0.7 C
Banja Luka

Kako hodanje utiče na mršavljenje i koliko bi trebalo da budemo aktivni

Iako ne morate da trčite, povećanje brzine hodanja može sagorjeti više kalorija jer povećava broj otkucaja srca. Ali ne brinite, nema potrebe za sprintom – možete dobro vježbati ako hodate umjereno intenzivnim tempom.

Kada je riječ o strategiji vježbanja za mršavljenje, hodanje je u tom smislu potcijenjeno. Vrijeme je da se to promijeni.

Postoji mnogo stvari koje podržavaju hodanje, uključujući i to da ne morate nositi stvari od spandeksa, ne morate ići u posebnu teretanu da biste to uradili. Uz to, ne samo da možete da smršate na taj način, već što više težite, lakše ćete izgubiti kilograme.

Da bi vam hodanje zaista pomoglo u naporima da smršate, imajte na umu nekoliko stvari.

Ne postoji čarobna formula za to koliko koraka, milja ili sati morate da prođete da biste izgubili težinu koju želite. Od početka je ključ učiniti više nego što radite sada. Ako imate posao gdje ste cio dan na nogama, morate da radite više od toga. Ali ako imate sjedeći posao, šetnja svake večeri nakon večere može pokazati prave rezultate.

Puno se govori o dostizanju 10.000 koraka dnevno iz zdravstvenih razloga. Ipak, prvo odredite svoju osnovnu liniju. Ako svakog dana pređete samo 3.000 koraka, nemojte pokušavati da sledećeg dana napravite 10.000. Ciljajte 5.000 svakog dana nedjelju dana. Sledeće nedjelje idite na 7.000.

Najbolji način da istopite kilograme je da se izazovete intervalima – periodima bržeg hodanja protkanim periodima sporijeg hodanja. Istraživanje je otkrilo da intervalni šetači gube više na težini od ljudi koji stalno idu istom brzinom. Naravno, ako zaista želite da promijenite strukturu svog tijela, potrebno je da dodate vježbe snage. Ne zaboravite i da kontrolisanje stresa, sna i hrane takođe doprinosi mršavljenju.

U početku ne morate da hodate sat vremena da biste smršali (mada je dobro raditi na tome), ali važno je steći naviku da hodate svaki dan. Neka to bude dio vaše dnevne rutine – nešto što radite čak i bez razmišljanja o tome – čak i ako hodate samo 10 ili 15 minuta nekim danima u nedjelji. Hodajte gdje god možete, parkirajte automobil dalje od prodavnice, na primjer, i idite stepenicama, a ne liftom.

Hodanje po nagibu povećava broj otkucaja srca i pomaže u aktiviranju gluteusa, kvadricepsa i listova. U zavisnosti od nagiba, možete postići slične prednosti kao trčanje bez dodatnog opterećenja zglobova.

Iako ne morate da trčite, povećanje brzine hodanja može sagorjeti više kalorija jer povećava broj otkucaja srca. Ali ne brinite, nema potrebe za sprintom – možete dobro vježbati ako hodate umjereno intenzivnim tempom.

Ručni tegovi pomažu vam da sagorite više kalorija. Ali, ono što zaista rade je da čine da sporije hodate, što poništava bilo kakvu korist od prekomjerne težine.

Da biste išli brže, pravite duže korake. Upravo suprotno! Da biste išli brže, morate da skratite korak i napravite više koraka u minuti. Kada predaleko ispružite stopalo ispred sebe, dobijate veći uticaj na koljena i kukove, a stopalo djeluje kao kočnica. Da biste se navikli da skratite korake, prebrojte koliko koraka napravite u minuti (ili 30 sekundi, ako vam um brzo luta) tokom intervala brzine. Zatim pokušajte da narednih minuta preduzmete više koraka od toga.

(VIJESTI SRPSKE)

NAJNOVIJE VIJESTI:

Najčitanije vijesti:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here