Još nema dogovora o raspodjeli sredstava od akciza na gorivo. Na računu Uprave za indirektno oporezivanje čeka više od 250 miliona maraka namijenjenih za izgradnju i održavanje puteva. Umjesto da se rješava taj problem, Vlada ponovo zadužuje Republiku Srpsku.
Ovog puta Vlada je dala garanciju za kreditno zaduženje od 60 miliona maraka Javnom preduzeću „Putevi Republike Srpske“ sa rokom otplate od sedam godina, a kako su najavili, sve s ciljem izgradnje novih i obnove postojećih putnih pravaca.
Vlada Republike Srpske dala je garanciju za kreditno zaduženje u iznosu od 60 miliona maraka JP Putevi Republike Srpske. U isto vrijeme, na posebnom računu Uprave za indirektno oporezivanje zbog političkih prepucavanja na raspodjelu čeka više od 250 miliona maraka namjenjenih za izgradnju i održavanje puteva.
Vlada Republike Srpske na leđa građana natovarila je još jedno zaduženje. Radi se o kreditu u iznosu od 60 miliona maraka namjenjenih Putevima Republike Srpske. I pored milijardi maraka prikupljenih kroz akcize i putarine u prethodnim godinama, mi se dodatno zadužujemo, a istovremeno i vozimo najgorim putevima u Evropi, smatraju u opoziciji.
„Nikada gori nisu bili u poslijeratnom periodu i mi Hercegovci više ne vjerujemo u iskrenost, niti u dobru namjeru da će oni te puteve prije svega učiniti bezbijednim, a o nekoj rekonstrukciji mi ne možemo pričati, jer svi znamo da je planirani deficit u budžetu za ovu godinu 200 miliona maraka“, kaže Ognjen Bodiroga, poslanik SDS u NSRS
Kakvo je stanje na putevima Republike Srpske to najbolje vide građani, navodi Milanko Mihajlica, poslanik PDP u NSRS
„Svaki dan putuju i vide mnoge dionice koje su u lošem stanju. Nedopustivo je da pojedini dijelovi Republike Srpske imaju lošu putnu infrastrukturu i da se 20 godina priča o putu za Šćepan polje ili nekoj drugoj dionici“, ističe Mihajlica.
Pod uslovom da se namjenski iskoristi, novca za izgradnju novih puteva ima, ali zbog političkih sukoba on se nalazi u blokadi. Na posebnom računu UIO već godinama pozamašna svota novca ostaje neraspoređena.
„Ono što je generalno loše i nedopustivo jeste da se Vlada Republike Srpske zadužuje, odnosno biva garant Putevima ili Autoputevima u isto vrijeme dok na računu UIO, na posebnom računu za izgradnju puteva i autoputeva stoji 250 miliona maraka. Prvo, taj novac stoji, nije uložen, nije investiran, putna mreža propada, a s druge strane Vlada se zadužuje po nepovoljnim kamatnim stopama. Dakle, imamo dvostruku, trostruku štetu“, dodaje Mihajlica.
Da bi se više od 250 miliona maraka rasporedilo, potrebno je da Upravni odbor UIO donese konačnu odluku, ali zbog nesuglasica oko načina raspodjele ona već godinama izostaje.
Prema ranijem dogovoru, Federaciji BiH trebalo bi da pripadne 64, a Republici Srpskoj 36 odsto. Kada padne politički dogovor i novac konačno bude raspoređen, Republika Srpska dobiće najmanje 90 miliona maraka namjenjenih za izgradnju i održavanje putne infrastrukture.
(BN) Foto: Fokus