Strahovao sam od toga šta će me snaći kad krenem da registrujem auto, jer su najavljivali veliko poskupljenje, ali to se, ipak nije dogodilo. Tako sa velikom dozom olakšanja za BL portal svjedoči jedan banjalučki vozač koji kaže da je svog četvorotočkaša nedavno registrovao za 30-ak maraka više nego lani.
“Vozim isti auto kao prošle godine i prije nekoliko dana sam ga registrovao, cijena je bila veća za 30 maraka u odnosu na prošlu godinu. To je mnogo bolje nego što sam očekivao, nakon što sam čitao i slušao o ogromnom poskupljenju”, ističe naš sagovornik.
Početkom juna najavljena su poskupljenja od 200 maraka za registraciju automobila u Republici Srpskoj, a kao razlog takvog skoka cijena tada je navedena odluka osiguravajućih društava da ukinu popuste koje su godinama davali.
“Udruženje osiguravajućih kuća vratilo se na to da se zakon apsolutno mora primjenjivati i mora biti jednak za sve. Tačno je da nema popusta prilikom registracije vozila. Zahtjevi Agencije za osiguranje, Ministarstva finansija i ostalih institucija je da više nema tih ilegalnih radnji”, rekao je tada za medije Bojan Popović, predsjednik Skupštine Udruženja društava za osiguranje Republike Srpske.
Tri mjeseca kasnije, Popović u razgovoru za Bl portal kaže da su ukinuti popusti u vidu poklona koje su osiguravajuća društva davala svojim klijentima prilikom registracije vozila, ali da osiguranici i dalje ostvaruju pravo na bonuse.
“I sada postoje redovni bonusi koje klijenti dobijaju, na primjer ako nemaju udesa u toku pet godina oni nakupe pozitivne bodove i dobijaju bonus od 50 odsto. Svake godine bonus raste 10 odsto i 50 odsto je maksimum. Sa druge strane, mi smo do sada klijentima davali neke sitne popuste, usluge kao znak pažnje, na primjer to su bile kartice za pomoć na putu koja košta 20 maraka kao i plaćanja tehničkih pregleda koje je bilo 55 maraka, to više ne dajemo”, objasnio je Popović i naglasio da su i bonusi sada nešto manji od ranije uobičajenih 35 odsto.
Sadašnji iznos bonusa na konkretnom primjeru, Popović ipak nije precizirao. Ipak, očigledno je da je zahvaljujući tome registracija skuplja za neuporedivo manji iznos od prvobitno najavljenog.
“U zavisnosti od kilovata i snage automobila, registracija je skuplja od 30 do stotinu maraka, ali 50 maraka je prosjek”, kaže za BL portal jedan od posrednika pri registraciji.
Šta sve plaćamo prilikom registracije?
Pored promjena popusta koje daju osiguravajuća društva, sve ostalo se plaća isto kao i u periodu prije poskupljenja, a cijena registracije zavisi od godine proizvodnje, snage i zapremine automobila.
Tako se pored osiguranja, prilikom registracije plaća i dodatno osiguranje vozača i putnika, naknada za Auto-moto savez, naknada za vodoprivredu, putarina, porez, stiker naljepnica, tehnički pregled, provizija banke i republička taksa. U slučaju potrebe, i potvrda o vlasništvu, potvrda o registraciji i registarske tablice.