Specijalna operacija Oružanih snaga Rusije u Ukrajini traje već 12 dana. U napadu ukrajinskih snaga na Donjeck srušena stambena zgrada, oštećena škola. Ministarstvo odbrane Rusije potvrdilo da se u Ukrajini razvijalo biološko oružje. Danas nova runda pregovora Ukrajine i Rusije na poljsko-beloruskoj granici.
Predsedavajući odbora načelnika štabova američke vojske, general Mark Mili posetio je tajni aerodrom na granici sa Ukrajinom, koji je postao centar isporuka oružja u tu zemlju, javlja televizija „Si-En-En“, pozivajući se na visokog predstavnika Ministarstva odbrane.
Prema njegovim rečima, Mili je lično nadgledao isporuku oružja u Ukrajini. Kako se tvrdi, on se na aerodromu sastao sa vojskom i upoznao se sa procesom transporta oružja, a poslednjih dana je na aerodromu, čija lokacija nije saopštena, broj letova porastao sa nekoliko dnevno na 17.
Moskva je razočarana odlukom Berlina da isporučuje oružje Ukrajine i zabrinuta je činjenicom da bi ono moglo da dospe u ruke terorista i razbojnika, izjavio je direktor trećeg Evropskog departmana Ministarstva spoljnih poslova Rusije Oleg Tjapkin u intervjuu za Sputnjik.
„Duboko smo razočarani time što je nemačka vlada, kršeći sopstveno nacionalno zakonodavstvo i zakonska ograničenja na nivou EU, skrenula sa svog prethodno uravnoteženog kursa po ovom pitanju, što je bilo uslovljeno i razmatranjem istorijske odgovornosti Nemačke prema narodima bivšeg Sovjetskog Saveza“, odgovorio je Tjapkin na pitanje kako će se odluka Berlina da odobri isporuke oružja Ukrajini odraziti na odnose Rusije i Nemačke.
Prema njegovim rečima, Moskva je „ozbiljno zabrinuta i činjenicom da bi oružje isporučivano Ukrajini u trenutnoj situacija moglo da postane lak plan za teroriste i razbojnike“.
Berlin se u potpunosti solidarisao sa antiruskom pozicijom Zapada, blokirajući kanale dijaloga sa Moskvom, istakao je on.
„Za sada smo prinuđeni da konstatujemo da se nemačka vlada, uprkos uveravanjima koja i dalje iznosi o svojoj privrženosti procesu istorijskog pomirenja između naroda Nemačke i Rusije, u potpunosti solidarisala sa antiruskim stavom ‘kolektivnog Zapada’ i da namerno blokira postojeće kanale saradnje i specijalizovanog dijaloga u svim sferama“, objasnio je Tjapkin.
Moskva se nada da će Berlin shvatiti besperspektivnost „spaljivanja mostova“, mir na kontinentu zavisiće od odnosa dve zemlje, naglasio je direktor trećeg Evropskog departmana ruskog MIP-a.
„Nadamo se da će na kraju prevladati zdrav razum i da će Berlin shvatiti besperspektivnost ‘spaljivanja mostova‘, jer će prekosutra sigurno doći“, dodao je.
Kako kaže, „uprkos oštrini trenutnih nesuglasica, Rusija i Nemačka će ostati susedi u Evropi, a mir i prosperitet na kontinentu zavisiće od njihovih odnosa”.
Istovremeno, Tjapkin je napomenuo da je u Nemačkoj pokrenuta masovna kampanja demonizacije Rusije, kao i da su primećeni slučajevi vređanja ruskih državljana i ruskojezičnih sunardnika. U suštini, u toku je progon svega ruskog, ocenio je on.
Nemačka vlada je 26. februara prvi put odobrila isporuku oružja Ukrajini. Berlin je tada odlučio da vlastima u Kijevu pošalje 1.000 jedinica protivtenkovskog oružja i 500 raketa „stinger“.
Sa svoje strane, Rusija je apelovala na Zapad da prekine da pumpa Ukrajinu oružjem, upozorivši da deo tog naoružanja, kao što su sistemi „stinger“ mogu da padnu teroristima u ruke, a osim toga, sve to oružje ugrožava civilnu međunarodnu avijaciju.
Portparol Pentagona rekao je za „Si-En-En“ da ruska vojska nije pokušala da zaustavi taj transfer oružja, ali da sada u SAD postoje bojazni da bi kanal mogao da bude meta pri nastavku ofanzive.
Na molbu francuskog predsednika Emanuela Makrona upućenu ruskom lideru Vladimiru Putinu, Oružane snage Rusije od 10.00 objavljuju prekid vatre i otvaranje humanitarnih koridora iz Kijeva, Mariupolja, Harkova i Sumi, saopštio je Međuresorni koordinacioni štab za humanitarno reagovanje u Ukrajini.