9.7 C
Banja Luka

Propao Dodikov poziv Srbima da napuste SIPA i Sud

Još od presude Miloradu Dodku u Sudu BiH u Sarajevu, Dodik ne prestaje da poziva Srbe koji su zaposleni u institucijama BiH da daju otkaze i pređu u institucije Republike Srpske. Nakon poziva od Dodika su se čule i otvorene prijetnje, međutim sve ukazuje da je ovaj plan propao.

Za oko mjesec dana predsjednik Republike Srpske je prvo pozivao pripadnike SIPA-e da pređu u MUP Republike Srpske, a potom im čak i otvoreno zaprijetio konfiskacijom imovine. Međutim masovnog prelaska nema i već je jasno da je ova operacija propala. Iako je Dodik najavljivao da će iz SIPA-e u MUP preći stotine radnika, iz ove agencije nam je potvrđeno da je do sada samo 6 pripadnika SIPA-e iz Republike Srpske zatražilo prekid radnog odnosa.

Zahtjev za raskid radnog odnosa sa Agencijom su podnijela tri policijska službenika, jedan državni službenik i dva radnika koji su zaposleni u regionalnim kancelarijama Banja Luka, Tuzla i Mostar. Takođe, napominjemo da do danas nijedan zaposleni iz sjedišta Agencije u Istočnom Sarajevu nije podnio zahtjev za raskid radnog odnosa po ovom osnovu.

Među onima koji su poslušali Dodika je direktor SIPA-e Darko Ćulum, koji je postao savjetnik u MUP-u Republike Srpske. Slab odziv za prelazak u entitetske institucije primjetan je i kod radnika iz Republike Srpske u Tužilaštvu BiH, Visokom sudskom i tužilačkom savjetu Bosne i Hercegovine, graničnoj policiji.

„To je samo potvrda da je ta stvar propala skroz i da njihove ucjene pritisci na naše ljude koji rade u zajedničkim institucijama nisu urodile plodom nego da su im se vratile kao bumerang i da su ih u političkom smislu koštale. Ja podržavam naše ljude, svako treba da ostane na svom radnom mjestu i radi u interesu RS i svih“, smatra poslanik PDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Igor Crnadak.

Prijetnje da će nekom biti oduzeta imovina, kažu u opoziciji posao su za tužilaštvo. Takođe smatraju da je u Dodikovim pozivima od početka prisutna ogromna diskriminacija, jer je otkaze tražio od radnika, dok je izuzeo stranačke kadrove koji sjede u zajedničkim institucijama.

„Prvo bi svoje radno mjesto napustila Željka Cvijanović kao član Predsjedništva BiH, pa bi onda svoja mjesta napustili ministri u Savjetu ministara BiH, pa poslanici u parlamentu BiH, pa predsjednik Fudbalskog saveza BiH Vico Zeljković, dakle ovdje nije poslata poruka onima koji su stranački prvaci nego onima koji imaju pravo na svoj rad, posao na svoju porodicu na svoju slobodu“, kaže poslanik Narodnog fronda u NSRS Željko Dubravac.

Dok je prijetio zaposlenim i zabranjivao rad pravosudnim i policijskim agencijama, zanimljivo je da Upravu za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovine nije ni pomenuo. Šta je uzrok i da li vlast Republike Srpske izbjegava da pominje institucije u kojima se nalazi novac?

„Jasno je da postoji interes ostvarivanja značajnih javnih prihoda koji dolaze kroz djelovanje ove Uprave, ali postoji i jedan kratkoročniji interes gdje se očekuje da će UIO po basnoslovnoj cijeni kupiti poslovnu zgradu u Banjaluci kod kupca koji je unaprijed dogovoren, a to je opet interes uske grupe ljudi koja o svemu ovome i odlučuje“, objašnjava ekonomista Igor Gavran.

Kritike SNSD-ovih zvaničnika pošteđene su i Centralna banka BiH kao i Elektroprenos Bosne i Hercegovine, što dokazuje, tvrde naši saogovrnici, da su bez obzira na političke tenzije, raspodjele novca sa nivoa Bosne i Hercegovine uvijek dobrodošle.

(BN) Foto: NSRS

NAJNOVIJE VIJESTI:

Najčitanije vijesti:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here