19.7 C
Banja Luka

Plaše li se Bijeljinci pesticida: Žalili se ljekarima nakon što su jeli paradajz, krastavac, lubenice, dinje…

U ljetnjem periodu povećan je rizik od voća i povrća koje jedemo bez termičke obrade i koje je u slobodnoj prodaji poput pijaca ili uličnih tezgi. Kontrola povrća i voća vrši se zato redovno na graničnim ispostavama prilikom uvoza, a takođe i u unutrašnjem prometu i primarnoj proizvodnji.

Portparol Inspektorata Republike Srpske Dušanka Nikolić kaže da je u ovoj godini Republička fitosanitarna inspekcija uzela oko 800 uzoraka voća i povrća različitih vrsta i porijekla.

– Uzorci se primarno ispituju na prisustvo pesticida, teških metala i mikotoksina koji predstavljaju najveći rizik za voće i povrće. Kontroliše se prisustvo oko 150 aktivnih suspstanci. Svega desetak uzoraka je od strane ovlaštenih laboratorija ocijenjeno kao neispravno – naglasila je Nikolić.

Trovanje hranom mogao bio da bude jedan od uzroka stomačnih tegoba na koje se ljekarima u bijeljinskom Domu zdravlja žale pacijenti. Prim. dr Srđan Mijatović, specijalista urgentne medicine, kaže da pacijenti pojašnjavaju da su, uglavnom, jeli jagode, krastavac, paradajz, dinju, lubenice.

– Možemo samo pretpostaviti da su u pitanju neki pesticidi i neke druge hemijske materije kojima se to voće i povrće tretira. Ali vjerujemo da proizvođači vode računa o karenci zaštitnih sredstava te da nadležni redovno kontrolišu kvalitet ovih proizvoda – kaže dr Mijatović za portal InfoBijeljina.

Bez obzira da li voće i povrće kupovali na tržnicama ili marketima, građani Bijeljine oprezni.

– Strahujem od tih hemijskih sredstava kojima se voće i povrće tretira. Često ga držim po nekoliko sati u zdjeli sa vodom u koju dodam sodu bikarbonu. Pažljivo ga operem prije jela. Inače, kad kupujem hranu, a pogotovo u ljetnim danima sa visokim temperaturama, obavezno vodim računa o roku trajanja – kaže Bijeljinka Ana Modraković.

Da li se i koliko često na bijeljinskoj Zelenoj pijaci uzorkuje sezonsko voće i povrće u gradskoj inspekciji nismo uspjeli saznati. Skladištenje i promet hrane u ljetnjem periodu je u mnogo većem riziku. Zato i apel na svijest i odgovornost svima u ovom lancu, bez obzira da li će nadležne inspekcije biti dovoljno aktivne da spriječe ili zaustave promet lako kvarljive hrane, upitnog kvaliteta.

NAJNOVIJE VIJESTI:

Najčitanije vijesti:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here