Republika Srpska, 11.08.2024. – Vlada Republike Srpske započela je proces prodaje državne imovine u inostranstvu, a jedna od prvih odluka odnosi se na odmaralište u Bristu kod Makarske, koje je u vlasništvu banjalučke Elektrokrajine.
Ovo preduzeće je dobilo saglasnost Vlade za prodaju navedene nekretnine, ali mnogi detalji ostaju nejasni, uključujući način na koji će novac od prodaje biti upotrebljen i u kakvom se stanju trenutno nalazi odmaralište.
Elektrokrajina je dobila zadatak da sprovede javnu prodaju odmarališta u Hrvatskoj, a iz ovog preduzeća poručuju da će, u slučaju prodaje, sredstva biti predana Investiciono-razvojnoj banci Republike Srpske (IRB) i njenom Fondu za upravljanje nekretninama i potraživanjima. Odlukom Vlade RS, objavljenom u „Službenom glasniku RS“, Elektrokrajina je zadužena da provede prodaju u ime Fonda, jer je odmaralište u Bristu prikazano u pasivnom podbilansu preduzeća.
Međutim, u Elektrokrajini trenutno nemaju informacije o stanju nekretnine, njenoj potencijalnoj vrijednosti, niti o namjeni sredstava od eventualne prodaje. Isto pitanje postavljeno je i Investiciono-razvojnoj banci, ali ni odatle nisu stigli odgovori.
Ekonomista Zoran Pavlović ističe da je vrijednost imovine Republike Srpske u inostranstvu značajna, ali izražava zabrinutost zbog netransparentnosti u procesu prodaje. On smatra da Republika Srpska ne bi trebalo da prodaje imovinu preko Elektrokrajine, već direktno preko IRB-a. Opozicija takođe upozorava na netransparentnost ovog procesa, što otvara sumnje da bi sredstva od prodaje mogla biti nenamjenski potrošena.
Poslanik PDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske, Tanja Vukomanović, smatra da ovakav pristup prodaji imovine izaziva sumnje da je situacija u budžetu Republike Srpske ozbiljna, te da se ovakvim potezima pokušava zakrpiti ogromna rupa u finansijama. Vukomanovićeva podseća da je prije deset godina procijenjeno da vrijednost imovine RS u Hrvatskoj iznosi oko 2 milijarde maraka, te izražava čuđenje zbog neozbiljnog pristupa ovom pitanju.
Vukomanovićeva dalje navodi da prema najnovijim podacima iz Ministarstva, RS posjeduje oko 42 objekta u Hrvatskoj, ali da nedostaju konkretni podaci o njihovom stanju, vrijednosti, te namjeri Republike Srpske u vezi sa tom imovinom. Iako je vlast Republike Srpske u više navrata podržavala interese Hrvatske, neriješeni odnosi između BiH i Hrvatske godinama ometaju ostvarivanje prava na imovinu, kako firmama, tako i građanima Bosne i Hercegovine. Dešavalo se da BiH stavi imovinu u Hrvatskoj na prodaju, dok hrvatske vlasti tu istu imovinu izdaju u zakup, dodatno komplikujući situaciju.