15.7 C
Banja Luka

„Crkla“ aplikacija za koju je Vlada Republike Srpske dala pola miliona maraka “Prointeru”

 

Vlada Republike Srpske godišnje iz budžeta izdvaja desetine miliona maraka na razne informacione sisteme, hvaleći se kako prati nove tehnologije i trendove. I onda kada uspije da pokrene neku aplikaciju, ona prestane da radi. Ovaj put je u pitanju aplikacija za praćenje maloprodajnih cijena nafte i naftnih derivata koja je uspjela da radi samo tri godine.

499.990, 50 maraka, toliko je koštala aplikacija za praćenje nafte i naftnih derivata, a koju je „Prointeru“ isplatilo republičko Ministarstvo trgovine i turizma. Sve je pompezno pušteno u rad sredinom maja 2022.godine, i onda je sve stalo jer aplikacija više ne radi, a ne može se naći ni među aplikacijama na Google play prodavnici. Pitali smo resorno ministarstvo šta se dešava. Oni su nam priznali da aplikacija trenutno nije u funkciji i objasnili šta će pokušati dalje.

“Trenutno su u toku aktivnosti na rješavanju procedura vezanih za održavanje aplikacije i njen nesmetan rad. Do prekida u radu došlo je iz razloga koji nisu direktno vezani za Ministarstvo trgovine i turizma i tiču se prekida poslovanja kompanije “Prointer”, koja je u prethodnom periodu obavljala ove poslove. Očekujemo da procedure vezane za nesmetano funkcionisanje ove aplikacije budu uskoro završene”, poručeno je iz Ministarstva trgovine i turizma Republike Srpske.

Pravnik Milko Grmuša objašnjava da u ovom slučaju ministarstvo ima obavezu da kontaktira Prointer koji bi morao besplatno popraviti aplikaciju jer kompanija i dalje postoji u sudskom registru i može da radi. S ozbzirom da je besplatnu popravku mala šansa, ako se angažuje treće lice za saniranje problema, to će biti dodatni trošak iz budžeta. Ako se uzme u obzir da je Prointer za mnoge javne institucije radio softvere, Grmuša smatra bi se moguće rješenje moglo naći u Parlamentu Srpske.

„Po meni bi bilo neophodno da NS Republike Srpske održi vanrednu sjednicu gdje bi se raspravljalo o samo jednoj tački dnevnog reda,  a to je šta da sad radimo ako „Prointer“ ne radi. Postoji čitav niz ugovora u javnom sektoru sa „Prointerom“, a on više nije tu to su ogromni novci i ljudi treba da znaju da ako je ideja da neko novo preduzeće upadne umjesto“ Prointer-a“, ko god tu da bude, ona će sve fakturisati, a mi imamo ugovor sa „Prointerom“ da to održava“, kaže  Milko Grmuša, pravnik.

Aplikacija koja je prestala da radi je samo sinonim za mnoge projekte na koje su potrošeni milioni iz budžeta i od kojih više nema koristi. Koncesije, memorandumi, obećanja za izgradnje auto puteva, dugačak je spisak projekata na koje su bačene narodne pare. Ovim temama često su se bavili i poslanici opozicije u Parlamentu Srpske, ipak nikad nisu dobili odgovor hoće li ikad iko odgovarati za propuste?

„To samo pokazuje u kakvom društvu mi živimo i nevjerovatno je da očigledno niko neće preuzeti odgovornost, to je toliki novac koji se mogao upotrijebiti za toliko razvojnih projekata. Kako vidimo u odgovoru ministarstva eto nije njihova odgovonost oni će nastojati to da prevaziđu, to je neodgovorno da za toliki novac građana Republike Srpske da nema podataka zbog čega se nešto desilo i šta sa tim novcem i ko će da preuzme odgovornost“, ističe Mirna Savić Banjac,poslanik PDP u NS Republike Srpske .

Mnogi smatraju da se sve ovo dešava zato što je i „Prointer“ na američkoj crnoj listi zbog čega je ovoj kompaniji prošle godine onemogućeno poslovanje. Zato smo kontaktirali i „Prointer“ da pitamo šta se desilo sa aplikacijom i kada će se opet pokrenuti, međutim nismo dobili odgovor.

Javnost već godinama povezuje firmu „Prointer“ sa sinom predsjednika Srpske, Igorom Dodikom. Da je to tako, priznao je i sam Dodik u julu 2019. godine u Parlamentu Srpske rekavši da je njegov sin Igor samo saradnik ove firme i da od toga ima prihode. Upravo ta činjenica je obezbijedila ovoj kompaniji da ima monopol u IT sektoru ne samo u Republici Srpskoj nego i u institucijama BiH ali i šire.

(BN) Foto: BN

NAJNOVIJE VIJESTI:

Najčitanije vijesti:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here