Naslovna Politika Abazović će podržati zakon Srpske pravoslavne crkve

Abazović će podržati zakon Srpske pravoslavne crkve

0
Dritan abazović

Poslanici Skupštine Crne Gore raspravljaće o Predlogu izmjena Zakona o slobodi vjeroispovijesti, koji je Vlada dostavila 18. decembra i predložila da se usvoje po skraćenom postupku, najvjerovatnije 28. decembra, uz očekivanje da će za izmjene glasati i GPD URA, pišu Dnevne novine.

Ovih dana teku intenzivni razgovori lidera GP URA i potpredsjednika Vlade Dritana Abazovića sa ostatkom većine u parlamentu, o pronalaženju “najbezbolnijeg” obrazloženja koje će opravdati ovaj potez GP URA i njihovo prihvatanje izmjena bez javne rasprave.

Istina, Abazović je još u predizbornoj kampanji u nekoliko navrata rekao da je Zakon donešen prošle godine nepravičan i da ga treba mijenjati.

Poznato je da do izmjena Zakona dolazi na insistiranje Srpske pravoslavne crkve, a on je bio i povod za organizovanje brojnih litija u Crnoj Gori.

I pored toga u javnosti se provlačilo mišljenje da poslanica GP URA Božena Jelušić neće glasati za najavljene izmjene zakona. Ona je to, međutim, juče demantovala.

Jelušić nije željela decidno da saopšti da li će glasati za izmjene Zakona o slobodi vjeroispovijesti, ali je u izjavi za portal borba.me kazala je da čeka sjednicu organa partije.

“Nisu tačne spekulacije da neću glasati za izmjene Zakona o slobodi vjeroispovijesti. GP URA će tek da održi partijsku sjednicu, pa će nakon toga sve znati”, rekla je Jelušić.

Vlada u obrazloženju navodi da su sporne odredbe Zakona izazvale ogromno nezadovoljstvo i da je njihov neustavni i diskriminatorski karakter ugrozio mir, opštu pravnu sigurnost i interese velikog broja građana vjernika.

“Zato je neophodno da u najkraćem roku budu eliminisana mogućnost njihove eventualne primjene”, kaže se u zahtjevu Vlade o skraćenom postupku.

Navodi se da se predloženim izmjenama preciziraju pravila o upisu crkava i vjerskih zajednica u Jedinstvenu evidenciju.

Kako se ističe, obezbjeđuje se pravna sigurnost i izvjesnost i uklanjaju se diskriminatorne i neustavne odredbe kojima su “direktno i grubo ugrožena prva i interesi vjernika, ali i mir i sigurnost cjelokupnog društva”.

“Istovremeno se obezbjeđuje priznanje i zaštita stečenih prava i ravnopravnosti svih crkava i vjerskih zajednica u Crnoj Gori”, kaže se u obrazloženju.

Politikolog Ljubomir Filipović smatra da će Skupština usvojiti predložene izmjene Zakona o slobodi vjeroispovijesti. To je, kaže, za očekivati na osnovu onoga što već znamo i izjava poslanika GP URA.

„Mislim da će izmjene biti izglasane, na osnovu onoga što već znamo, te na osnovu izjava poslanika URA-e, od kojih se vjerovatno očekuje da budu jedini koji su pod pritiskom da glasaju drugačije. Znajući, međutim, ono što j e URA činila tokom predizbornih dešavanja, znajući da je podržavala litije, te da je i nakon izbora imala blizak odnos sa crkvom, ne ostaje nikakav prostor da će na nivou partije neka odluka biti drugačije donešena”, kazao je Filipović za Antenu M.

Filipović kaže da ga brine izostanak javne rasprave, te ćutanje dobrog dijela civilnog sektora.

Smatra da ovakav potez neće uticati na Vladu, te da će ona ojačati u svojim pozicijama.

„Smatram i da će unutar Vlade ojačati procrkveni blok. URA ovakvim potezima sama sebe značajno slabi. Kada dođe do neminovnog loma Vlade, u ovom trenutku, ili za četiri godine, ne vjerujem da će se iko sjećati njenih zasluga”, navodi Filipović.

Govoreći o reakciji na eventualno usvajanje Zakona o slobodi vjeroispovijesti, Filipović smatra da trenutno ne postoji dovoljno jaka energija, niti institucionalna podrška za tako nešto.

„Najavljuju se neki protesti, ne vjerujem da će oni biti masovni. Nije ni dovoljno sazrela organizacija unutar opozicionog bloka, niti energija koja može da iznjedri neke velike i dugotrajne proteste”, ocijenio je Filipović.

Na drugoj strani, NVO Montenegro International uputila je juče zahtjev za pokretanje postupka protiv ministra pravde, ljudskih i manjinskih prava Vladimira Leposavića zbog povrede odredbi Zakona o sprečavanju korupcije.

U toj NVO su naveli da je Leposavić izabran za ministra 4. decembra, te da je od 12. do 17. decembra drastično i u više navrata prekršio odredbe člana 7 ovog zakona.

Objasnili su da je Leposavić javni interes podredio poslovnom i privatnom interesu jedne vjerske zajednice Mitropolije crnogorsko-primorske i četiri eparhije koje djeluju na teritoriji Crne Gore.

(Dnevne Novine)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i "X" nalogu.

Zapratite nas i na Youtube

BONUS VIDEO: