Nakon više nedelja zastoja ruska vojska izgleda da je pronašla način da napreduje u Donbasu – intenzivno bombardovanje nesofisticiranom artiljerijom do te mere da iscrpljene ukrajinske snage nemaju drugu opciju nego da se povuku.
Posle konfuznog početka invazije, deluje da je ruska vojska na putu da osvoji čitav Donbas gde obitavaju dve samoproglašene „narodne republike“ koje je Moskva priznala.
Prema viđenju nemačkog vojnog stručnjaka Karlo Masala, trenutno ruski predsednik Vladimir Putin ne mora da brine jer deluje da nastavkom rata „više dobija nego što gubi“.
– Njemu dobro ide. Zato nema nikakve motivacije da se upusti u pregovore – rekao je ekspert.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, koji je je prošle nedelje optužio Moskvu da sprovodi „besmislena bombardovanja“ i da je Donbas „pretvorila u pakao“, rekao je prošle nedelje da na frontu u istočnom regionu svakog dana umre “50 do 100 ukrajinskih vojnika”, što možda znači do 3.000 mesečno. Ranjenih obično ima tri, možda četiri puta više, kako navodi “Gardijan”, što je veliki gubitak za odbrambene snage Donbasa koje su pre početka invazije procenjene na oko 30.000, iako se ta brojka uvećala nakon masovne mobilizacije u Ukrajini.
Ruske snage su približavanjem gradu na liniji fronta u Severodonjecku i obližnjim selima zauzele više terena u protekloj nedelji nego u ranijim naporima u maju, izvestio je u utorak Institut za proučavanje rata.
– Granatiranje Severodonjecka raste eksponencijalno – izjavio je Serhij Gajdaj, ukrajinski guverner regiona Luganjska koji je sada 95 odsto pod kontrolom ruskih snaga.
On je procenio da u napadu učestvuje oko 10.000 ruskih vojnika sa po dodatnih 2.500 komada oružja i opreme.
Ruske snage pojačale su napad na ukrajinski grad Severodonjeck nakon što su saopštile da su zauzele Liman. Lokalni mediji su preneli saopštenje ruskog ministarstva odbrane u kojem je potvrđeno da je preuzeta puna kontrola nad Limanom, zapadno od Severodonjecka, dok Hana Maljar, zamenica ukrajinskog ministra odbrane, tvrdi da se bitka za Liman nastavlja.
Nova strategija
Iako rusko napredovanje nije dramatično, ono je istrajno i odražava novu strategiju. Odustalo se od pokušaja šireg opkoljavanja ukrajinskih snaga u Donbasu, uključujući neuspeli prelazak reke Severski Donjec početkom maja, a umesto toga ruske jedinice se fokusiraju na manja opkoljavanja – ili “kotlove” – kao i na grad Severodonjeck, u kojem je prema navodima Gajdaja oštećeno 90 odsto zgrada.
Ovo je potvrdio portparol separatističke donjecke operativne komande Eduard Basurin, koji je rekao da su ruske snage usvojile taktiku stvaranja manjih obruča oko ukrajinskih snaga kako bi im uskratile logistiku i dolazak pojačanja umesto da pokušavaju da ih opkole na jednom velikom terenu.
Ruskim naporima u Donbasu takođe pomaže kraća linija snabdevanja preko granice, kao i gusta mreža železničkih linija u delovima Luganjska koje su proruske snage okupirale 2014. godine, dok snage koje su prethodno učestvovale u neuspelom pokušaju zauzimanja Kijeva i dalje pristižu na istok.
Do promene taktike došlo je nakon što je Putin postavio generala Aleksandra Dvornikova za glavnog komandanta borbi. Ozloglašeni “koljač iz Sirije”, kako navodi “Gardijan”, takođe je komandovao motorizovanom divizijom koja je krajem devedesetih godina optustošila Grozni u Čečeniji. Dvornikov je iste taktike primenio u Ukrajinu.
Nik Rejnolds, stručnjak za kopneno ratovanje Instituta RUSI, kaže da su Rusi “progresivno preorijentisali svoje operacije ka sve skromnijim ciljevima” što im omogućava da zauzmu sela poput Popasne i Rubižna, iako ističe da se “njihove kopnene snage i dalje ne pokazuju na terenu”, što pokazuje njihovo oslanjanje na artiljeriju.
Dok stigne oružje…
Ali, nisu svi uvereni u to. Nervozni Kijev i dalje apeluje na Zapad da pošalje još moćnije oružje. Poslednji put su ukrajinske vlasti tražile višecevne raketne bacače velikog dometa M270 a u petak, nakon nekoliko nedelja natezanja, deluje da su Sjedinjene Države konačno spremne da to obezbede.
Bacači M270 dolaze u mnogo verzija ali mogu da koriste projektile sa dometom od preko 165 kilometara, dok britanska verzija ima ograničenje od oko 80 km. Obe su i dalje bolje od bilo čega što Ukrajina ima i bile bi značajan dodatak arsenalu Kijeva.
Ukrajinska poslanica Kira Rudnik rekla je da je Ukrajini uvek potrebno oružje, ukazujući da njena zemlja i Zapad “ne treba sada da potcene Rusiju” samo zato što njene snage sve do ove nedelje nisu ostvarile značajan napredak u Donbasu. Rudik je rekla da svakog dana priča sa vojnicima na frontu i da je tekući problem taj što može proći dva ili više meseci dok ne stigne obećano oružje sa Zapada.
Osnovni problem Ukrajine je u tome što, iako je odbila napade na Kijev i Harkov u prvoj fazi invazije, nije bila u stanju da povrati teritorijalne gubitke na jugu i istoku zemlje. To znači da je Ukrajina pretrpela mnogo veće ljudske i ekonomske gubitke od Rusije.
U međuvremenu se Rusija nada da će ponovo otvoriti luku Marijupolj, koji je potpuno zauzet nakon skoro tri meseca opsade i očišćen od mina, kako bi pokrenula novu liniju snabdevanja za okupirani jug. U subotu je u luku prvi put od okupacije uplovio jedan teretni brod. Portparol luke rekao je da će na brod biti utovareno 2.700 tona metala koji će biti transportovan 160 kilometara na istok do Rostova na Donu. Ukrajinski ombudsman za ljudska prava Ljudmila Denisova ocenila je da je ova operacija pljačka koju sprovodi Rusija.
Rasipanje jedinstva
Pretnja za Kijev je i zamor Zapada i rasipanje jedinstva saveznika, posebno ako se rat razvuče i na sledeću godinu. Zemlje koje su tradicionalno manje neprijateljske prema Rusiji mogle bi da pritisnu Ukrajinu da pristane na teritorijalnu podelu, kako je na samitu u Davosu ove nedelje predložio diplomatski veteran Henri Kisindžer.
Postoje znakovi da je Rusija zadovoljna trenutnom stopom napredovanja. Ministar odbrane Sergej Šojgu tvrdio je u utorak da je ofanziva usporena “namerno, kako bi se izbegle civilne žrtve”. Kako navodi “Gardijan”, to takođe sugeriše da je Rusija spremna na duži rat.
Fil Ozborn, bivši šef britanske obaveštajne odbrambene službe, rekao je “Gardijanu” da je vojna situacija takva da je Ukrajini potrebna sva pomoć koju može da dobije.
– Zapad mora neprestano da bude fokusiran na Ukrajinu i da bude spreman na gubitke. Putin računa da ćemo biti sve više ometeni (samo pogledajte kako se vesti menjaju i kako glasovi “razuma” sugerišu Zelenskom da pristane na ustupke) i da on ima više strpljenja od Zapada – zaključio je Ozborn.