I DNS i SPS su trenutno opozicija u Srpskoj, i to praktično znači da Trivićeva neće moći da računa na glasove te dve partije u trci sa Dodikom, što značajno slabi njenu startnu poziciju. Pojedinci iz PDP-a i SDS-a, kako se navodi u tekstu, već su ocenili ova dva kandidata kao “trojanske konje” Milorada Dodika.
Partije u Bosni i Hercegovini su otkrile karte i Centralnoj izbornoj komisiji, tri meseca pre izbora predale liste za parlamente na svim nivoima vlasti, kao i pojedinačne kandidature. Svakako najviše pažnje privukle su dve trke, za Predsedništvo BiH i za poziciju predsednika Republike Srpske, a sudeći po prijavljenim kandidaturama, borba će biti žestoka na svim frontovima.
Milorad Dodik je kandidat SNSD-a za predsednika Srpske, a najozbiljniji izazivač biće Jelena Trivić iz PDP-a koju je podržao i SDS. U trku za predsednika Srpske će čak 17 kandidata, s tim da treba imati na umu da su među njima i oni iz reda Hrvata i Bošnjaka koji ciljaju mesta potpredsednika Republike.
Ono što je kuriozitet, kako pišu Frankfurtske vesti, jeste da još dve parlamentarne stranke u Srpskoj imaju kandidate za predsednika, a to su DNS koji je istakao potpredsednika partije Radislava Jovičića, te SPS koji je kandidovao Neđu Đurića, čoveka koji je pre 16 godina bio blizu kandidature za premijera Srpske.
I DNS i SPS su trenutno opozicija u Srpskoj, i to praktično znači da Trivićeva neće moći da računa na glasove te dve partije u trci sa Dodikom, što značajno slabi njenu startnu poziciju. Pojedinci iz PDP-a i SDS-a, kako se navodi u tekstu, već su ocenili ova dva kandidata kao “trojanske konje” Milorada Dodika.
Sa mnogo optimizma, vere i dobre energije idemo prema pobedi, poručila je Jelena Trivić nakon što je i zvanično predala kandidaturu.
Da će ona biti kandidat poznato je još od decembra, pa se u proteklim mesecima suočila sa salvom napada kako na nju, tako i na njene bliske saradnike pa i porodicu.
– Ja kao kandidat, ne samo PDP-a nego i šireg fronta stranaka, a pre svega naroda, mogu reći da ćemo voditi pozitivnu i dostojanstvenu kampanju u kojoj mi nećemo pljuvati i prljati druge, ali ćemo znati kako da se branimo – poručila je Trivićeva.
Kada je u pitanju Predsedništvo BiH, u trku ulazi ukupno 10 kandidata, po četiri za bošnjačkog i srpskog člana, te dva koja ciljaju fotelju koja pripada Hrvatima.
U Republici Srpskoj kandidati će imati priliku da biraju između dva najveća favorita – Željke Cvijanović (SNSD), aktuelne predsednice Srpske koja je bila kandidat za fotelju u Sarajevu i 2014. kada je izgubila od Mladena Ivanića, i Mirka Šarovića, predsednika SDS-a, koji je bio član Predsedništva BiH još 2002. godine, ali je nakon dve godine mandata morao da se povuče sa funkcije zbog pritisaka OHR i međunarodne zajednice.
Analitičari prognoziraju da će duel ova dva kandidata biti žestok i da ostala dva imena nemaju preterano velike šanse. U pitanju su Nenad Nešić, lider DNS-a, i Vojin Mijatović, koga za funkciju kandiduje sarajevska Socijaldemokratska partija (SDP BiH).
Nešić je proteklih godinu dana proveo u opoziciji, pa je ostalo čudno zašto se kandiduje i time na određen način uzima glasove Šaroviću, dok Mijatović računa na glasove Bošnjaka u Srpskoj, kao i brojne bošnjačke dijaspore.
Nešić presuđuje?
Izvor Frankfurtskih vesti iz jedne od vladajućih partija kaže da će matematika odigrati važnu ulogu u trci za srpskog člana Predsedništva i da bi glasovi koje “odnese” Nešić mogli da budu ključni.
– Pre četiri godine glasovi DNS-a otišli su Dodiku. Ta partija je tada osvojila blizu 100.000 glasova, a Dodik je dobio oko 370.000. U međuvremenu se DNS raspao na tri stranke. Dve i dalje podržavaju Dodika, dok Nešić bije neku svoju bitku. Sada je veliko pitanje kome će u stvari nedostajati ti Nešićevi glasovi, a procena je da može da “nakupi” ok 35.000. Sigurno je da bi više odgovarali Šaroviću, ali imajući u vidu da će ova trka biti izuzetno tesna, to uopšte nije brojka koja je nebitna i Cvijanovićevoj – kaže sagovornik Frankfurtskih vesti.
(BN Foto: Tanjug)