Prošlog petka, ukrajinska dron kamera zumirala je ruskog vojnika koji se krišom kretao kroz drveće na obodu grada.
U toku je još jedan neprijateljski napad na grad Bahmut na istoku Ukrajine. Pilot drona je označio koordinate i potom ih preko satelitske veze poslao komandantima artiljerije. Za nekoliko minuta ukrajinske granate pogodile su kuće oko kojih su se krili Rusi.
Na ekranu operatera dronova mogao se videti kako se tiho diže dim pogodaka, piše Njujork tajms. Kasnije tog dana, međutim, oklopno vozilo je izašlo iz istočnog dela grada noseći ranjene ukrajinske vojnike ka stabilizacijskoj tački na zapadu.
A ukrajinska vojska je pretrpela udarce. To je sumorni zastoj koji je poprimio ritam borbe za titulu u teškoj kategoriji, sa obe strane dovedene do svojih granica u jednoj od najdužih bitaka u ratu.
Ovo je u suprotnosti sa strategijom Ukrajine na drugim mestima na liniji fronta, gde je postigla uspeh izbegavajući direktnu konfrontaciju i oslanjajući se umesto toga na pametno manevrisanje, obmanu i oružje dugog dometa koje je obezbedio Zapad da primora Ruse da se povuku.
Žestoke borbe nastavljene su u ponedeljak duž linije fronta koja se proteže od Bahmuta na severoistoku ka gradu Soledaru, pri čemu Rusi tvrde da su zauzeli obližnje selo, a Ukrajina kaže da je odbila ruske napade na sam Soledar.
Zamenica ukrajinskog ministra odbrane Hana Maljar napisala je u postu na Telegramu da se posle neuspešnog pokušaja zauzimanja Soledara i povlačenja koje je usledilo, neprijatelj pregrupisao i izveo još jedan snažan napad.
„Ukrajinske snage su hrabro branile svaki pedalj“, napisao je Maljar.
U Pentagonu u ponedeljak, visoki američki vojni zvaničnik opisao je bitku oko Bahmuta kao zaista žestoku, pri čemu su obe strane dale sve od sebe. Strateška vrednost Bahmuta je diskutabilna, ali ima simboličan značaj za obe strane.
Za Rusiju bi njeno zauzimanje bilo najznačajniji uspeh poslednjih meseci. Na ukrajinskoj strani, dugotrajna bitka i veliki gubici pretvorili su Bahmuta u nacionalni simbol prkosa.
Pat-pozicija
Gledano odozgo, na monitoru pilota drona, Bahmut nečujno klizi u nijansama puteva od smeđeg blata, sivih ruševina kuća i belog dima koji se diže od požara.
Zastoj je pretvorio pojas ruševina i izrovanih, blatnjavih polja na istočnoj ivici grada u prizore koji podsećaju na Prvi svetski rat: krateri od granata su na svakom koraku, napuštena tela ruskih vojnika leže okolo, a ukrajinske trupe se često žale na smrad.
„Ovo je mesto poput Verdena u Prvom svetskom ratu, gde svaka strana pokušava da iskrvari drugu“, rekao je general-potpukovnik Frederik Hodžis, bivši komandant SAD u Evropi, o bici kod Bahmuta, koja besni od skoro šest meseci.
Let dronom iznad pustoši u četvrtak zabeležio je tipičnu scenu: dva ruska tela koja leže na bojnom polju pored artiljerijskog kratera.
„Izgleda kao apokalipsa“, rekao je Aleksij Kondakov, ukrajinski vojnik koji je napustio Bahmut u decembru.
Nekoliko civila je ostalo u gradu, većina na manje oštećenoj zapadnoj obali reke Bahmutovke, koja deli Bahmut.
Istočni okruzi su puni porušenih i spaljenih kuća. Vojnici se naviknu na rutinu. Prošlog petka, ekipa Ukrajinaca jurila je blatnjavom ulicom u terencu, ušla u dvorište i stala uza zid sa puškama napretek, baš kao i skoro svaki dan.
U relativnoj bezbednosti uništene zgrade, vojnik je odmotao kabl za satelitsku vezu. Drugi je raspakovao dron.
Razmenili su nekoliko rečenica sa drugom jedinicom koja je tog dana koristila istu devastiranu zgradu, deleći sa njima čaj i ne obazirući se na grmljavinu i pucnjavu napolju.
Krvava druga faza
Druga faza je bila krvavija jer su Rusi napali grad koristeći brigade sastavljene od osuđenika.
Vlasnik kompanije Jevgenij Prigožin, blizak saradnik predsednika Vladimira Putina, koji želi pobedu u Bahmutu da bi ojačao svoj politički položaj u Rusiji, pokušao je ovde novu taktiku. Mnoge od ovih jedinica bile su sastavljene od „potrošne robe“, vojnika koji „nisu povređeni“.
Ukrajinski vojnici su govorili o naletima ljudskih talasa.
„U suštini, oni preuzimaju najveći teret svakog ukrajinskog odgovora. Onda imate bolje obučene snage koje se kreću iza njih da zauzmu teritoriju preko koje su te osobe prešetale“, rekao je visoki američki vojni zvaničnik.
Sergej Hrabski, bivši ukrajinski pukovnik i komentator ukrajinskih medija, nazvao je borbe oko Bahmuta „potpuno drugačijom prirodom“ rata. Ukrajina istrajava u odbrani grada, rekao je Hrabski, delom zato što su „njihovi gubici za nas važni“.
Napad u petak je bio primer toga. Rusi su se iz šume kretali peške ka gradu, a dronovi iznad njih nisu primetili oklopna vozila.
„Bez ovih očiju bismo izgubili ljude. I ne možemo da izgubimo ljude. Ionako ih imamo manje“, rekao je pilot dronova, koji je tražio da ga identifikuju po nadimku Navara, u skladu sa ukrajinskom vojnom politikom.
Navara je zamolio da ne otkriva tačne lokacije, ali je rekao da je generalno bezbedno reći da su „ruska kopilad oko 800 metara u tom pravcu“, pokazujući prstom kroz razbijeni prozor zgrade. Ubrzo nakon toga, ukrajinska artiljerija je pogodila Ruse dok su se zaklanjali u oblasti napuštenih i uglavnom uništenih jednospratnih i dvospratnih zgrada. Na ulicama okruga rasplamsala se paljba, a mitraljezi su odjekivali svuda unaokolo.
Nakon nekoliko letova, operateri dronova krenuli su drugim putem, izbegavajući uličnu borbu. Jedan od njih, Andrij Pančeko, radio je kao električar u Poljskoj pre vojne operacije, ali se vratio i dobrovoljno se prijavio u vojsku. Kako je rekao, Ukrajinci brane svoju zemlju jer, ako se ne bore, neće biti slobodni.
„Svrha otpora u ruševinama istočnog Bahmuta bila je manje jasna, priznao je Pančeko: „Ne znam, samo primam naređenja. Naredili su mi da budem ovde. Ali zašto ne? To je naša zemlja“.