7.7 C
Banja Luka

Novca ima, ali završava u privatnim džepovima moćnika

Investiciono razvojna banka Republike Srpske ima velika potraživanja od direktnih plasmana. Brojna preduzeća, kojima je odobren kredit otišla su u stečaj. Šta će biti sa njihovim dugovanjima?

„U ovom trenutku negdje oko 90 miliona je u sudskim postupcima, da li u stečaju ili izvršnim postupcima, ovo ostalo ili su naplaćeni ili su reprogramirani i plaćaju se, znači direktna zarada od direktnih plasmana IRB-a u okviru kamate bila je preko 40 miliona. Mi trenutno ne možemo reći da smo izgubili neki naš plasman, već je samo u određenoj fazi, zakon predviđa kad se proglasi stečaj, da se pokrene stečaj. Mi planiramo svoje potraživanje kroz to zakonsko djelovanje“, kaže v.d. direktora Dražen Vrhovac.

Dok je za rukovodioce IRB-a situacija povoljna, drugačije misli struka i opozicija. Tvrde da je dodjela sredstava netransparentna.

Tako šef poslaničkog kluba SDS-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Miladin Stanić kao primjer navodi kredit Farmalanda u iznosu od 15 miliona maraka od IRB-a koja su, kako kaže, završila u džepovima rukovodstva SNSD-a.

„Ta sredstva su završila u tvrdim džepovima rukovodstva SNSD-a, prije svega samog vrha SNSD-a, ja to lično znam. Tamo nije završilo samo tih 15 miliona KM IRB kredita“, naveo je Stanić i dodao da je u Farmalandu oprano 83 miliona maraka državnih sredstava.

„Firma je propala a ostaci liče na Hirošimu, niko ne odgovara, a ne odgovara niko zato što su upravo u te radnje upetljao vrh SNSD-a“, kaže Stanić.

Struka upozorava da je dobar dio sredstava zauvijek izgubljen za IRB. Postavlja se pitanje gdje je novac završio?

Ekonosmki stručnjak Aleksa Milojević kaže da smo „mi mali siromašan narod, a imamo čak i milijardera“. „Imamo mnogo ljudi koji imaju po nekoliko stotina miliona, znači ta sredstva su se prelila u privatne ruke“.

„Pa osnovni razlog što IRB mora da propadne je njena partijska svojina, znači sve što je u partijskoj svojini mora da propadne, a nažalost sve što je javno to je u partijskoj svojini“, naveo je Milojević.

Iz svega navedenog dolazi se do zaključka da je IRB više u službi pojedinaca, nego u službi optedruštvenog razvoja. Da su se milioni stečajnih potraživanja Investiciono razvojne banke Republike Srpske prelili u razvoj privrede, korist bi bila višestruka za građane. Sve u svemu, novca ima, ali odlazi u pogrešnom smjeru.

BN

NAJNOVIJE VIJESTI:

Najčitanije vijesti:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here