Nije za totalnu euforiju i padanje na zadnjicu, ali jeste za – pohvalu. I možda odličnu ocjenu urađenog u Antaliji tokom desetodnevnog rada. Crvena zvezda se sa turske obale vraća bez primljenog gola, pošto je u generalnoj probi odoljela najboljem ukrajinskom timu, Šahtjoru iz Donjecka – 0:0. Kažemo nominalno odoljela, uzimajući u obzir snagu i rejting brazilske ispostave iz Donjecka u evropskim okvirima, ali je srpski šampion, uzimajući u obzir svih 90 minuta, bio značajno bliži pobjedi.
Nada Crvene zvezda da na prepad, tokom uvodne faze meča, uhvate na spavanju postavu Šahtjora umrla je na rukavicama sjajnog Pjatova. Ukrajinski golman je odbranio zicer Nikoliću, šut Falčinelija, pokušaj Ivanića sa 16 metara skrenuo ka prečki. Znao je, oslanjajući se na magiju Marlosa ili Tajsona, da razvuče Šahtjor odbranu Crvene zvezde kao panta pitu, ali Dejan Stanković i te kako ima razloga za zadovoljstvo. Više od dve trećine meča Crvena zvezda je djelovala kao dobro utegnut tim, koji u svakoj sekundi zna šta hoće. Srpski šampion je odlično trčao, bio agresivan, i nagovestio tragove forme koja će biti dovoljna makar za nadu protiv Milana.
Vidjeli su se sekvence ozbiljnog timskog rada, ali o značaj Dijega Falčinelija za igru Crvene zvezde. Italijan bi bio prvo ime susreta da je realizovao jednu od dvije ozbiljne sitacije. Italijan je odlično sarađivao sa probuđenim Milanom Gajićem, opcijom koja postaj zaštitni znak Stankovićevog delovanja na Marakani. Ovo protiv Šahtjora obećava, uz ogradu da je Šahtjor igrao sa dva različita tima, ali i kamarom igrača koji predstavljaju top nivo fudbala. Ostalo je da Stanković odradi poslednje detalje i možda do meča sa Milanom implementira Felipea Falka. A tada bi Zvezda trebalo da djeluje još bolje.
Trener Crvene zvezde odlučio se za malo iznenađenje u startnoj postavi za duel protiv Šahtjora. Mladi Veljko Nikolić je zauzeo mjesto Gelora Kange, dok je krilnu poziciju popunio pridošlica Aksel Bakajoko. Prava je šteta što srpski šampion nije golom nagradio sebe za period najbolje partije tokom desetodnevnog boravka u Turskoj. Možda i najjača postava Šahtjora krvarila je u uvodnoj fazi meča pod presingom crveno-bijelih i pedantnim zahtjevima Dejana Stanković.
Već u drugom minutu iskusni Pjatov je morao da spašava Ukrajince odbranivši put Falčinelija sa 12 metara. Istakao se sjajni čuvar mreže i prilikom dobre akcije i udarca vrhom kopačke Veljka Nikolića, nije se dalo ni Benu… Zakasnio je na posle centaršuta Falčinelija. Bila je to Crvena zvezda na evropskom nivou. Oslikalo se tačno u prvom poluvremenu šta bi trebalo da rade crveno-bijeli u predstojećem dvomeču protiv Milana, a šta ne bi smjeli nikako da rade. Period odlične igre Crvene zvezde zatvorila je pogođena prečka Mirka Ivanića, mada je i tu značajnu ulogu imao Pjatov.
Crvena zvezda je prva udarila, ali bilo je krajnje iluzorno očekivati da će tim Dejana Stankovića tokom većeg dijela meča držati za vrat Šahtjor. I čekati kapitulaciju. Buđenje brazilskog majstora Marlosa bio je povod za prve krvave tragove u igri srpskog predstavnika u Ligi Evrope. Marlos je savršenim kretanjima, loptama između linija Zvezdinog tima i potezima na malom prostoru, prodramao uspavani tim iz Donjecka. Morao je u jednom trenutku da spašava Milan Borjan, odbranivši udarac Tetea iz okreta… Šahtjor je demonstirao ozbiljne brzinske moći, kaznivši svaki pogrešan pas na sredini, ili lošu komunikaciju između Veljka Nikolića i Seku Sanogoa. To će morati Dejan Stanković da pokuša da sanira do 18. februara i duela sa Milanom. Svaka tranzicija Šahtjora bila je vrlo opasna, pokazivala neki drugi nivo fudbala u odnosu na onaj koji navikli Crvene zvezde u domaćoj ligi. Imao je velikih problema sa defanzivnim zadacima Aksel Bakajoko, u pokušajima da da jači doprinos u pomaganju Milanu Rodiću. Moraće mnogo više ukoliko želi da opravda status pojačanja.
Trener Šahtjora Luis Kastro odlučio se da na poluvremenu promijeni kompletnu postavu. Ulogu Marlosa, kao najznačajnieg faktora u igri ukrajinskog tima, pruzeo je Brazilac Tajson. Međutim, nije bilo toliko uzbuđenja kao u prvom poluvremenu. Šahtjor je imao veći posjed, strpljivije gradio napade, a Crvena zvezda se najviše oslanjala na Dijega Falčinelija. Ponovo je veliki posao odrađivao italijanski napadač, leđima dobijao duele, i u nekoliko navrata sjajne lopte ostavljao vrlo dobrom Gajiću. Nedostajao je samo mali mirniji pas.
Prava je šteta što Italijan svoj neosporan kvalitet posvećen kolektivu nije iskoristio prilikom najbolje akcije crveno-belih u drugom poluvremenu. Opet je dobrim ofanzvnim izletom Milan Gajić napravio višak, ostavio loptu na 14 metara od gola Dijegu Falčineliju, ali je prizeman udarac Zvezdinog napadača sjajno zaustavio Trubin.
(Mozzart sport)