-1.4 C
Banja Luka

Berjan: Vlada Srpske pod hitno da se uključi u rješavanje problema u bolnici u Istočnom Sarajevu

 

Darko Berjan, poslanik Srpske demokratske stranke u Narodnoj skupštini Republike Srpske, u redovnoj diskusiji sjednice koja je u toku istakao je da je zdravstveni sistem u Srpskoj u jako lošem stanju.

Prema njegovim riječima, činjenica je da su nam javne zdravstvene ustanove najveći poreski dužnici, te da zdravstveni radnici imaju daleko najmanje plate u regionu, ali i daleko manje plate od zdravstvenih radnika u Federaciji BiH.

– Činjenica je i da našu djecu, koja nemaju uslova da se liječe u Srpskoj ili Srbiji, liječimo skupljanjem novčanih sredstava preko humanitarnih akcija i SMS porukama – napomenuo je on.

Kako kaže, pažnju kolegama poslanicima, a naročito predstavnicima Vlade Repblike Srpske, želi da skrene na bolnicu u Istočnom Sarajevu, koja je, naglašava, u alarmantnom stanju.

– Stanje u bolnici u Istočnom Sarajevu je takvo da na dnevnom nivou gubimo zdravstvene radnike. Medicinska sestra u pomenutoj bolnici ima oko 1.100 KM platu. Ne želim da potcijenim ničiji posao, ali da li je realno i normalno da, po obimu posla i težini koji taj posao nosi, kasirke u marketu imaju veće plate od njih?! Da konobari imaju veće plate?! – upitao je Berjan.

On je ukazao i na teritorijalnu blizinu Istočnog Sarajeva i Sarajeva, u kojem medicinski kadar, doktori i sestre rade za duplo bolje uslove.

– Da li je realno da doktor specijalista ima manju platu od nas, narodnih poslanika?! Ja mislim da to nije realno, nije normalno i nije u redu. Iz tog razloga mogu i opravdati odlazak medicinskog kadra u bolje ustanove, u kojima su više cijenjeni i bolje plaćeni – jasan je Berjan.

Još jedan problem je, dodaje, pojava privatnih klinika u federalnom Sarajevu, koje, kako kaže, nude čak i bolje uslove od onih koje medicinski radnici imaju u javnim zdravstevnim ustanovama u FBiH.

Ali, napominje on, javne zdravstevne ustanove u FBiH su zaštitile svoj kadar znatnim povećanjima plate.

– Molim vas, kao građanin Istočnog Sarajeva, da ova Vlada nađe način i obezbijedi dodatna sredstva za bolnicu u Istočnom Sarajevu. Ova bolnica je početkom 20. vijeka napravljena kao odmaralište za plućne bolesnike i oboljele od tuberkuloze. Ako se ovaj trend nastavi, bojim se da ćemo u bliskoj budućnosti i dobiti odmaralište – rekao je on.

Berjan ističe da bolnica posjeduje sve tehničke uslove, ali da je odliv medicinskog kadra veliki problem.

– Samo nekoliko godina unazad, preko 20 doktora specijalista je napustilo bolnicu. I rukovodstvo se bori, dolaskom gostujućih doktora, koje bolnica dodatno plaća i tako produžava svoj vijek i rad, ali mislim da je ovo problem kojim se svi moramo pozabaviti – rekao je on.

Dokaz da novčanih sredstava ima je, ističe, budžet predsjednika Republike Srpske.

– Samo moramo prioritete da odredimo. A prioritet u svakoj državi, pa i u našoj Republici Srpskoj, mora da bude zdravstveni sistem. Ovo nije kritika na račun gospodina Šeranića. Siguran sam, da je mogao i da je imao snage, i on bi je skinuo sa budžeta predsjednika, bar ga upolovio i dio prebacio u zdravstveni sistem – jasan je Berjan.

Kritike su, ističe, upućene predsjedniku Vlade Srpske i predsjedniku Miloradu Dodiku.

– Bolnica u Istočnom Sarajevu nekada je bila klinički centar, doveli ste je do toga da bude opšta bolnica. U njoj se liječe građani svih šest opština grada Istočno Sarajevo, te opština Rogatica i Han Pijesak, odnosno cijela Sarajevsko-romanijska regija koja broji oko 100.000 stanovnika. Upozoravam vas i molim da se aktivno uključite u rješavanje problema u ovoj bolnici – rekao je on.

Berjan je napomenuo da na području Sarajevsko-romanijske regije živi veliki broj i ratnih vojnih invalida, demobilisanih boraca, te majki poginulih srpskih boraca.

– Ako se nešto pod hitno ne riješi, te kategorije će biti prinuđene da se liječe u bolnicama u federalnom Sarajevu – rekao je on.

NAJNOVIJE VIJESTI:

Najčitanije vijesti:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here