Nakon brojnih destabilizujućih poteza u Bosni i Hercegovini, predsjednik Republike Srpske se okrenuo inostranstvu i putovao u nekoliko država, doduše u one države gdje su mu vrata i dalje otvorena. Da li je ovo još jedno Dodikovo dizanje tenzija kako bi poboljšao svoju poziciju u budućim pregovorima ili ovaj put zaista planira da ide do kraja?
„Dodikove posjete u posljednjih desetak dana su isključivo u funkciji njegovog pokušaja stvaranja iluzije da on nije u izolaciji. I on i kompletno rukovodstvo Republike Srpske su u teškoj izolaciji da ne kažemo blokadi“, kaže bivši ministar inostranih poslova BiH i funkcioner opozicionog PDP-a Igor Crnadak.
U Izraelu umjesto uspješne posjete totalni fijasko. Dodik je na kratko sjeo pored premijera Benjamina Netanjahua, ali je uskoro zamoljen da napusti poziciju. U međuvremenu novo stezanje obruča oko vlasti Republike Srpske stiže iz Austrije i Njemačke, koje su uvele sankcije i zabrane ulaska Dodiku, Viškoviću i Stevandiću.
Priželjkivane podrške Vašingtona i dalje nema, a Dodik i njegovo okruženje stalno poručuju kako neće odustati i da će ići do kraja.
„Mi ne znamo šta taj kraj znači i šta je ta mnogo puta spominjana u većini vrhunaca političkih kriza crvena linija. Mislim da je ono što bismo mogli vidjeti i nakon svih ovih putovanja da se insistira na nekoj vrsti dogovora, razgovora i pregovora“, kaže politički analitičar Tanja Topić.
„Ja očekujem i nadam se pravosudni problemi koje rukovodstvo ima biti odvojeni od budućnosti RS i njenog naroda. To je najvažnija stvar. Ono gdje sam veliki optimista je upravo to razumjevanje, a imao sam priliku da razgovaram sa svim predstavnicima važnih zemalja od SAD do Evrope, i svi su vrlo decidni: neće biti nikakvog negativnog uticaja na Republiku Srpsku i njene nadležnosti“, smatra Igor Crnadak.
Već mjesecima je otvoreno i pitanje: Da li dizanje tenzija ima veze sa procesuiranjem korupcijskih afera? Jedan od primjera je kupovina Dodikove vile na Dedinju.
„Ta priča o otcjepljenju i samostalnosti koju vidimo ovih dana je zapravo zaštita od procesuiranja visokog kriminala“, smatra poslanik SDS-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Mladen Bosić.
Objekat na Dedinju nije jedina afera koju vlasti u pokušaju izbjegavanja procesuiranja podvlače pod krinku nacionalnih interesa. Tu je i davno zaboravljena izgradnja zgrade Vlade Republike Srpske, Balkan investment banka, kasnije propast Bobar i Banke Srpske.
„Ako se sjetimo da je Zoran Đinđić ubijen zato što je pokrenuta optužnica protiv Legije, napravljena je kriza koja je u tom trenutku mogla da ugrozi čitavu Srbiju samo zbog jedne optužnice za kriminal. Te optužnice za kriminal mogu biti veliki okidač za političke pokrete kad vi želite da povećate tenzije u javnosti i stvorite određene vrste haosa da se pravosuđe ne bi bavilo svojim poslom“, kaže novinar i urednik portala Buka Aleksandar Trifunović.
Kako će se raspetljati gordijev čvor kada se sve iz dana u dan sve više komplikuje? Po svemu sudeći ova kriza prebacuje se i na Srbiju koja ima i svojih problema, gdje se, kako mnogi smatraju, neodgovornom politikom ovdašnjih političara pravi dodatni teret i Aleksandru Vučiću koji ovih dana na sastancima sa predstavnicima međunarodne zajednice mora da objašnjava i postupke rukovodstva Republike Srpske.
(BN) Foto: Arhiva