom se donosi Zakon o izmjenama i dopunama Izbornog zakona Bosne i Hecegovine.
Izmjene zakona podrazumijevaju i dodatna ovlašćenja Centralne izborne komisije koja sada može da izrekne sankcije zbog povreda izbornog zakona koje su utvrđene na osnovu prigovora i žalbi. CIK tako može da izrekne:
1. „novčanu kaznu koja ne prelazi iznos od 30.000 konvertibilnih maraka;
2. uklanjanje imena kandidata sa kandidatske liste ako se utvrdi da je kandidat lično odgovoran za povredu;
3. poništenje ovjere političke stranke, koalicije, liste nezavisnih kandidata ili nezavisnog kandidata“ piše u Odluci.
Nametnutee izmjene uvešće red u haotično ponašanje političkih struktura i omogućiće CIK-u da drži pod kontrolom izborni proces, ističu politički analitičari. Zbog toga ove odluke nikako ne odgovaraju onima koji su godinama okretali vodu na svoju vodenicu, koristeći sve dozvoljeno i nedozvoljeno da se dočepaju fotelje, kažu analitičari.
„Mi znamo na koji način su bila upregnuta sva sredstva, javni resursi i ljudski i materijalni, da bi pojedine političke partije, naravno one koje su na vlasti, provodile izbornu kampanju i kupovale, da tako kažem, i glasove i pojedine odbornike, pojedine poslanike i slično. Mislim da to istovremeno naravno ne odgovara političkim partijama koje su na vlasti, jer im izmičete jednu vrlo vještu polugu koju su oni zloupotrebljavali. Međutim rekla bih da se upravo u tom dijelu nalazi veliki izazov za Centralnu izbornu komisiju koja do sada nije reagovala“, kaže politički analitičar Tanja Topić.
Zbog ovih odluka očekuje se bunt iz vladajućih struktura, a sve pod izgovorom da u BiH nije potrebno miješanje međunarodne zajednice i da su odluke nametnute. Svoje negodovanje oni prenose i na narod, tako da se stvara generalni otpor prema međunarodnoj zajednici, iako ovi potezi osiguravaju da će biti ispoštovana izborna volja građana, objašnjavaju analitičari.
„To je korak napred ka normalnoj državi svakako, a korak nazad ka suverenitetu države. Te poteze su trebale lokalne vlasti odavno da donesu, a ne da čekamo da nam neki stranac donese, ko god da je da li visoki predstavnik, da li bilo koja druga forma međunarodne zajednice koja je prisutna u Bosni i Hercegovini. Tako s jedne strane uz pretpostavku da ne pude opstrukcija, za nadati se da će to unaprijediti uopšte demokratičnost u Bosni i Hercegovini“, pojašnjava politički analitičar Mladen Buboljić.
Narodn poslanik Jelena Trivić ističe da je protiv nametanja, ali postavlja pitanje zašto se domaći polički faktori nisu ranije dogovorili, pa ne bi bilo potrebe za nametanjem.
„Javni resursi i novac svih građana režim iskorištava u trci za glasove i tome treba stati na kraj, kaže Trivić.
„Principijelno ja sam uvijek protiv tog nametanja, dakle nije dobro to što je Šmit donio takvu odluku, ali se postavlja pitanje zašto je sve to što je trebalo da poboljša sam izborni proces, da bi on odrazio stvarnu volju građana , zašto je to tapkalo u mjestu, zašto se oni koji su se trebali dogovarati, to sami nisu donijeli, zašto mi imamo zarobljen izborni proces, zašto smo mi u prošloj kampanji gledali kandidate za najviše funkcije kako prijete zaposlenima, kako prijete radnicima. Oni koji su navikli da uzmu državi, odnosno helikopter Republike Srpske i odu na stranački skup, naravno da su ogorčeni“,istakla je Trivić.
Kako su izgledale prijetnje na izborima 2018. godine pogledajte:
Da li će ove izmjene doprinijeti većem stepenu regularnosti izbornog procesa i smanjenju izbornih malverzacija, vidjeće se u kampanji. Na potezu je CIK čija su izvršna ovlašćenja Šmitovim izmjenama Zakona povećana i koja sada može da djeluje mnogo brže i efikasnije.
(BN)