Pandemija korona virusa u mnogim djelatnostima napravila je velike probleme u poslovanju a neke od njih, poput frizera, dovela na rub opstanka jer su im u prošloj godini zbog epidemioloških mjera, kojima im je bio ograničavan rad, prihodi smanjeni od 50 pa čak i do 70 odsto.
Tako barem pokazuju procjene Udruženja frizera Srbije, iz kojih se vidi da su oni u grupi najvećih žrtava ove krize. Mnogi od njih, posebno u manjim gradovima, već su stavili katance na svoje lokale ili su pak, da bi opstali, pribjegli otpuštanju radnika, pa ovo zanimanje nije više deficitarno na birou za zapošljavanje, kao što je bilo prije korone.
Ovakvu nepovoljnu situaciju uslovila su pravila Krizbog štaba po kojima na početku pandemije ovi saloni su bili zatvoreni a dodatni udarac napravila je situacija prije Nove godine, kada im je radno vrijeme, bilo ograničeno do 18 sati. Zbog toga nisu uspeli da barem djelimično saniraju posledice iz prve polivine 2020. godine, prometom i prihodima koje su planirali da ostvare za vrijeme Novogodišpnjih praznika, koji su za ove zanatlije udarni.
Pazari nisu uspijevali da im pokriju troškove, koji su bili veći, jer su morali da nabave i dodatne materijale kako bi ispoštovali epidemiološke mjere. Pri tom, većina njih nije povećavala cijene usluga, što ih je satjeralo u ćorsokak. Situacija, se nešto mijenja nakon što im produženo radno vrijeme i omogućen rad vikendom ali i sa početkom vakcinacije.
Vlasnica jednog od uglednih salona u Beogradu, Ana M., kaže za Blic Biznis da je to još daleko od poslovanja prije korona virusom, ali ipak bolje.
Frizerskim salonima sada je dozvoljen rad do 20 časova, i vikendom, što je velika povoljnost u odnosu na period prije Nove godine. Ograničenje rada do 18 sati i nedjeljom, tada nam je nanijelo dodatne probleme, koji su nastali u periodu vanrednog stanja, kada smo bili i zatvarani. Ta pravila su nam značajno smanjila promet, moj salon je zabilježio pad od blizu 50 odsto. U drugim salonima je to i veće, pa su neki od njih zatvoreni jer veliki broj mušterija radi od kuće, klubovi ne rade, restorani rade do osam, smanjeni su izlasci, pa frizeri i nemaju koga da friziraju – navodi Ana M.
Ona dodaje da su frizeri u novonastalim uslovima imali i dodatne troškove jer su za rad morali da ispoštuju i propisane epidemioločke mjere.
– Pored obaveznog nošenja maski, ugradila sam i dezo barijere. Zbog straha mušterija od zaraze koristim i jednokratne peškire i ogrtače za šišanje, što sve povećava troškove. Kada se napravi računicu vidite da oko 90 dinara košta taj jednokratni peškir, a za jednu mušteriju nekada vam je potrebno da promijenite i tri, onda vidite da su vam troškovi dodatno uvećani oko 30 odsto a pri tom cijene usluga nisu mijenjane.
Sve više kolega zatvara salone i radi na crno, a da je stanje alarmantno, pokazuje i to što me dnevno bar dva frizera pozove koji traže posao, a prije korone mesecima nisam mogla da nađem radnika.
Ipak, nadam se da će se situacija vakcinacijom malo promijeniti. Mislim da je država trebalo malo više da vodi računa i o nama jer mi možda jesmo mali ali veliki broj ljudi radi u našoj djelatnosti. Ja čak nisam dobila ni kredit od Fonda za razvoj iako sam konkurisala – objašnjava Ana M.
U Udruženju frizera Srbije potvrđuju da je situacija loša.
Jako mali broj klijenata dolazi u frizerske salone u ovim vremenima, što je doprinijelo padu prihoda od 50 do 70 odsto. Postoji veliki strah da se većina salona iz ove situacije neće izvući.
U unutrašnjosti je problem još veći jer u nekim mjestima pad prometa ide od 80 pa do čak 90 odsto. Zbog ovakve situacije ide se u rad na crno. Ipak, posle Nove godine, pomaci su primjetni pa očekujemo da će situacija narednih mjeseci popravi posebno što je počela i vakcinacija – kažu u Udruženju frizera Srbije.
(Blic)