Tvrdi da je invazija uslijedila nakon dugotrajnog sastanka ruskog predsjednika Vladimira Putina i kineskog predsjednika Si Đinpinga 4. februara – na dan početka proslave kineske lunarne nove godine i Zimskih olimpijskih igara u Pekingu
Američki milijarder Džordž Soroš objavio je u austrijskom listu Standard gostujući komentar pod naslovom “Vladimir Putin i opasnost Trećeg svjetskog rata”, sa naročitim osvrtom na odnos Rusije i Kine.
Soroš je osnivač Fondacije Otvoreno društvo i veliki zagovornik liberalne demokratije. Rođen je u jevrejskoj porodici u Budimpešti 1936. godine, preživio je Drugi svetski rat i nacističku okupaciju, a nakon rata emigrirao je u Veliku Britaniju gdje je završio Londonsku školu ekonomije.
Potom se odselio u SAD i osnovao jedan od najuspješnijih investicijskih fondova na svijetu.
„Ruska invazija na Ukrajinu 24. februara označila je početak Trećeg svjetskog rata koji ima potencijal da uništi našu civilizaciju”, dramatično započinje Soroš svoj tekst.
Piše da je invazija uslijedila nakon dugotrajnog sastanka ruskog predsjednika Vladimira Putina i kineskog predsjednika Si Đinpinga 4. februara – na dan početka proslave kineske lunarne nove godine i Zimskih olimpijskih igara u Pekingu.
“Na kraju tog sastanka njih dvojica objavila su pažljivo sastavljenu izjavu od 5000 riječi u kojoj proglašavaju blisko partnerstvo između njihove dvije zemlje”, podsjeća Soroš.
“Iznenadilo me što se činilo da je Si Putinu dao carte blanch da napadne Ukrajinu i povede rat protiv te zemlje. Mora biti vrlo uvjeren u to da će njegova potvrda za doživotnog vladara Kine kasnije tokom godine biti obična formalnost. Nakon što je svu moć koncentrisao u svojim rukama, Si je pažljivo osmislio scenario koji ga stavlja u ravan s Mao Cedongom i Deng Ksijaopingom”, smatra Soroš, koji vidi veliku opasnost u približavanju Rusije i Kine.
“Nakon što je dobio Sijevu podršku, Putin je nevjerovatnom brutalnošću krenuo u realizaciju svog životnog sna. Sada star gotovo 70 godina, Putin smatra da ako želi ostaviti trag u ruskoj istoriji, to mora biti sada ili nikada. No on ima iskrivljenu percepciju uloge Rusije u svijetu. Čini se da vjeruje kako ruski narod treba cara kojeg će slijepo slijediti. To je sušta suprotnost demokratskom društvu, to je vizija koja iskrivljuje ‘rusku dušu’, emocionalnu do sentimentalnosti”, navodi Soroš.
Soros smatra da se nekada lukavi KGB-ovac u poslednje vrijeme promjenio. “Čini se da je razvio fiks-ideju i izgubio dodir sa stvarnošću”, navodi.
Za Ukrajince ima samo riječi hvale.
“U svakom slučaju, krivo je procijenio situaciju u Ukrajini. Pretpostavljao je da će Ukrajinci ruskog govornog područja dočekati ruske vojnike raširenih ruku, no pokazalo se da se oni ne razlikuju od stanovništva koje govori ukrajinski. Ukrajinci su do sada pružili nevjerovatno hrabar otpor u naizgled bezizlaznoj situaciji”, piše.
Soroš smatra da je ruska vojska u lošem stanju i da Ukrajina uz pomoć Zapada može da pobjedi.
“Ruska vojska se pokazala slabom kada je dobila naredbu da napadne ukrajinsku braću. Takođe, ukorenjena korupcija u dodjeli ugovora za obranu odigrala je veliku ulogu u tim neuspješnim rezultatima. Umjesto da okrivljuje sebe, čini se da je Putin izgubio razum u pravom smislu te riječi. Odlučio je da kazni Ukrajinu jer mu se protivila i čini se da je izgubio sve inhibicije. On baca cijelu rusku vojsku u bitku i ignoriše sva pravila ratovanja, ne samo ono o neselektivnom bombardovanju civila. Od tada su pogođene brojne bolnice”, piše on.
Soroš misli i da bi Rusija vrlo lako mogla da izgubi rat.
“I SAD i Evropska unija šalju obrambeno oružje Ukrajini, a u toku su i napori za kupovinu borbenih aviona MiG ruske proizvodnje, s kojima su ukrajinski piloti upoznati. To bi moglo napraviti veliku razliku”, smatra on.
Kakav god bio ishod rata, Putin je već učinio čuda ujedinivši EU. “Možemo se samo nadati da će Putin i Si biti svrgnuti prije nego što uspjeju da izbrišu našu civilizaciju”, zaključio je Soroš u svom komentaru.