Poraz doskorašnjeg predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića na izborima i, praktično, pad sa vlasti nakon više od 30 godina, čini se da su ozvaničili i obračun sa onim poslovima i radnjama za koje su ga, prije svega politički protivnici, godinama optuživali.
Samo dva dana nakon drugog kruga predsjedničkih izbora, na kojima je pobjedio jedan kandidat „Evropa sad“ Jakov Milatović, Đukanović se našao na meti državnih organa, i to zbog navodne nelegalne gradnje u Nikšiću. Dati su mu i rokovi do kada bi te objekte trebalo porušiti, ako to ne učini, država će to učiniti umjesto njega.
Sve to se događa dok Đukanovića još uvijek štiti imunitet, koji će mu biti ukinut kada i zvanično bude otišao sa funkcije, što bi trebalo da se desi oko 20. maja.
A onda? Sva je prilika da će biti „veselo“, jer se parlamentarni izbori u Crnoj Gori održavaju 11. juna, što znači žestoka kampanja, borba za glasove, borba stranaka između sebe… Analitičari smatraju da će u „lovu“ na Đukanovića i njegov DPS, sa čijeg je čela otišao danas, prednjačiti URA, Demokrate i DF, pošto ne mogu programom da se trkaju sa pokretom „Evropa sad“, čiji je kandidat potukao Đukanovića sa čak 20 odsto razlike.
Kada takav, višedecenijski lider neke države odlazi u političku povijest, mnogi će željeti da tom njegovom silasku sa scene daju svoj lični doprinos.
Rušenje kuće u Nikšiću
Prvi među njima je još aktuelni premijer Dritan Abazović, koji je nepunih 48 sati nakon izbora, slavodobno pripretio Đukanoviću da ima „svega 20 dana da ukloni nelegalno sazidane objekte u Nikšiću“.
Međutim, ubrzo se oglasila advokatica Đukanovića i rekla da je najavljeno rušenje objekta „pravno nasilje jer se radi o kući na zemljištu njegove dedovine koja je inicijalno izgrađena prije više od jednog stoljeća“.
Ako se ima u vidu da je protiv odlazećeg predsjednika Crne Gore podneto više krivičnih prijava, sva je prilika da se protiv Đukanovića priprema politički obračun na koji su neki čekali decenijama.
Podsjećanja radi, Đukanović je optuživan za nezakonito bogaćenje, konflikt interesa, zlouporabe, ali su prijave često odbacivane kao neosnovane.
Njegovu trodecenijsku vladavinu obilježio je niz afera među kojima su se navodile šverc cigareta, slučaj prisilne prostitucije Moldavke S.Č. zatim seks skandal bivšeg predsjednika Senata Državne revizorske institucije Miroslava Ivaniševića, potom afere „Zavala“ u koju je bio umiješan potpredsjednik DPS-a Svetozar Marović, kao i afere „Listing“, „Snimak“ i „Državni udar“.
„Jahaće se na hajci protiv Mila“
Srđan Vukadinović, politički analitičar iz Crne Gore, ocjenjuje da će Đukanović biti napadan sa strane pojedinih stranaka posebno tijekom predizborne kampanje.
– To će biti napadi iz ostrašćenosti pošto je DPS već izgubio. Na toj će hajci uporno jahati, prije svih Ura, Demokratske fronte i Demokratske fronte (DF). S druge strane, „Evropa sad“ se time nije bavila, već ekonomskim i socijalnim temama i životnim standardom građana, i zbog toga su se razvili u praktično najjaču političku stranku – piše za „Blic“.