1.7 C
Banja Luka

OBIČAJ KOJI SRBI IMAJU OD 16. VIJEKA: Evo ZAŠTO se baš na Veliki petak FARBAJU JAJA

Vaskršnjim jajima, raznobojno ukrašenim i išaranim, ne raduju se samo djeca. Svako voli da u nedelju “baš njegovo bude najjače”, razbije sva “protivnička” i iz okršaja izađe kao pobednik.

I onaj kome je jaje razbijeno, neće se ljutiti… Vaskrs je – najradosniji hrišćanski praznik!

Zbog čega se farbaju Vaskršnja jaja?

Tradicija farbanja jaja veoma je stara i potiče iz predhrišćanskog perioda, dakle još i prije Hrista i njegovog stradanja. Naime, jaja su odvajkada bila simbol rađanja i pobjede nad smrću – kada se ljuska slomi, iz jajeta izlazi novi život.

Bojenje jaja se prvi put pominju u 12. a u Srbiji u 16. vijeku.

Postoje brojna narodna predanja o vezi sa ovim običajem. Jedno od njih, govori o stražarima koji su čuvali Hristov grob i tu jeli pečenu kokošku. Jedan od njih se stalno plašio da bi Hrist mogao da oživi, zbog čega su ga drugi stalno ismijavali. U jednom trenutku su mu rekli da će se to dogoditi kada pečena kokoška koju su jeli poleti i snese crveno jaje. Tog trenutka, to se i desilo, a Hrist se uzdigao i poleteo ka nebu.

Po drugoj priči, farbanje jaja se vezuje za legendu o Mariji Magdaleni. Ona je došla u Rim da pripovjeda Hristovo Jevanđeljenje i stigla je i do cara Tiberija kome je na poklon donela korpu jaja. Car nije vjerovao u Hristovo vaskrsenje i rekao je da bi to bilo, kao kad bi bijela jaja u korpi promenila boju. Marija Magdalena je na to rekla: “Hristos Vaskrse”, a sva jaja u korpi postala su crvena.

Ipak, postoje i legende koje čin farbanja jaja vezuju za događaje prije Hristovog vaskrsenja. Jedna stara priča kaže da je ispod krsta na Golgoti, na kojem je razapet Hrist, bilo grličino gnijezdo. Krv je poprskala jaja u gnezdu i obojila ih crvenom bojom, pa od tada hrišćani obilježavaju dan Hristovog stradanja farbanjem crvenih jaja.

U nekim dijelovima Šumadije, stari pričaju priču o ženama koje su bojenjem jaja spasle Isusu život od vojnika koji su ga jurili. One su vidile Hrista kako bježi pa su, da bi omele gonioce, brzo ofarbale i išarale jaja. Vojnici su zastali u čudu jer nikada ranije nisu vidili takav običaj, a Isus je pobjegao. Bog ih je tada blagoslovio, pa se jaja od tog dana farbaju.

Bilo kako bilo, simbolika svih priča je ista – jaja se na Veliki petak farbaju u spomen na nevino prolivenu krv i vaskrsenje Hristovo. 

NAJNOVIJE VIJESTI:

Najčitanije vijesti:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here