Preduzeće „Rema trade“ iz Laktaša pobijedilo je na tenderu, u čijoj su izradi učestvovali, za nabavku četvrt miliona vrijedne ugostiteljske opreme za državni hotel „Rajska dolina“ na Jahorini. Za kristalne čaše, porculanske tanjire, šerpe i drugu ugostiteljsku opremu biće im isplaćeno oko 250.000 maraka.
Sve je od početka procesa javne nabavke ukazivalo da je ovaj tender namjenjen isključivo njima.
Naime, kako je portal CAPITAL otkrio, „Rema trade“ je ugostiteljskom servisu pomagala u pripremi ovog tendera, što je suprotno Zakonu o javnim nabavkama BiH koji propisuje da ugovorni organ ne smije koristiti savjete bilo kojeg lica koje može imati bilo kakav direktni ili indirektni interes za ishod postupka dodjele ugovora.
Ova saradnja je otkrivena nakon propusta u pripremni tenderske dokumentacije koju je objavio Ugostiteljski servis, gdje su zaboravili da obrišu dijelove dokumenta u kojima se vidi da je u sklapanju specifikacije učestvovalo i preduzeće „Rema trade“.
Kasnije su iz laktaškog preduzeća priznali kako su pomagali u pripremi tendera, ali u tome oni nisu vidjeli ništa sporno.
Ovu veoma sumnjivu nabavku su svim snagama branili i u Ugostiteljskom servisu Republike Srpske.
U svom odgovoru koji su dostavili Agenciji za javne nabavke, a zbog pokrenutog postupka monitoringa oni su se pravdali da su „Remu“ angažovali jer je ranije opremala hotel sličnih kapaciteta „Rajskoj dolini“ zbog „čega im je bilo korisno iskustvo vidjeti šta im je ponuđeno od pribora za jelo i dodatnog inventara“.
„Tendersku dokumentaciju je preuzelo 13 potencijalnih ponuđača što samo po sebi potvrđuje da je postupak transparentan kao i da je osigurana konkurencija i princip jednakog tretmana. Za vrijeme trajanja postupka nije bilo žalbi na tendersku dokumentaciju“, stoji u njihovom izjašnjenju.
U „Transparency Internationalu“ koji je Agenciji za javne nabavke BiH povodom ovog slučaja uputio zahtjev za monitoring ističu kako je interesantno i to da je u ocjenjivanju ekonomski najpovoljnije ponude relativno visok udio (30 odsto) imao rok isporuke.
„Firma koja je tu robu možda već imala na lageru, mogla je biti u značajnoj prednosti pogotovo ako je uz to i učestvovala u pripremi tenderske dokumentacije“, kažu oni.
Podsjećaju kako je opšti princip Zakona je da se omogući aktivna i pravična konkurencija odnosno isti uslovi za sve učesnike.
„Indikativno je da su upravo oni dobili posao ali naš zakon je takav da ukoliko neki drugi ponuđač ne uloži žalbu tu se priča završava. Naravno, mogu se izreći prekršajne sankcije ako se u prekršajnom postupku. Ipak kazne u takvim slučajevima su male i s obzirom na vrijednost postupka neće nikoga destimulisati“, zaključili su u TI.
Inače, firma „Rema trade“ dobijala je i ranije mnogobrojne poslove od institucija Republike Srpske.
Nedavno su sa Ugostiteljskim servisom Vlade RS, sklopili ugovor o nabavci mašina za pranje i sušenje veša u vrijednosti od 78.284 KM, a „Rajsku dolinu“ će opremiti i sa kuhinjskim namještajem i opremom u vrijednosti od 255.482 KM.
U posljednjih pet godina sklopili su ukupno 214 ugovora sa javnim institucijama, ukupne vrijednosti oko dva miliona maraka.
Vlasnik firme „Rema trade“ je Radomir Remić, a prošle godine su u poslovanju bilježili prihod od 4,9 miliona, a dobit od 920.000 KM, sa 11 zaposlenih radnika.
U pandemiji troše milione na hotel
Vlada Republike Srpske u renoviranje i opremanje hotela „Rajska dolina“ je uložila preko deset miliona maraka.
Prvo je krajem 2019. godine raspisan tender vrijedan 7,7 miliona maraka za adaptaciju i sanaciju, nakon čega je za opremanje potrošeno 2,6 miliona KM.
Svečano je otvoren 10. novembra prošle godine, u jeku izborne kampanje uz poruku kako je „Rajska dolina“ simbol Jahorine. Nalazi se u samom centru skijališta na Jahorini, na početku šestosjeda Poljice i raspolaže sa 220 ležajeva.
Ekonomista Zoran Pavlović ocjenjuje za CAPITAL kako Vlada nema jasnu viziju, strategiju i pravac kretanja, što pokazuje i investicijama na Jahorini.
“Po onome što vidim na vrlo čudan način se donose odluke koje nemaju nikakve konzistencije u onom što Vlada radi, jer sa jedne strane rasprodaje hotele, a sa druge u samo jedan ulaže ogroman novac. Za deset miliona maraka koliko je uloženo u “Rajsku dolinu” mogla su se obnoviti tri hotela, među kojima i hotel “Jahorina” koji je izgorio, pa potom prodat”, kaže Pavlović.
On kaže kako je iznenađen strategijom Vlade i trošenjem novca u vrijeme pandemije.
Taj novac mogao je da pomogne deset privrednih subjekata kojiu su u problemu ai koji mogu napraviti iskorak sa nekim novim mašinama.
“Potpuna je nebuloza ulagati u hotel za vrijeme pandermije i kada treba pomagati privrednim subjektima u realnom sektoru. Međutim, čitava situacija sa ponašanjem Vlade i ministarstava nema veze sa realnom ekonomskom situacijom. Odluke koje se donose nemaju nikakve veze sa dugoročnim obezbjeđivanjem i očuvanjem radnih mjesta, što bi trebao biti primarni zadatak u ovim vremenima”, zaključio je Pavlović.
CAPITAL: Dejan Tovilović