Naslovna Najnovije Rat komentarima: Armije botova okupirala društvene mreže

Rat komentarima: Armije botova okupirala društvene mreže

0
Na društvenim mrežama, posebno ispod tekstova na portalima, traje pravi rat komentarima osoba koji se bore da što više napadnu političke protivnike, te da pohvale „svoje partijske šefove“.

Ono što je svima zajedničko jeste da je riječ o lažnim profilima napravljenim posljednjih mjeseci, koji služe isključivo za pisanje komentara, pa je i više nego očigledno, da takozvano botovanje, koje je prije par godina bilo glavno oružje pojednih partija u Srbiji, postaje sve popularnije i u Republici Srpskoj.

Isto je uočio i politički analitičar i direktor jedne od marketinških agencija iz Beograda Cvijetin Milivojević koji je uvjeren da će SNSD-u uzor biti ono što na tom planu u Srbiji radi SNS Aleksandra Vučića, koja je ozbiljno na društvenim mrežama prisutna od trenutka ulaska u vlast 2012. godine, i to na dva načina – u vidu političke propagande i „botovanjem“.

Tome svjedoči i izjava predsjednika SNSD Milorada Dodika koji je nedavno na konferenciji za novinare najavio da kreće “u osvajanje društvenih mreža”.

“Imaginarni i virtuelni svijet nametnuo se kao neizostavan faktor. SNSD će se u narednom periodu ozbiljno posvetiti društvenim mrežama. Angažovaćemo stručnu agenciju koja će se voditi pitanjima koncipiranja naših odnosa prema društvenim mrežama. Mislim da ćemo za nekoliko mjeseci biti najvažniji faktor na tom planu”, izjavio je lider stranke Milorad Dodik.

Slučajnost ili ne, upravo nakon ove najave, primjetno je da se na društvenim mrežema pojavio veći broj „botova“, koji svakodnevno kritikuju pojedine političara, sa posebnim akcentrom na poteze aktuelne vlasti u Banjaluci.

Prema tvrdnjama stručnjaka, posljednjih dana na meti botova najviše se nalazi upravo gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković, koga kritikuju i vrijeđaju na raznim stranicama i portalima, ali na identičan način.

Meta zvanični profil Grada Banjaluka

Ekipa portala Moja Hercegovina posljednjih dana pratila je društvene mreže kako bi istražila ovaj fenomen. Tom prilikom smo došli do podataka da ubjedljivo najviše komentara pojavljuje na zvaničnoj stranici Grada Banjaluka.

Pronašli smo desetak profila, nastalih u januaru i februaru, sa profilnom fotografijom na kojoj se mahom ne nalazi niko, koji komentare imaju ispod bukvalno svake objave.

Međutim, postoje i neki profili koji godinama nisu bili aktivni, te su se aktivirali zadnja dva mjeseca i komentarišu skoro sve objave na društvenim mrežama.

 

Sudeći po komentarima, sa ovih profila dolaze kritike usmjerene protiv Stanivukovića, a najčešće imaju tri pravca. Jedni ga nazivaju “barbikom”, jedni “idiotom”, dok drugi komentarišu njegovu saradnju sa partijskim kolegom Ivanom Begićem.

Savjetnik za medije Stanivukovića, Tanja Vukomanović, za portal Moja Hercegovina kaže da su trolovi, botovi i lažne vijesti nešto s čim se suočava čitav svijet, a i kod nas je ova pojava uzela mnogo maha.

„Idemo ka tome da rad Gradske uprave bude potpuno transparentan, tim povodom preduzeli smo mnoge korake, a pored toga, u cilju nam je da pojačamo i vidljivost na društvenim mrežama i ostvarimo što bolju komunikaciju sa građanima. Svako ima pravo da komentariše naše objave, uvažavamo i pohvale i kritike građana, tako da za sada nismo provjeravali vjerodostojnost profila preko kojih građani ostavljaju komentare, jer do sada nije bilo konkretnih slučajeva govora mržnje, prijetnji ili pozivanja na nasilje”, pojašnjava Vukomanovićeva za Moju Hercegovinu.

Ona dodaje da svakako ne trebamo biti naivni, jer internent ostavlja prostora za mnoge zloupotebe koje smo svi do sada imali priliku da vidimo.

“U svakom slučaju, bićemo oprezni i nećemo dozvoliti da kanali komunikacije Grada postanu žrtva gore pomenuti pojava”, navodi ona.

Da botovanje nije baš od juče, pokazuji tekstovi iz ranijeg perioda, kad su pojedini mediji, za botovanja optuživali i aktuelnog gradonačelnika Banjaluke. Pred prošle izbore, mediji su pisali da je Stanivuković angažovao botove koji su radili za njega i podržavali ga ispod svake objave koja bi izašla na društvenim mrežema.

Tako je na portalu ATV-a u novembru objavljen tekst o tome kako postoje brojni lažni profili koji su pružali podrušku Stanivukoviću tokom izborne kampanje.

“Praćenjem profila koji aktivno pružaju podršku Stanivukoviću, a u isto vrijeme kritikuju njegove neistomišljenike, utvrđeno je da se radi o lažnim profilima koji su preuzeli identitete stvarnih osoba. Jedan od profila za koji je ustanovljeno da je lažni je ‘Jovan Topić’, koje je aktivno davao podršku Stanivukoviću. Međutim, radi se o ukradenom identitetu Karla U. iz Hrvatske čije su fotografije zloupotrebljene. Da stvar bude još i gora njegove komentare “lajkovao” je i sam Stanivuković sa zvaničnog profila”, objavio je tada „ATV“ uz još nekoliko sličnih promjera.

Može li botovanje pomoći?

Može li pojava botova na društvenim mrežema doprinijeti da neka stranka ostvari bolje rezultate na izborima, pitali smo komunikologa Borislava Vukojevića.

On kaže da su botovi  fenomen koji kod nas postoji od samog nastajanja društvenih medija, ali se u posljednje vrijeme koristi kao strateški alat za navodno povećanje šansi prilikom dobijanja podrške.

“Svakako da botovanje ima efekta, zbog načina na koji funkcionišu algoritmi na društvenim medijima. Naravno, botovi ne mogu dovesti do promjene stava, nego do učvršćivanja već postojećih”, ističe Vukojević za Moju Hercegovinu.

Komentarišujući izjavu lidera SNSD Milorada Dodika da će u narednom periodu veću pažnju posvetiti društvenim mrežema i internetu, Vukojević ističe da im to može donijeti veći broj simpatizera.

„Po mom mišljenju njihov nastup na internetu nije bio prilagođen ciljnim grupama. Ne mogu se iste poruke slati mladima i starijim, politički aktivnim i neaktivnim, ne može se zanemarivati interakcija. Takođe, njihov najveći problem je nedostatak strateškog po pitanju društvenih medija, jer nema smisla objavljivati galeriju slika na twitteru i ne odgovarati na pitanja. Naravno, postoje izuzeci, ali i to je dokaz da ne postoji strategija”, pojašnjava Vukojević.

On smatra da „botovanje“ nije nova vrsta borbe za političku scenu, ali da postaje sve značajnija.

“Danas botovanje radi dvije stvari: prvo, provjerava političku lojalnost članova kroz nametnutu obavezu botovanja; drugo, nameće svoje viđenje političkih procesa bez mnogo truda”, rekao je Vukojević.

Moja Hercegovina

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i "X" nalogu.

Zapratite nas i na Youtube

BONUS VIDEO: