Naslovna Politika Narodna skupština Republike Srpske rasadnik preletača (VIDEO)

Narodna skupština Republike Srpske rasadnik preletača (VIDEO)

0

Fenomen preletača seže još od 2014. godine. Dres vladajućih partija postao je tada poželjan mnogim opozicionarima. Politička kupovina odvijala se tajno, daleko od očiju javnosti. Sada oni koji podstiču takvu praksu, ne prezajući od osuda javnosti, direktno pred tv kamerama pokazuju kako stvari funkcionišu.

– Od 2014. godine i čuvene afere „Dva papka“ u javnosti su sve brojniji preletači koji zarad sopstvenih interesa gaze izbornu volju građana. Kao političkog generatora analitičari i opozicionari vide SNSD, koji svoje stranačke redove popunjava upravo na taj način. Najnoviji primjer takve prakse desio se u Banjaluci. 

Lapsus ili osjećaj krivice? Ni jedno ni drugo nije opravdanje, već javno poniženje glasača nakon mijenjanja političkih dresova.

Preletača u RS je sve više, a Borivoj Obradović je posljednji u nizu. Lako se odriču principa za koje su se donedavno zalagali, ali teško odustaju od pozicija koje garantuje privrženost vladajućim krugovima. 

„SNSD kao glavni generator političke korupcije prije svakih izbora targetira određene kandidate na listama svih partija i u slučaju da dođe do problema oko konstituisanja vlasti oni samo povlače te u svoju stranku“, ističe šef Kluba poslanika DNS-a u Narodnoj skupštini RS Duško Ivić.

Fenomen preletača seže još od 2014. godine. Dres vladajućih partija postao je tada poželjan mnogim opozicionarima. Politička kupovina odvijala se tajno, daleko od očiju javnosti. Sada oni koji podstiču takvu praksu, ne prezajući od osuda javnosti, direktno pred tv kamerama pokazuju kako stvari funkcionišu.

„Ja bih rekla da je ta trgovina odavno legalizovana i ona je postala jedan prihvatljiv obrazac ponašanja političkih partija, pogotovo vladajuće stranke. Ono što je ovaj događaj više svjedočio jeste da se stvori jedna slika u javnosti o snazi i moći, da se glorifikuje više nego što to zaista zaslužuje sam taj događaj i da se na neki način kamuflira određena slabost vladajuće stranke pogotovo izražena u Banjaluci nakon lokalnih izbora“, ističe politička analitičarka Tanja Topić.

Narodna skupština RS godinama unazad je rasadnik preletača.

Na izborima 2018. godine SNSD je pripalo 28, DNS-u 12, Socijalističkoj partiji 7, a Ujedinjenoj Srpskoj 3 mandata. Tako su vladajuće stranke osvojile ukupno 50 mandata. Ubrzo im se pridružio i jedan od najistaknutijih opozicionara Dragan Čavić i većina poslaničkog kluba NDP-a.

Danas je u Klubu SNSD-a 30 poslanika, dok US, DEMOS i  SP imaju po 4 poslanika. Osim pomenutih, skupštinskoj većini priklonili su se i bivši poslanici DNS-a. Darko Banjac formira Narodnu partiju Srpske i zajedno sa Dikom Cvjetinovićem prilazi NDP-u, pa tako zajedno čine jedan poslanički klub sa 5 poslanika.

Uprkos prelascima, formiranju novih političkih partija, ako se izostavi Socijalistička partija Srpske sa kojom se Milorad Dodik pozdravio, aktuelna vladajuća većina ima 47 mandata.

Primarni cilj bavljenja politikom, kaže Topićeva, je lični interes i to je ono što je problematično. 

„Isto tako, mi živimo u prostoru u kojem vlada partitokratija. Partije odlučuju o životu i smrti i uvjerili smo se da ništa ne možete postići ako nemate člansku kartu vladajuće stranke. Uvjerili smo se da čak i mjesta spremačica u određenim ustanovama, institucijama  zahtjevaju člansku kartu“, ističe ona.

Ono što je kod nas postalo ustaljena praksa u regionu nije slučaj.

Primjer dosljednosti je Skupština Crne Gore. Milo Đukanović nije uspio preoteti nijedno poslaničko mjesto pa je tako ostao na 40 mandata, dok je donedavna opozicija, sa jednim mandatom više došla do parlamentarne većine. 

„Imamo situaciju kakvu imamo u Crnoj Gori. Hapšenja bivših članova vlasti, bivših direktora sve zbog privrednog kriminala, partijskog zapošljavanja. Takvu situaciju je veoma teško očekivati u RS zato što je kritička oštrica sistemski godinama unazad tupljena“, poručuje politikolog Darko Kuzmanović.

Vođeni sopstvenim ciljevima, odbornici i poslanici, zaboravljaju na pripadnost partiji, ali i na birače. Na svoju ulogu u zaustavljanju političke trgovine podjednako zaboravljaju i građani koji svojim glasom imaju mogućnost da kazne ili nagrade političke predstavnike.

BN TV

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i "X" nalogu.

Zapratite nas i na Youtube

BONUS VIDEO: