Nacrt žalbe Ujedinjenim nacijama u vezi sa 25. godišnjicom početka NATO bombardovanja Jugoslavije dostavljen je Državnoj dumi na razmatranje, izjavio je šef komiteta Dume za međunarodne poslove, lider Liberalno-demokratske partije Rusije (LDPR) Leonid Slucki.
„Odbor za međunarodne poslove podnio je nacrt žalbe Vijeća Savezne skupštine u vezi sa 25. godišnjicom početka bombardovanja teritorije suverene Jugoslavije NATO koalicije. Predlažemo da ga podnesemo na razmatranje Državnoj dumi 20. marta“, rekao je Slucki.
On je istakao da se u apelu pozivaju parlamentarci da osude vojnu operaciju i preduzmu mjere za pozivanje država članica NATO na međunarodnu odgovornost.
„U tekstu nacrta apela, ruski parlament poziva UN i skupštine svih zemalja da konačno osude vojnu operaciju Sjevernoatlantske alijanse protiv Jugoslavije i preduzmu mjere za privođenje država članica NATO međunarodnoj odgovornosti za direktnu agresiju na SRJ“, precizirao je.
Kako se navodi u dokumentu, parlamentarci smatraju da je neophodno, uoči godišnjice agresije NATO-a na Jugoslaviju, dati pravednu ojcenu „tog grubog kršenja međunarodnog prava, koje je dovelo do destabilizacije rada Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju“.
Osim toga, parlamentarci „izražavaju duboku zabrinutost zbog tekućih pokušaja Kolektivnog zapada da čin agresije na Saveznu Republiku Jugoslaviju predstavi međunarodnoj zajednici kao mirovnu operaciju, da žrtve NATO bombardovanja preda zaboravu i okrivi Srbe za izbijanje ratova na Balkanu“.
Tako je, podsjećaju parlamentarci, od marta do juna 1999. godine „na malu suverenu državu u centru Evrope bačeno 2.300 krstarećih projektila i 14.000 bombi“, što je rezultiralo smrću više od 2.000 civila u Jugoslaviji, uključujući i djecu.
Kako ističu, nekažnjivost NATO udara na Jugoslaviju „stvorila je osnovu za nove vojne akcije širom svijeta pod maskom izjava o borbi ‘za vrijednosti slobode i demokratije’“.
„Uvjerenje Kolektivnog zapada u sopstvenu nepogrešivost i pravo da odlučuje o sudbini drugih naroda i država dovelo je do uzleta neonacističkog režima u Ukrajini, koji je posle državnog udara 2014. sprovodio politiku genocida nad ruskim stanovništvom što je dovelo do oružanog sukoba na teritoriji te zemlje“, zaključuje se u dokumentu.
(Sputnik)