18.7 C
Banja Luka

Revizori pronašli nepravilnosti u Nešićevom resoru

Kancelarija za reviziju institucija BiH utvrdila je nedostatke i slabosti u gotovo svim segmentima poslovanja Ministarstva bezbjednosti na čijem čelu  se nalazi Nenad Nešić, koji je i lider DNS.

Kako se navodi u revizorskom izvještaju nedostaci su utvrđeni u organizacionoj strukturi, angažovanju osoba po ugovoru o djelu, popisu sredstava i obaveza, upotrebi službenih vozila i drugim procesima.

– Većina nedostataka i nepravilnosti se ponavlja duži niz godina – piše u izvještaju o obavljenoj finansijskoj reviziji Ministarstva bezbjednosti BiH za prošlu godinu, koje je dobilo mišljenje s rezervom.

Ministarstvo je budžet potrošilo na bruto plate (6.055.805 KM), naknade troškova zaposlenih (878.395 KM), putne troškove (205.932 KM), izdatke za tekuće održavanje (516.738 KM), ugovorene usluge (750.708 KM) i donacije (387.959 KM).

Ugovori o djelu

Revizori su upozorili da se angažovanje osoba na osnovu ugovora o djelu i promjene radnopravnog statusa zaposlenih nije obavljalo u skladu s relevantnim propisima.

Izdaci na osnovu ugovora o djelu u prošloj godini su iznosili 131.538 KM (neto) i veći su u odnosu na 2022. godinu za 65.638 KM.

Revizori su utvrdili da je tokom prošle godine putem ugovora o djelu bilo angažovano ukupno 17 osoba od kojih je 7 bilo angažovano i prethodne godine.

Isplaćene mjesečne naknade po ugovorima o djelu kretale su se u rasponu od 200 KM do 2.500 KM.

– Angažovanje osoba po ugovoru o djelu je obavljano u kontinuitetu veći dio godine za poslove koji po opisu odgovaraju redovnim poslovima Ministarstva – navodi se u izvještaju revizora.

Dodaje se da je savjetniku zamjenika ministra u martu 2023. godine prestao radni odnos radi odlaska u penziju.

Nakon što je ostvario pravo na otpremninu, angažovan je po ugovoru o djelu od aprila do avgusta i za to je dobio 9.000 KM.

Ministarstvo je jedan broj osoba po ugovoru o djelu angažovalo i za potrebe realizacije donacije UNHCR.

Tokom godine angažovane su 22 osobe za čiji su angažman isplaćene naknade u rasponu od 763 KM do 1187 KM.

Ugovori o djelu su zaključeni na period od godinu dana i to za obavljanje različitih poslova u Azilantskom centru.

– Takođe, Ministarstvo je po ugovoru o djelu jednu osobu angažovalo i za potrebe realizacije projekta IOM i po tom osnovu mu je isplaćena naknada u iznosu od 8.400 KM za period od četiri mjeseca – naveli su revizori.

Penzioner za šefa kabineta

U izvještaju se ističe da je u Ministarstvu tokom 2023. godine za obavljanje poslova drugog radnog mjesta bilo angažovano 15 osoba.

Revizori su napomenuli da poslove sekretara Ministarstva obavlja osoba koja je putem ugovora o radu na određeno vrijeme angažovana kao šef Kabineta – savjetnik ministra Nešića.

Riječ je, naime, o Mlađanu Božoviću, puncu ministrovog brata i narodnog poslanika Predraga Nešića, te bivšem direktoru Fonda za povratak BiH.

Božović je, kako se navodi u izvještaju, za šefa Nešićevog kabineta imenovan u januaru 2023. godine, iako je godinu dana ranije stekao uslove za penziju, te mu je isplaćena i otpremnina.

Nešić je, kaže se u izvještaju revizora, donio rješenja o imenovanju Božovića pozivajući se na odredbe članka 22. Zakona o državnoj službi u institucijama BiH koji definiše opšte uslove za postavljenje državnog službenika.

– Da bi osoba bila postavljena na mjesto državnog službenika, između ostalih zadanih uslova, mora ispunjavati i uslov da nije navršila zakonski propisanu starosnu dob za penzionisanje i da nije ostvarila pravo na ličnu penziju po bilo kojoj osnovi. Međutim, osoba postavljena na poziciju šefa kabineta-savjetnika ministra je stekla pravo na penzionisanje u 2022. godini u Ministarstvu za ljudska prava i izbjeglice BiH, te joj je po predmetnom osnovu isplaćena otpremnina – upozorili su revizori.

Dodali su da iako savjetnici ministra nemaju status državnog službenika prema Zakonu o državnoj službi u institucijama BiH, definisano je koji članovi istog se primjenjuju na savjetnike prilikom njihovog zapošljavanja, odnosno uspostavljanja radno pravnog statusa.

– Navedeno ukazuje da postavljenje šefa kabineta-savjetnika ministra nije izvršeno u skladu s relevantnim odredbama Zakona – navodi se u izvještaju.

Veći troškovi za službena vozila

Revizori u svom izvještaju navode da su ukupni izdaci Ministarstva za službena vozila u 2023. iznosili 122.664 KM i veći su za 9.773 KM u odnosu na prethodnu godinu. Značajniji izdaci odnose se na gorivo (55.316 KM).

Nešićevo ministarstvo je na raspolaganju imalo 8 službenih vozila i pravo na korištenje vozila za specijalizovane namjene.

Pravo na korištenje službenih vozila 24 sata dnevno imaju ministar, zamjenik ministra, sekretar Ministarstva i šef Kabineta u skladu s internim pravilnikom Ministarstva, a Nešićevom odlukom to je pravo dato i njegovom savjetniku.

Ono što su revizori uočili jeste da nije izvršena jasna podjela službenih i specijalizovanih vozila.

– Specijalizovana vozila nisu jasno raspoređena po sektorima iako je Ministarstvo prilikom donošenja važećeg pravilnika obrazlagalo potrebe za tim vozilima za četiri sektora. Osim toga, konstatovano je da su određena specijalizovana vozila data na korištenje 24 sata zamjeniku ministra, šefu Kabineta i savjetniku ministra – navodi se u izvještaju revizora.

Napominje se da je u odlukama o korištenju vozila za šefa Kabineta i savjetnika ministra navedeno da se daje pravo na korištenje 24 sata službenih vozila, a ne specijalizovanih.

Nenamjensko trošenje novca

Revizori su upozorili i na nenamjensko trošenje novca na putne troškove.

Uvidom u određen broj putnih naloga, kako ističu, uočili su da se obračun troškova putovanja u pojedinim slučajevima ne pravda blagovremeno, kao i da se dnevnica ne umanjuje za 70% iako je zaposlenom osigurana ishrana na putu.

Primjedbe su date i na putne naloge koji nisu popunjavani u skladu sa Pravilnikom.

– Na određenom broju naloga nisu popunjene sve predviđene kolone: stanje brojila prilikom sipanja goriva, vrijeme polaska i dolaska, dnevna pređena kilometraža, broj osoba u vozilu, potpis osoba koje zadužuju vozilo. Uočili smo da je za neke relacije upisana veća kilometraža od stvarne – kažu revizori.

Prodaja starih i kupovina novih vozila

Dodaju da je Ministarstvo u prošloj godini prodalo dva stara službena vozila za 55.700 KM. Prodaja je izvršena putem javnog poziva na koji se javio samo jedan ponuđač. Međutim, revizori zamijeraju jer nije obrazloženo na koji način je utvrđena procijenjena vrijednost vozila koja su predmet prodaje.

U septembru iste godine Ministarstvo je pokrenulo otvoreni postupak nabavke službenih vozila procijenjene vrijednosti 165.811 KM bez PDV. Kriterij za dodjelu ugovora bila je najniža cijena tehnički prihvatljive ponude. Za oba lota je pristigla po jedna prihvatljiva ponuda te planirana eaukcija nije održana.

– Tokom obavljanja revizije nije nam prezentovan podatak o načinu sastavljanja tehničke specifikacije i obrazloženjima za pojedine specifikacije. Takođe, prezentovane su nam informacije o modelima i ponuđenim cijenama vozila koja su obuhvaćena istraživanjem tržišta. Međutim, uvidom u dostavljene ponude utvrdili smo da je njihova tržišna vrijednost veća od procijenjene vrijednosti nabavke te cjenovno nisu mogli zadovoljiti klasu vozila koje se nabavlja – ističe se u izvještaju revizora.

Reprezentacije

Još jedna stavka na koju su se žalili revizori jesu reperzentacije. Utvrđeno je da su ukupni izdaci za usluge reprezentacije iznosili 58.807 KM da su veći za 15.225 KM u odnosu na godinu ranije.

– U testiranom uzorku računa evidentiranih na kontu za reprezentaciju nije bilo kupovine poklona ali smo konstatovali da su isti evidentirani u okviru protokolarnih troškova. U okviru njih su evidentirane kupovine poklona za delegacije i kupovina cvijeća povodom Dana žena – ističe se u izvještaju.

(Srpskainfo) Foto: Fena

NAJNOVIJE VIJESTI:

Najčitanije vijesti:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here