Tajvansko ministarstvo odbrane saopštilo je da je 27 kineskih borbenih aviona narušilo njihov vazdušni prostor.
U pitanju su borbeni avioni tipa J-11, J-16 i SU-30.
Tajvan je zbog ulaska kineskih aviona podigao svoje borbene avione, javlja tajvansko ministarstvo odbrane.
Tajvan je saopštio da je poslao avione i rasporedio raketne ssisteme za „praćenje kineskih aktivnosti“ u svojoj identifikacinoj zoni protivvazdušne odbrane.
Situacija na istoku preti da eskalira zbog posete američke zvaničnice Nensi Pelosi Tajvanu. Ona je u utorak uveče sletela u Tajpej, uprkos pretnjama Pekinga da će snažno odgovoriti u slučaju da Sjedinjene Američke Države na takav način pruže podršku ostrvu Tajvan, koje Kina smatra svojom teritorijom.
https://twitter.com/mondefense/status/1554823077414187008?s=21&t=cTCmvNIQMe_cAL_5_qhJIQ
Njena poseta trajala je samo nekoliko sati, ali je čitav period protekao u tenzijama i pretnjama koje su stizale iz Pekinga.
Ministarstvo odbrane Kine saopštilo je da Peking neće ostati nem na “očiglednu provokaciju Vašingtona”. Borbeni avioni momentalno su stavljeni u stanje pripravnosti, a vlasti Tajvana nekoliko puta su isticale da je primećeno njihovo prisustvo u vazdušnom prostoru.
Kineski lider Si Đinping nije stao samo na ovom potezu, pa su velike vojne vežbe pokrenute istog dana.
Opkoljeni Tajvan
„Istočna borbena komanda kineske narodnooslobodilačke vojske započela je seriju zajedničkih vojnih operacija oko ostrva Tajvan, kao i zajedničke vazdušne i pomorske vežbe u moru i vazdušnom prostoru severno, jugozapadno i jugoistočno od Tajvan“, navodi se u saopštenju kineskog ministarstva odbrane.
Narodnooslobodilačka armija Kine PLA je ranije saopštila da će vršiti vežbe konvencionalnim raketnim naoružanjem, a meta će biti postavljena istočno od Tajvana.
Na tačno šest lokacija oko Tajvana, kineska mornarica već je postavila svoje brodove.
Mapa planiranih vojnih vežbi pokazuje da se one na nekim mestima odvijaju u krugu od 16 kilometara od obale Tajvana. Dva regiona u kojima će kineska vojska gađati, koristeći rakete i artiljeriju, nalaze se unutar onoga što Tajvan smata svojom morskom granicom. Ukupno, pet zona okružuju ostrvo i označavaju jasnu eskalaciju u odnosu na prethodne kineske vežbe.
Lekcija iz prošlosti
Aktuelna dešavanja podsećaju na incident iz 1995. i 1996. godine, koji je poznat pod nazivom Treća kriza u Tajvanskom moreuzu. Tada je Kina ispalila bojevu municiju i projektile u vode oko Tajvana da bi ispoljila svoj bes zbog putovanja tadašnjeg tajvanskog predsednika Li Teng-huija u SAD. Amerika je zatim poslala dve grupe nosača aviona u to područje, a jedna je prošla kroz Tajvanski moreuz.
Nove vežbe gađanja će se odvijati u oblastima bližim ostrvu od onih iz 1995. i 1996. godine, predstavljajući zagonetku Tajvanu i SAD. Kina je sada moćnija nego tada i ohrabrenija potezima pod vođstvom predsednika Si Đinpinga.
Pelosi na odlasku: Amerika je čvrsto uz vas
Samo nekoliko sati je trajala poseta Pelosijeve, ali posledice su ostale za njom. U razgovoru sa predsednicom Tajvana Cai Ing-ven, Pelosi je pozvala na jačanje saradnje dve zemlje.
Istovremeno, Cai je istakla da je poseta američke zvaničnice odraz dobrih odnosa dve zemlje.
Nakon sastanka sa predsednicom, Pelosi se obratila i parlamentu Tajvana.
“Danas je naša delegacija, na koju sam veoma ponosna, došla na Tajvan da nedvosmisleno stavi do znanja da nećemo odustati od naše posvećenosti Tajvanu i ponosni smo na naše trajno prijateljstvo. Sada, više nego ikada, američka solidarnost sa Tajvanom je ključna. I to je poruka koju danas ovde donosimo”, poručila je ona.
Govoreći o velikoj prašini koju je podigla njena poseta, američka zvaničnica istakla je da se ništa slično nije dešavalo kada su u slične podvige kretali muškarci.
„Mislim da su napravili veliku galamu jer sam ja spiker – ne znam da li je to razlog ili izgovor. Zato što nisu ništa rekli kada su muškarci dolazili”, upitala je Pelosi, koja nastavlja Indo-pacifičku turneju.