2.7 C
Banja Luka

Rusija lansirala interkontinentalnu balističku raketu iz južne regije Astrahan

Napad je uslijedio nakon što je Ukrajina ove sedmice upotrijebila američke i britanske rakete za napade na ciljeve unutar Rusije.

Rusija je lansirala interkontinentalnu balističku raketu iz južne regije Astrahan tokom jutarnjeg napada u četvrtak na Ukrajinu, saopštile su kijevske vazdušne snage, prenosi Hina.

To je prvi put da je Rusija upotrijebila tako moćnu raketu dugog dometa tokom rata, prenosi Reuters.

end of list

Navodni ruski napad interkontinentalnom balističkom raketom (ICBM) na Dnjipro u četvrtak bio bi prva u istoriji upotreba te vrste oružja, sposobnog da nosi nuklearnu glavu, u nekom ratu.

Ako se potvrdi, upotreba te rakete naglasila bi ubrzanje eskalacije 33 mjeseca dugog rata u Ukrajini, nakon što je Kijev ove sedmice gađao ruski teritorij američkim i britanskim raketama uprkos upozorenjima Moskve da to ne čini.

Sigurnosni stručnjaci tvrde da bi taj napad bio prva vojna upotreba interkontinentalne balističke rakete. ICBM-ovi su strateško naoružanje stvoreno da nosi nuklearne glave te su važan dio ruske nuklearne doktrine odvraćanja.

„Danas je lansirana nova ruska raketa. Sve karakteristike – brzina, visina, pokazuju da je riječ o interkontinentalnoj balističkoj raketi. U toku je istraga stručnjaka”, rekao je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski u videoporuci.

Ukrajinske snage tvrde da je ispaljena iz ruske regije Astrahan, udaljene više od 700 kilometara od ukrajinskog grada Dnjipra. Ne zna se kakvu je bojnu glavu raketa nosila niti o kojem je modelu tačno riječ.

Ukrajinska Pravda, medij sa sjedištem u Kijevu, pozivajući se na anonimne izvore piše da je riječ o RS-26 Rubežu, interkontinentalnoj balističkoj raketi s dosegom od 5,8 hiljada kilometara.

RS-26 prvi je put uspješno testiran 2012. godine. Procjenjuje se da je dug oko 12 metara i teži 36 tona, prema podacima Centra za strateške i međunarodne studije (CSIS). Ta raketa može nositi nuklearnu glavu tešku do 800 kilograma.

Cilj napada infrastruktura

Cilj raketnog napada na Dnjipro bili su pogoni i infrastruktura, objavile su vazdušne snage Ukrajine. Nisu objavile što je bio tačan cilj ICBM-a niti je li ta raketa uzrokovala štetu. Regionalni guverner Sergij Lisak rekao je da je u raketnom napadu oštećen jedan industrijski pogon te su izazvana dva požara. Povrijeđeno je dvoje ljudi.

Rusija je rano u četvrtak ispalila i hipersoničnu raketu Kinžal i sedam krstarećih raketa Kh-101. Šest od njih oborila je ukrajinska protivvazdušna odbrana, tvrdi ukrajinska vojska.

 

„Ako se pokaže istinitim, to će biti bez presedana, prva vojna upotreba ICBM-a. Iako to nema smisla uzimajući u obzir cijenu i preciznost”, napisao je na platformi X Andrej Baklitskij iz Instituta za istraživanje razoružanja Ujedinjenih naroda.

Njemački vojni stručnjak Ulrich Kuehn napisao je da se „čini da je Rusija danas po prvi put u istoriji koristila interkontinentalnu balističku raketu u ratu, protiv civilne mete u Dnjipru”.

Dio vojnih stručnjaka smatra da je lansiranje ICBM-a, ako se potvrdi, pokušaj odvraćanja Moskve nakon napada Kijeva na Rusiju zapadnim raketama dugog dometa.

„Lansiranje ICBM-a svakako se može protumačiti kao prijetnja, potencijalno kao odgovor na ukidanje ograničenja upotrebe ATACMS-a i Storm Shadowa”, rekao je Reutersu evropski vojni izvor, referirajući se na naoružanje američke i britanske proizvodnje.

Ruski ratni dopisnici na aplikaciji Telegram i jedan dužnosnik koji je govorio pod uslovom anonimnosti rekli su da je Kijev u srijedu koristio Storm Shadow za napad na komandu u ruskoj graničnoj regiji Kursk u koju je ukrajinska vojska upala tokom ljeta.

 

Ukrajina je u utorak ruski teritorij napala i s američkim raketama ATACMS, nakon što je odlazeći američki predsjednik Joe Biden, dva mjeseca prije kraja mandata, odobrio Kijevu da to čini.

IZVOR: aldzazira

NAJNOVIJE VIJESTI:

Najčitanije vijesti:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here