Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, nedavno je ponovo pominjao otcjepljenje i nezavisnost Republike Srpske i rekao da to trenutno nije plan rukovodstva RS, ali da ima podršku određenih zemalja, što je u narednim danima izazvalo brojne komentare u Bosni i Hercegovini.
Međutim, ovo nije prvi put da Dodik pominje secesiju, ali da na kraju od toga nije bilo ništa. Zato smo provjerili: Da stvarno proglasi nezaivsnost Republike Srpske, ko bi je zapravo priznao?
Bez navođenja o kojim zemljama se radi, Dodik je za zagrebački Nacional rekao da postoje zemlje koje bi podržale nezavisnu Republiku Srpsku, i dodao da će možda sljedeći intervju obaviti u nezavisnoj Republici Srpskoj.
Šta će se dogoditi? Ništa, priznaće nas prijatelji, neprijatelji neće. Neki će čekati pa će nas priznati poslije, kao Hrvatska. (…) A sada imamo desetak, 15 zemalja koje su izrazile spremnost da podrže Republiku Srpsku“, poručio je predsjednik Republike Srpske.
Dodik je rekao da ga podržavaju i neke zemlje Evropske unije, ali nije otkrio koje. Zanimljivo je da nije mogao da potvrdi ni da će secesiju podržati ni Rusija.
Takođe, teritorijalni integritet BiH poštuju i sve zemlje u regionu, što otvara pitanje: ako bi Dodik proglasio nezavisnost Republike Srpske jer pominje podršku 10 do 15 zemalja, ko bi to zapravo podržao?
„Ako je to što je rekao i tačno, a vrlo često se dogodi da ono što on kaže nije tačno, šta znači 15? Pa to nije ni 10% članica ujedinjenih nacija. To je otprilike da se svedete na druge prostore koje niko ne priznaje i onda da budute čitavo vrijeme izolovani. Nama to kao narodu ne treba“, smatra Mladen Ivanić, počasni predsjednik PDP-a.
„Ta tema i ta priča je veoma izlizana, deplasirana kroz potpuno ignorisanje volje stanovnika Republike Srpske kroz izlizanu priču o referendumima, otcjepljenjima i tako dalje“, kaže predsjednik SDS-a Milan Miličević.
„Ne postoji volja velikih sila za nastankom novih država i ko poznaje međunarodno pravo, međunarodne odnose to dobro zna. Vidimo na primjeru Katalonije, Škotske, pa i iračkog Kurdistana kada su ih nagovarali da naprave taj referendum oni su sve napravili i sada je Kurdistan autonomna regija u okviru federalnog Iraka tako da sve to što govori Milorad Dodik u njegovom stilu se može slobodno reći: može okačiti mačku o rep“, kaže Zijad Bećirović iz Međunarodnog instituta za balkanske i bliskoistočne studije.
Gotovo da nije bilo godine, od Dodikovog povratka na vlast 2006. godine, da se pitanje otcjepljenja nije iz redova SNSD-a plasiralo u javnost, međutim od tih najava na kraju nije bilo ništa.
Tako je na primjer 2017. Dodik rekao da će 2018. raspisati referendum o nezavisnosti Srpske ukoliko joj se ne vrate nadležnosti propisane Dejtonskim sporazumom. Nadležnosti nisu vraćene, niti se Srpska otcijepila od Bosne i Hercegovine.