4.7 C
Banja Luka

Slijede nova poskupljenja: Građani će i jesti na rate!

U Bosni i Hercegovini, zemlji u kojoj se skoro sve kupuje na rate, pa čak i životne namirnice, ozvaničen je porast kamatnih stopa, i to od Nove godine.

Do Nove godine poskupljuju pekarski proizvodi, pa će po svemu sudeći građani imati potrebu i obroke rasporediti na rate.

Povećanje kamatnih stopa na kredite koje se najavljuje od Nove godine biće novi udar na građane i privrednike, uz već povećane troškove života i poslovanja kojima su duže vremena izloženi.

„I ovakve više kamatne stope biće i dalje ispod nivoa inflacije, pa neko može reći da se privremeno stvara ušteda u odnosu na stvarnu vrijednost novca.

Bojim se da jednom kada se ove kamate povećaju i kada inflacija bude smanjena, u nekom narednom periodu, one će vjerovatno ostati, tako da će u svakom slučaju dužnici biti gubitnici, a ne banke“, rekao je Igor Gavran, ekonomki stručnjak

U ekonomskom smislu gubitnici su i zaduženi i nezaduženi građani kada je riječ o novim poskupljenjima, a trenutno raste cijena brašna.

„Od sada pa nadalje. Svi mlinovi zavisno kakve zalihe imaju, da li imaju nabavljene zalihe od prije dva tri mjeseca koje su bile nešto jeftinije ili nabavljaju pšenicu sada, morat će se korigovati i kalkulativno podizati cijene.

Ja pretpostavljam do Nove godine da će za sigurno desetak procenata da se desi to poskupljenje“, mišljenja je Zoran Kos, predsjednik Udruženja mlinara Republike Srpske.

S obzirom na poskupljenje energenata i osnovnih sirovina i pekarsku industriju jedan od vodećih proizvođaća u mlinsko-pekarskoj industriji Klas Sarajevo potvrđuje da će biti primoran korigovati, odnosno podići cijene svojih proizvoda.

„Pekari i proizvođači pekarskih proizvoda s jedne strane muku muče sa radnom snagom, s druge s cijenom goriva, a s treće strane činjenicom da naše proizvođače pšenice ljetos nismo htjeli da ispoštujemo sa povećanjem od 5 do 7 pfeninga po kilogramu da bi se povećala proizvodnja i zasijavanje novih površina.

Mi strateški ništa ne radimo, a cijene će se mijenjati onako kako praktično proizvođači imaju potrebe ili moraju“, pojasnio je Zoran Pavlović, biznis konsultant-analitičar.

Inflacija i porast cijena od sirovine, energije pa do konačnog proizvoda pogodne su za ostvarivanje dodatnog dobitka u odnosu na nužnu kalkulaciju proizvoda.

Ipak, proizvođači pekarskih proizvoda i sami su svjesni da su građani na pijacama sa kilograma prešli na voćku ili dvije, i da u prodavnicama i pekarama mogu preći s nekoliko vekni hljebana kiflu ili dvije.

Proizvođači brašna i pekarskih proizvoda upozoravaju da zbog realne situacije na tržištu moraju korigovati svoje cijene.

A iz udruženja potrošača i ekonomisti im poručuju ta korekcija mora biti minalna, odnosno, najmanja moguća cijena, i to upravo zbog tog tržišta.

(N1/Akta.ba)

NAJNOVIJE VIJESTI:

Najčitanije vijesti:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here