Kada normalan čovjek, bez stranačke pripadnosti nekome, običan radnik, roditelj, penzioner, u glavi provrti proteklih nekoliko mjeseci, shvatiće da za njega niko ne brine.
Toliko važna pitanja poput prevoza, grijanja, subvencija, za mnoge su, koje je narod birao, nebitna i daleko iza stranačkih, a sve češće ličnih prepucavanja i uvreda.
Sa bitnim odlukama se oteže, valjda misleći da se političkom protivniku udara po živcima, ne gledajući koliko je svako prolongiranje, neusvajanje, vraćanje, štetno po one koji ovdje žive.
Sabotaža
Na sjednicama Skupštine grada Banjaluka trebalo bi da budu donošene odluke koje, u najkraćem roku, rješavaju problem, popravljaju život svakog stanovnika. Bez prolongiranja, otezanja, opstrukcije. I ne bi trebalo da bude važno ko je predložio, da li vladajući ili opozicija. Ako je nešto dobro i potrebno, nema gledanja u partijsku knjižicu. Nažalost, nije tako.
Proteklog petka skupštinski Kolegijum nije podržao da se na dnevnom redu sjednice nađe nacrt rebalansa budžeta, odluka o ulaganju 10 miliona KM u toplovodnu mrežu, o neradnoj nedjelji… Tada je gradonačelnik Draško Stanivuković rekao da se u gradu dešava “ekonomski masakr prema budžetu, prema građanima, narodu” i da je SNSD Banjaluku ostavio bez ijedne odluke koja donosi prihode. Rekao je i kako se Grad može naći u problemu da isplati plate. U petak poslijepodne rekao je da se Banjaluci “kopa ekonomska grobnica” dok se ispred zgrade Gradske uprave obraćao radnicima, jer Skupština Grada više od pet mjeseci nije usvojila nijednu odluku koja donosi prihod u budžet Grada.
Oglasili su se i pojedini odbornici, koji su poručili kako Banjaluka duže od 60 dana nema usvojen nacrt rebalansa budžeta i planske dokumente i da se nastavlja blokada grada, što “Banjalučani nisu zaslužili”. Neki su neusvajanje dnevnog reda nazvali sabotažom SNSD, koja uskraćuje građanima osnovna egzistencijalna i ljudska prava.
Nije dugo trebalo da se oglase iz Gradskog odbora SNSD Banjaluka, gdje su rekli da je pogrešno što gradonačelnik Banjaluke konstantno primorava zaposlene da učestvuju u njegovim performansima, prijeteći im platama.
Cirkus
Zatim je stranačko prepucavanje prešlo na ličiniji nivo. Predjsednik GO SNSD Vlado Đajić poručio da je stanje u Banjaluci katastrofalno, da grad vodi opasan monstrum i da se “zaigralo neko dijete koje ne zna ništa”. Poručio je da većina u Skupštini grada nije omogućila porez na nepokretnosti kakav je ranije bio i da ne smije dozvoliti regulacione planove koji bi “unakazili Banjaluku”.
Nakon toga je Stanivuković poručio Đajiću da je imao skoro dvije godine da zatraži njegov opoziv i pitao ga zašto nije. Spominjao je zatvor i političku penziju.
Onda je ponedjeljak donio promjenu, pa je skupštinski Kolegijum prihvatio tačke dnevnog reda, jer prijedlog o njihovom skidanju nije dobio većinu.
Politikolog Nebojša Tojagić kaže za Srpskainfo da je odavno Skupština grada postala rijaliti i cirkus, loša predstava za narod, a da su stanovnici Banjaluke postali taoci pat pozicije u kojoj se nadmudruju i opstruišu gradonačelnik i skupštinska većina.
– Ceh takve politike plaćaju građani, jer se sa realizacijom projekata kasni ili se tapka u mjestu. Po pravilu je za to kriva ona druga strana. Zanimljivo je da je nedavno odbornik PDP u skupštini Laktaša Nebojša Ličanin zatražio iste mjere za građane Laktaša koje je zatražio i usvojio SNSD u Banjaluci. Sve su glatko odbijene, što dovoljno govori o dosljednosti SNSD i (ne)iskrenoj želji da se nekom ozbiljno pomogne – objašnjava Tojagić.
Na sjednici Skupštine grada sljedeće sedmice naći će se odluka “koje treba da donese 11 miliona KM prihoda Gradu”, subvencije za grijanje, investicije od 10 miliona KM za obnovu toplovodnu mrežu, više regulacionih planova, povećanje stipendija srednjoškolcima i studentima, odluka o neradnoj nedjelji…
Srpska info