Predstavništva Republike Srpske u svijetu nemilice troše novac građana Republike Srpske, a zauzvrat ne donose skoro pa nikakvu korist. Umjesto da spajaju strane firme sa domaćim privrednicima, fokus im je na pripremi terena za posjete zvaničnika iz Srpske, te obilazak sajmova piva, zborova, molitvi, sportskih događaja i drugih manifestacija na kojima navodno šire dobar glas o Republici Srpskoj. A za to, iz godine u godinu, traže sve više novca.
Iako je predsjednik Vlade RS Srpske ranije priznao da neka predstavništva nisu opravdala postojanje, to nije bio razlog da im Vlada Srpske slije u budžet i više novca nego što su možda zaslužili svojim radom. Pa su tako određena predstavništva u prošloj godini dobila i stotine hiljada maraka više nego što su imala u prethodnoj.
Tako je i Predstavništvo Republike Srpske u SAD dobilo više novca, a zauzvrat – rezultat svima dobro poznat – sankcije.
Iako je prvobitno planirano 620 hiljada maraka za Predstavništvo u Americi, lobisti Republike Srpske su ipak na kraju potrošili 722 hiljade maraka.
Uprkos najvećem nezadovoljstvu radom predstavništva u Austriji, u Vladi Srpske su odlučili da ih i nagrade, pa sa 750 hiljada prvo povećaju finansije na čak milion i 450 hiljada, od čega su oni uspjeli da potroše milion i 364 hiljade.
I predstavništvo Srpske u Rusiji je imalo neke iznenadne troškove pa su sa prvobitno planiranih 960 hiljada potrošili čak milion i 218 hiljada maraka, navedeno je u Konosolidovanom izvještaju o izvršenju budžetu za 2023. godinu.
„Ja lično mislim da je upitno da li treba finansirati bilo koga. To predstavništvo u Americi je obična advokatska kancelarija. Ako ona ne daje rezultat, ako ne izvještava i ne rješava potencijalne probleme, onda to nije konsultant koji je potreban Vladi RS.“, kaže ekonomista Zoran Pavlović.
„Taj proces skidanja sankcija dugo traje, ali očito je da će se uložiti i zadnji peni kako bi se pojedinci skinuli sa crne liste i kako bi Republika Srpska, odnosno njen vrh dobili drugačiju poziciju iz ugla SAD–a“, poručuje Tanja Topić, politički analitičar.
Predstavništvo Srpske u Grčkoj nije moglo ni da potroši novac koji im je Vlada darežljivo dala. Darežljivost Vlade Srpske nije iskoristilo ni Predstavništvo u Njemačkoj, pa iako su dobili povećanje budžeta za 10 hiljada maraka, potrošili su manje i od prvobitnog plana.
Mada nije najjasnije ni na šta su potrošili 535 hiljada maraka, s obzirom na ekonomske sankcije koje je Njemčka uvela Srpskoj. Predstavništvo u Srbiji potrošilo je umjesto planiranih 930 hiljada, 910 hiljada maraka, a slična situacija je i u Belgiji gdje su potrošili 5 hiljada manje nego što su dobili. Budžet je probijen u Predstavništvu Srske u Izraelu, gdje su umjesto planiranih 320 hiljada maraka potrošili 326 hiljada.
(BN) Foto: „Silni milioni su otišla na lobiranje, a mi sve manje prijatelja imamo. Odnosno, nemamo ih. To uglavnom služi za stranačko udomljavanje i to nesposobnih kadrova. Ako su uz sve te pare u potpunosti izolovali RS, to jasno govori na kakvom smo putu.“, smatra Milan Miličević, predsjednik SDS – a.
Trend povećanja izdvajanja za lobiranja se nastavlja i u ovoj godini. Tako je u prijedlogu budžeta Srpske za 2024. godinu planirano povećanje sredstva za rad ovih predstavništava za 990.000maraka, sa 6 miliona i 110 hiljada na 7 miliona i 100 hiljada maraka. Ovih skoro milion maraka će najvjerovatnije otići za osnivanje i rad novog predstavništva Srpske u Šangaju.
(BN) Foto: Arhiva