Dan nakon smrti kraljice Elizabete II (96), Ujedinjeno Kraljevstvo je u žalosti, zastave širom zemlje su spuštene na pola koplja, građani se opraštaju od voljene kraljice, a njen sin, novi britanski kralj Čarls Treći (73) obratiće se naciji danas prvi put u tom svojstvu.
Zvanična internet stranica britanske kraljevske porodice je izmijenjena nakon smrti kraljice Elizabete, a kralj Čarls III sada je naveden kao Njegovo Veličanstvo Kralj. Sajt koji saopštava najnovije informacije o kraljevskoj porodici u Velikoj Britaniji, takođe sada zvanično navodi Kamilu, vojvotkinju od Kornvala, kao kraljicu suprugu, prenosi BBC.
On je sada postao lider ne samo u Ujedinjenom Kraljevstvu, već i u 14 drugih država Komonvelta, uključujući Australiju i Kanadu. Postao je šef britanskih oružanih snaga, a biće i na čelu drugih službi.
Svjetski lideri se opraštaju od kraljice
Svjetski lideri takođe se opraštaju od monarha koji je 70 godina bio na britanskom tronu, a mnoge znamenitosti širom svijeta, poput Ajfelovog tornja, u kraljičinu čast, noćas su bile u mraku.
Hiljade Britanaca okupilo se noćas pred Bakingemskom palatom u centru Londona, ostavljajući cvijeće i poruke na ogradi zvanične rezidencije, a građani su se okupili i ispred Vindzora.
Crkve u Engleskoj danas će zvoniti u kako bi obilježile smrt kraljice.
Slično je bilo i ispred kraljičinog doma u zamku u Vindzoru. Portreti Elizabete II postavljeni su na bilbordima u centralnom dijelu Londona i gradskoj finansijskoj četvrti, kao i preko Atlantika na Tajms skveru u Njujorku.
Ispred britanskog generalnog konzulata u Njujorku položeno je cvijeće.
U Vašingtonu je američka zastava spuštena na pola koplja, a počast preminuloj britanskoj kraljici Elizabeti II odali su i građani Berlina, gdje je položeno cvijeće ispred Britanske ambasade, dok je u Veneciji britanska nacionalna himna “Bože čuvaj kraljicu”, svirana ispred Festivalskih zgrada.
Putin: Želim vam hrabrost i snagu pred ovim gubitkom
Predsjednik Rusije Vladimir Putin uputio je saučešće Britaniji povodom smrti kraljice Elizabete II, koja je preminula u 96. godini, javile su ruske novinske agencije.
U poruci Čarlsu III, novom britanskom kralju, Putin je rekao da kraljica sa pravom uživa ljubav i poštovanje svojih podanika, kao i autoritet na svjetskoj sceni, prenio je Rojters.
– Želim vam hrabrost i snagu pred ovim teškim, nenadoknadivim gubitkom. Mogu li da vas zamolim da prenesete iskreno saučešće i podršku članovima kraljevske porodice i cijelom narodu Velike Britanije – istakao je predsednik Rusije.
Papa Franja je saopštio da je duboko ožalošćen zbog smrti kraljice Elizabete II i uputio izraze saučešća njenoj porodici i nasljedniku, kralju Čarlsu.
– Pridružujem se svima koji žale zbog njenog odlaska i molim se za vječni mir pokojne Kraljice. Priključujem se i svima koji odaju počast njenom životu ispunjenom neumornim služenjem dobrobiti nacije i Komonvelta – napisao je papa u telegramu upućenom kralju Čarlsu, prenosi Rojters.
Saučešće su uputili španski kralj Felipe, holandski kralj Vilem-Aleksander, Bijela kuća, premijer Kanade Džastin Trido, predsjednik Francuske Makron…
Predsjednik SAD Džozef Bajden i prva dama Džil Bajden naveli su u saopštenju da je u svijetu stalnih promjna, britanska kraljica Elizabeta II bila stalno prisustna i izvor utjehe i ponosa za generacije Britanaca, uključujući mnoge koji nikada nisu imali saznanje o svojoj zemlji bez nje.
Tramp: Ko bi mogao biti veći od nje
Bivši predsjednik SAD Donald Tramp nazvao je pokojnu kraljicu Elizabetu velikom ženom, koja nikada nije griješila.
-Ko bi mogao biti veći od nje? I ona je to radila tako dugo, tako dobro i nikada nije pogriješila – rekao je Tramp za GB Njuz.
– Sa velikom tugom sam saznala za smrt njenog veličanstva kraljice Elizabete II. Ona je bila šef države sa najdužim stažom na svijetu i jedna od najuglednijih ličnosti širom svijeta. Izražavam saučešće kraljevskoj porodici i Britancima – poručila je predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen.
Njemački kancelar Olaf Šolc poručio je da je kraljica Elizabeta II bila uzor i inspiracija milionima, takođe i u Njemačkoj.
– Njena posvećenost njemačko-britanskom pomirenju nakon užasa Drugog svjetskog rata ostaće nezaboravljena. Nedostajaće nam, kao i njen divni smisao za humor – naveo je Šolc.
Kanadski premijer kazao je da je vijest o smrti kraljice donijela veliku tugu.
Ona je bila stalno prisutna u našim životima i ostaće zauvjek važan dio istorije naše zemlje, naveo je Trido.
– Njeno Veličanstvo je više od 70 godina oličavalo kontinuitet i jedinstvo britanske nacije. Sjećam je se kao prijatelja Francuske, ljubazne i srdačne kraljice koja je ostavila trajan trag i utisak na svoju zemlju i vijek u kojem je živjela, naveo je Makron.
SauČešće je uputio i predsjednik Evropskog saveta Šarl Mišel. –
Naše su misli s kraljevskom porodIcom i svima onima koji žale za kraljicom Elizabetom II u Ujedinjenom Kraljevstvu i širom svijeta. Jednom prozvana Elizabeta Postojana, svojom službom i predanošću uvijek nam je pokazivala važnost trajnih vrijednosti u modernom svijetu – kazao je Šarl Mišel.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski takođe se oglasio.
– S dubokom tugom smo saznali za smrt njenog veličanstva Kraljice Elizabete II. U ime naroda, izražavamo iskreno saucešce kraljevskoj porodici, cijelom Ujedinjenom Kraljevstvu i Komonveltu zbog ovog nepopravljivog gubitka. Naše misli i molitve su s vama – naveo je on.
Bivši britanski premijer Toni Bler izjavio je da je Britanija izgubila ne samo monarha, već i matrijarha nacije.
– Izgubili smo ne samo našeg monarha, već i matrijarha naše nacije, figuru koja je više od bilo koje druge okupila našu zemlju, držala nas u kontaktu s našom boljom prirodom, personifikovala sve ono zbog čega smo ponosni što smo Britanci – rekao je Bler.
Bivši britanski premijer Boris Džonson izjavio je da je zemlja osjetila dubok i lični osjećaj gubitka zbog smrti britanske kraljice Elizabete II.
– Izgledala je tako vanvremena i tako divna da se bojim da smo povjerovali, poput djece, da će ona zauvijek trajati – naveo je DŽonson, preneo je Rojters.
Kao najdugovečniji i šef države koji je najduže vladao Velikom Britanijom, kraljica Elizabeta II bila je cijenjena zbog svoje milosti, dostojanstva i posvećenosti širom svijeta, rekao je generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš.
Ona je bila ohrabrujuće prisustvo tokom decenija velikih promena, uključujući dekolonizaciju Afrike i Azije i evolucije Komonvelta, naveo je Gutereš, prenio je Rojters.