U banjalučkom Okružnom sudu danas je počelo ponovljeno suđenje optuženima za teško ubistvo vlasnika „Sektor sekjuritija“ Slaviše Krunića i njegovog tjelohranitelja Žarka Pavlovića, nakon što je Vrhovni sud Republike Srpske ukinuo prvostepene presude.
Specijalista sudske medicine iz Beograda Vladimir Živković istakao je danas da u Krunića nije pucano iz blizine, jer nisu pronađeni tragovi usta cijevi na tijelu žrtve, niti barutnih čestica.
Živković je objasnio da se pod blizinom pucanja smatra udaljenost manja od 50 centimetara kada se puca iz pištolja, te manja od 120 centimetara kada se puca iz puške.
Ubistvo Slaviše Krunića i Žarka Pavlovića počinjeno je 22. aprila 2019. godine u Glamočanima kod Banjaluke
Iako je slučaj ušao debelo u šestu godinu, još uvijek niko nije pravosnažno osuđen u ovom predmetu, niti je poznat identitet nalogodavca.
Dva hica u glavu
Iz nalaza specijaliste sudske medicine tako se moglo čuti da je Krunić imao dvije teške povrede glave. Jedan hitac pogodio je desnu čeonu stranu sa velikom izlaznom ranom na lijevoj strani. Drugi hitac je Kruniću ušao na lijevoj strani vrata i izašao na gornjem dijelu glave. Upravo je ovaj hitac i dalje misterija, jer se ne zna odakle je ispaljen, niti ko ga je ispalio. Ovo bi, kao i druge nepoznanice trebala otkloniti rekonstrukcija teškog ubistva najavljena za naredni period.
Živković se nije mogao izjasniti o redoslijedu nastanka teških povreda glave.
– Jedino je sigurno da je prva povreda bila desne šake Slaviše Krunića i da su sve povrede nastale u kratkom vremenskom periodu – objasnio je Živković.
Odgovarajući na pitanja odbrane koja je podsjetila da je Krunić u trenutku ubistva sjedio na desnoj strani džipa “tojota” iza suvozača, a da je moždano tkivo pronađeno na rukohvatu, Živković je objasnio da je povreda na desnoj strani čela Krunića bila ulazna, na šta je ukazalo i zalamanje čeonih kostiju od spolja prema unutra, dok je u trenutku pogotka hica u lijevu stranu vrata Krunićeva glava bila blago nagnuta u desno.
Balistika
Vještaci balističari iz Centra za forenziku Federalne uprave policije u Sarajevu, koja je inače jedina akreditovana laboratorija u BiH, Bruno Franjić i Alija Kotarević utvrdili su između ostalog i da Krunić nije pogođen hicem iz pištolja.
Kotarević je precizirao da su čaure pronađene na mjestu ubistva ispaljene iz automatskih pušaka CZ M70 AB 2 kalibra 7,62 milimetra koje su pronađene nakon ubistva Krunića i Pavlovića. Tako je iz jedne automatske puške ispaljeno 20 hitaca, a iz druge 18, pokazale su čaure pronađene na mjestu zločina.
Vještaci balističari objasnili su i da su čaure mogle odletjeti do 12 metara od mjesta sa kojeg se pucalo.
Istovremeno vještaci balističari iz FUP su istakli da se ne može utvrditi iz koje je tačno puške pogođen Ilić.
Tatjana Vasić, advokat optuženog Benedija Đukanovića, podsjetila je da je zrno pronađeno u koljenu vozača tojote Gorana Ilića bilo gotovo očuvano, pa je upitala vještake ako zrno nije rikošetirano, da li postoji mogućnost da je ispaljeno kroz neku podlogu poput pamuka ili knjige, što su vještaci negirali, ali su potvrdili da je zrno prošlo kroz drugu podlogu koja ga je usporila, najvjerovatnije kroz staklo.
Vasićeva je ujedno skrenula pažnju sudu da je policija po naredbi suda isjekla tapacirung i srušila kompletno staklo sa desne suvozačeve strane džipa u kojem su ubijeni Krunić i Pavlović „čime je došlo do apsolutne kontaminacije glavnih dokaza“.
Sudija Branimir Jukić je zatim dodao da je džip toliko puta kompromitovan i transportovan da se ne može tvrditi ko je i kada narušio njegovu autentičnost.
Sudija je ujedno izjavio da postoje fotografije na kojim mjestima je džip bio oštećen, što svakako nije umirilo odbranu optuženih.
Položaj tijela Kovačevića
Jedna od nepoznanica na koju je skrenula pažnju odbrana optuženih bila je i položaj tijela Željka Kovačevića, koji je ubijen tokom napada na Slavišu Krunića.
Specijalista sudske medicine Dalibor Nedić istakao je da je najvjerovatnije da je Kovačević nakon ranjavanja dospio u položaj u kojem je pronađen, te da je malo vjerovatno da je tako namješten.
Kovačević je, podsjetimo, bio u položaju u kojem mu je lijeva noga bila savijena unazad, a desna noga ispružena, te obje ruke iza. Nedić je objasnio da je nakon ranjavanja Kovačeviću bila potpuno odsječena lijeva noga, te da je jedino mogao skakutati na desnoj. “Čudan” položaj tijela Kovačevića vještak je objasnio pokušajem da se Kovačević podigne sa zemlje. Istovremeno je istaknuto i da je trenerka u kojoj je pronađen ubijeni Kovačević bila puna krvi.
Vještak MUP RS Vladana Perendija navela je da je na patosnici i krovu džipa pronađena krv ljudskog porijekla.
Ubistvo Slaviše Krunića
Benedi Đukanović , Emilio Baldo i Željko Kovačević, koji je ubijen tokom mučkog napada na Krunića, optuženi su da su od početka 2019. do 22. aprila 2019. godine organizovali i izvršili teško ubistvo banjalučkog biznismena i njegovog tjelohranitelja Žarka Pavlovića.
Optuženi Rodoljub Gajić, koji je do hapšenja radio u firmi „Sektor“, optužnicom je označen kao pomagač, jer je saučesnicima javljao informacije o kretanju Krunića danima uoči ubistva, njegovom boravku u kući u banjalučkom naselju Glamočani, ali i obezbjeđenju koje je imao Krunić.
U optužnici se tako navodi da je Gajić informacije odavao lično Kovačeviću, kome je dugovao novac.
Kao direktni izvršioci ubistva Krunića označeni su Đukanović i Kovačević, dok su ubistvo do detalja isplanirali Kovačević, Đukanović i Baldo.
Benedi Đukanović se optužnicom dodatno tereti da je od nepoznate osobe nabavio automatsku pušku CZ M70 AB2, kojom je izvršeno ubistvo Krunića.
Đukanović, Baldo i Gajić terete se za krivično djelo “teško ubistvo”, za koje je propisana kazna dugotrajnog zatvora, pa će, ukoliko se tokom krivičnog postupka dokaže njihova krivica, biti osuđeni na zatvorske kazne od 25 do 40 godina robije.
Vrhovni sud RS uvažio je žalbe odbrane optuženih i ukinuo prvostepenu presudu po kojoj je Đukanović bio osuđen na 40 godina zatvora, a Gajić na 20 godina, dok je optuženi Baldo bio oslobođen krivice.