14.7 C
Banja Luka

Ko je kriv za puštanje na slobodu osumnjičenog sina savjetnika direktora policije Srpske?!

Marko Simić, sin savjetnika direktora Policije Republike Srpske Dragana Simića, koji je pao sa 5,5 kg droge, na slobodi. Vijest je koja je izazvala pažnju javnosti i pitanje kako je to moguće. Dok ministarstvo pravde razloge nalazi u štrajku advokata, iz advokatske zajednice poručuju – nismo odgovorni.

Advokati u Republici Srpskoj štrajkuju od 1. avgusta ove godine i traže od Ministarstva pravde Republike Srpske da im se povećaju naknade za odbrane po službenoj dužnosti i isplate zaostala dugovanja.

Na ovaj potez advokati su upozoravali od jula prošle godine, ali niko se, kažu, nije obazirao. Posljedice postaju sve očiglednije, a opasnosti za cjelokupnu bezbjednost sve veće.

Poslednji slučaj, koji je odjeknuo u javnosti je, puštanje na slobodu sina savjetnika direktora Policije Republike Srpske, koji je pao sa 5,5 kg droge. Izvan rešetaka se našao jer na pritvorskom ročištu nije imao branioca.

“Nažalost pojavljuju se takve situacije gdje zbog odluke o obustavi rada sudovi nisu u mogućnosti da postupaju onako kako bi željeli”, kaže Ozrenko Nikić, pomoćnik ministra pravde Republike Srpske.

Advokati, s duge strane, odbacuju svaku odgovornost.

“Nećemo da dozvolimo više da se teret te organizacije i te odgvornosti prebacuje na advokatsku komoru jer mi nismo u obavezi da obezbijedimo odbranu. Tu obavezu ima suštinski država”, kaže Dalibor Mrša, predsjednik Advokatske komore RS.

U situaciji kad osumnjičeni, odnosno optuženi, nije u finansijskoj mogućnosti da obezbijedi sebi branioca, država to radi po službenoj dužnosti. Zanimljivo pitanje je kako je moguće, da neko ko je, na primjer sin savjetnika, nema dovoljno novca da angažuje advokata.

“Kako je moguće da u situaciji kada znate da neko finansijski sasvim dobro stoji da ne može sam sebi da obezbijedi odbranu. Dakle, moj utisak je da se ova situacija u kojoj se nalaze advokati koriste na jedan vrlo negativan način, ali u konačnici ispaštaju i sudije koje časno i savjesno obavljaju svoj posao i tužilaštva i pripadniici minsitarstva unutrašnjih poslova”, kaže Mrša.

Rješenja za izlazak iz ove situacije još nema. Advokati su, kažu, spremni da potpišu ponuđeni memorandum o izmirivanju dugovanja do 1. avgusta, ali se zaobilazi pitanje tarife koja nije mijenjana gotovo dvije decenije.

“Razumijemo njihove zahtjeve nadam se da i oni razumiju situaciju ministarstva, Vlade Republike Srpske s obzirom na to da ta tarifa ne utiče samo na advokatsku zajednicu, utiče i na budžet, građane, privredu. Situacija je kompleksna, ali eto nadamo se da ćemo naći neko kompromisno rješenje”, kaže Nikić.

“Pri tome nismo uopšte dobili odgovor na pitanje šta bi bilo prihvatljivo što ne bi dovelo do značajnijih posljedica po budžet, poslovnu zajednicu, građane”, kaže Mrša.

Iz advokatske zajednice poručuju da su smatrali da će period od jednog mjeseca biti dovoljan da se dođe do kompromisnih rješenja, ali period od preko dva mjeseca je predug da bi se govorilo o ozbiljnoj namjeri da se problem riješi.

(BN) Foto: BN/Ilustracija

NAJNOVIJE VIJESTI:

Najčitanije vijesti:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here