Nešto manja svota novca (17 miliona) utrošena je za nabavku mineralnih goriva i bitumenskih materija te na keramičke proizvode (16 miliona) i staklo, odnosno proizvode od stakla. Uvoznici iz BiH su tokom prošle godine u tom segmentu potrošili 14 miliona maraka, baš kao i u slučaju opremanja svojih trgovačkih radnji sa foto-opremom, instrumentima za ispitivanje tačnosti, ali i onim medicinskim za potrebe široke potrošnje. Dva miliona manje iskeširali su oni koji se bave prodajom tekstilnih proizvoda. Dodamo li ovome da je još 17 miliona maraka utrošeno za kupovinu i uvoz pletene odjeće, znači da je samo tokom 2023. u BiH ušlo skoro 30 miliona vrijedna garderoba.
Da je Kina više nego poželjna i jeftina destinacija ilustruje to da je tokom prošle godine uvezeno i raznog alata, pribora za jelo te raznih proizvoda od prostih metala u vrijednosti od, sumarno gledajući, pomalo nevjerovatnih 18,7 miliona. Sudeći prema vrijednosti uvezenih proizvodi od kože, predmeta za putovanja, što podrazumijeva i ručne torbe, Kinezi su se očigledno dobro izvještili i u ovom segmentu. Prema podacima UIO BiH, tokom prošle godine uvezeno je 9,2 miliona vrijedna roba.
Od robe i proizvoda koji su imali višemilionske iznose, izdvaja se i uvoz kamena i prerađevina od njega, proizvodi od drveta, papira te razni proizvodi hemijske industrije. U BiH je, takođe, ušla i zamjena za duvan – elektronske cigarete u vrijednosti nešto manjoj od šest miliona maraka.
Iz Kine put BiH idu i prerađevine od mesa, ribe, rakova, mekušaca ili drugih vodenih beskičmenjaka ili od insekata, povrće, orašasti plodovi i čaj, gnojivo, farmaceutski proizvodi, tepisi, kape, šeširi, kišobrani i suncobrani. Uvezena je i jedna količina plovećih konstrukcija, ali i oružja te alkoholnih prerađevina.
Šestomjesečni pad
Uvoz iz Kine se tokom prošle godine, mjesečno gledajući, kretao od 49,6 miliona u januaru 2023. do 152,6 miliona u junu. Nakon toga, vjerovatno zbog globalnih (ne)prilika, ovaj uvoz iz mjeseca u mjesec bilježi pad kada je u pitanju njegova vrijednost te je krajem prošle godine iznosio je 72 miliona.
Indija i Bangladeš
Prema podacima UIO, u BiH je tokom prošle godine iz najmnogoljudnije zemlje u svijetu – Indije, uvezeno samo 94 miliona vrijedne robe, od čega se pola vrijednosti odnosi na kamen, gumu, mašine i keramiku. Kad je u pitanju ovaj region BiH, primjera radi, uvozi značajne količine patika i odjeće iz Bangladeša, koji se na godišnjem nivou kreće oko 3,3 miliona.