Usvojen je budžet Republike Srpske za narednu godinu u iznosu od 3,7milijardi KM. Vlast tvrdi da je realan i stabilan, usmjeren na saniranje posljedica pandemije virusa korona. Struka kaže da nije realan i da će biti likvidan samo na osnovu kredita, pod uslov da ih uopšte i bude.
Šta planiraju vlasti Republike Srpske u 2021 godini? Finansijski planiraju zaduženje od preko milijardu maraka. Planiraju uzimati kredite. Planiraju vraćati dugove. Ovu godinu ispraćamo sa ukupnim dugom od preko pet milijardi maraka. U sledećoj minus će biti još veći.
“Kad je u pitanju ukupan dug RS on će iznosti 6,3 milijarde KM što je manje od ograničenja ukupnog duga“, kaže ministar finansija RS Zora Vidović.
RS naredne godine mora da vrati 567 miliona maraka glavnice i 120 miliona maraka kamata. I dok vlast uvjerava da je budžet realan i stabilan i da će bi u znaku saniranja negativnih posljedica pandemije virusa korona, očuvanja radnih mjesta i privredne aktivnosti, opozicija uvjerava da je na pragu finansijski kolaps.
“RS ima ozbiljnu prijetnju da doživi bankrot. RS mora vraćati kredite, jer nema RS ako se ne vraćaju krediti, a krediti su 2022. godine 1,2 milijarde KM“, kaže šef Kluba poslanika SDS u NS RS Miladin Stanić.
Najveći dio novca u budžetu odvojen je između ostalog za zdravstvo 223 miliona, za privredu 130 miliona i za sve boračke kategorije 242 miliona KM. Struka tvrdi da je budžet nerealno skrojen. Realno ili ne, ali došlo je i do novina kada su u pitanju finansijske odluke Vlade.
“Vlada prvi put kad su u pitanju dugovi planira da se zaduži na 15 godina. Sve to stvara uslove da ulazimo u vrlo neizvjesnu poslovnu godinu u smislu pribavljanja finansijskih sredstava “, kaže ekonomista Milenko Stanić.
Na rashodovnoj strani budžeta planirano je povećanje za plate od čak 851 milion maraka, ali povećanja i za ostale naknade npr. medalje.
“Ja pretpostavljam da oni koji prežive oni će dobiti više medalja. Samo je trebalo predvijeti tu stavku svima koji prežive treba dati medalju sa ovim budžetom sa ovim reformama i sa ovim planovima zaduženja“, rekla je ekonomista Svetlana Cenić.
A privredi može preživjeti tek ako budžet ostane stabilan. No, došli smo u situaciju da nam ta stabilnost zavisi od ni malo poželjnih faktora.
“Stabilnost budžeta zavisi od kredita. Ukoliko Vlada ne obezbjedi kreditna sredstva budžet će biti dovden u pitanju, jer ne može se na ostalim stavkama rashoda obezbjediti ono što bi se obezbjedilo kreditima“, kaže poslanik SDS i ekonomista Milan Radović.
Struka tvrdi da je javni dug dva i po puta veći nego što je predstavljeno. U prikazano stanje nisu uračunati dugovi zdravstva, javnih i državnih preduzeća.
(BN TV)