Naslovna Društvo Žestokim momcima presudila ulica ili ruka pravde

Žestokim momcima presudila ulica ili ruka pravde

0

Većina nekadašnjih žestokih momaka s druge strane zakona, koji su godinama žarili i palili Srpskom, danas su uglavnom iza rešetaka, a mnogi od njih su pod zemljom.

O njihovim nedjelima još se ispredaju priče, a tek poneki od njih se s vremena na vrijeme pojavi na stranama crne hronike.

Jedan od njih je Sarajlija Darko Elez, koji je vodio jednu od najvećih kriminalnih grupa u poslijeratnoj BiH. Elez je krajem decembra pao u Beogradu, gdje se skrivao od suđenja za teška krivična djela, ubistva i milionske pljačke širom BiH. Tužilaštvo BiH ga povezuje i sa ubistvima Miloša Ostojića 2019. i Siniše Milićevića zvanog Tigar 2018. godine. Elezova kriminalna grupa godinama se sukobljavala sa suparničkim klanom njegovog nekadašnjeg najboljeg prijatelja i kuma Đorđa Ždrala, takođe iz Istočnog Sarajeva.

U petogodišnjem “ratu kumova” izvršeno je više teških ubistava u kojima su stradali mnogi, čak i slučajni prolaznici.

Elez je trenutno u pritvoru u Beogradu, gdje čeka izručenje u BiH, a njegov kum Ždrale robija u Kazneno-popravnom zavodu u Foči, gdje izdržava dvadesetogodišnju kaznu zbog ubistva Ljubiše Savića Mauzera. Ovaj dvojac harao je Istočnim Sarajevom od početka 2000. sve do razbijanja njihovih grupa 2012. godine u akciji “Lutka”. Elez i Ždrale bili su prijatelji i kumovi, ali su se sukobili u ljeto 2005. godine. Prema jednoj verziji, do sukoba je došlo zbog raspodjele plijena od pljačke Pavlović banke, a po drugoj, zbog bivše misice i plejboj zečice Slobodanke Tošić, s kojom su se obojica viđali.

Među onima koji više nisu među živima su žestoki momci iz Banjaluke Slaviša Ćulum i Veso Medić te Goran Kotur iz Gradiške i njegov nasljednik i sugrađanin Milan Vujičić Vujke.

Ćulumova grupa harala je banjalučkim ulicama od 2008. do 2012. godine. On je likvidiran u maju 2020. u Dragočaju, i to samo nekoliko dana nakon što je izašao iz zatvora. Za Ćulumovo ubistvo osumnjičen je njegov bivši prijatelj i pripadnik suparničkog kriminalnog klana Siniša Šakić zvani Kinez. Njih dvojica u sukob su došli 2010, od kada su imali nekoliko oružanih obračuna, a u jednom od njih, u naselju Lauš, Ćulum je ranjen u rame. Osim toga, obojica su učestvovala u raznim pljačkama i tučama. Sa Ćulumom u kriminalnoj grupi bili su Dejan Kostić te Dejan Čajić, koji je nakon izdržane kazne po presudi nestao iz rubrike crna hronika i okrenuo se mirnom životu.

Među žestoke momke koji su se u posljednje vrijeme smirili i okrenuli mirnom životu ubraja se Jovan Jošilo koji se u aprilu 2012. godine sukobio s Ćulumom i njegovim saradnicima, kada je ubijen Slavišin brat Nedeljko. Zbog tog obračuna Ćulum, Čajić i Kostić su dobili 17 godina robije za pokušaj ubistva Jošila, koji je tada oslobođen optužbe za ubistvo Nedeljka Ćuluma. Slaviša Ćulum je tada dobio kaznu od sedam i po godina, a na još sedam godina i tri mjeseca osuđen je 2012. godine zbog pljačke Prokredit banke u Banjaluci.

Banjalučko Okružno tužilaštvo ranije je podiglo po deset optužnica protiv Ćuluma i Šakića za razna krivična djela, od pljački, tuča do vatrenih obračuna.

Poznati kriminalac Veso Medić prije desetak godina harao je Banjalukom, a učestvovao je u raznim bombaškim napadima i pljačkama. Medić je ubijen 2011. iz osvete, kada ga je nožem izbo sugrađanin Dario Mirjanić tokom sukoba nedaleko od jednog noćnog kluba. Mirjanić je u decembru iste godine dobio osam godina robije za taj zločin.

Ubijeni Medić imao je debeli policijski dosije, a ranjavan je 2008. godine u pucnjavi u kafe baru “Old kafe” u Banjaluci. Povezivan je i sa postavljanjem eksplozivne naprave ispod automobila bivšeg rektora Univerziteta u Banjaluci Dragoljuba Mirjanića.

Jedan od najpoznatijih kriminalaca u Srpskoj koji je iza rešetaka, a koga su se svi bojali dok je bio na slobodi, jeste Goran Kotaran. Ovaj Dubičanin pravosnažno je osuđen 2008. godine na 20 godina robije zbog dvostrukog ubistva u Kozarskoj Dubici. On je 2005. ubio komšije Predraga Vrbana (31) zvanog Pedi Lopov i Seada Kanurića (49) zvanog Stevo Mucavi, a zbog brutalnosti je prozvan “balkanskim Kanibalom Lektorom”. Kotaran zatvorske dane provodi u KPZ-u Foča, iz kojeg bi trebalo da izađe 2022. godine, a prema pričama, njega se plaše i osuđenici i čuvari.

Među žestokim momcima koji su završili iza rešetaka i čija su nedjela već zaboravljena je Rajko Pavić koji je 2011. dobio 20 godina robije zbog teških krivičnih djela. Poznat je po tome što je u avgustu 2010. pucajući iz oružja pokušao da pobjegne iz KPZ-a Banjaluka. On je kaznu odležao i nedavno je izašao iz zatvora, a dani provedeni iza rešetaka na njega su uticali pozitivno, tako da je od izlaska sa robije postao “nevidljiv” te nikako nije došao u sukob sa zakonom.

Zatvor je pozitivno djelovao i na Dalibora Drakulića zvanog Palezija koji je važio za opasnog banjalučkog momka. Nakon što je odležao zatvorsku kaznu, okrenuo se mirnom životu i bavljenju stočarstvom. Palezija je 2009. osuđen na tri godine i dva mjeseca zatvora zbog otmice i nanošenja teških tjelesnih povreda sugrađaninu Davoru Trivundži.

Nerasvijetljena ubistva

Policija još traga za ubicama dvojice žestokih momaka iz Gradiške, Gorana Kotura i Milana Vujičića zvanog Vujke. Kotur je ubijen 3. oktobra 2003. pred kućom u Gradišci i to naočigled desetogodišnjeg sina i supruge Šefike. Važio je za najjačeg kriminalca u Gradišci, a njegov nezvanični nasljednik bio je Milan Vujičić Vujke koji je ubijen 10. oktobra 2015. ispred kafe-bara “Kasper”. Vujke je bio poznat po nasilju, zelenaštvu, iznudama, ali i švercu. Za ta djela je osuđivan više puta na zatvorske, ali i novčane kazne. Držao je diskoteku “Tutankamon”, a kasnije i noćni klub “Blek end vajt”. Još nema ni indicija ko ih je likvidirao.

(Nebojša Tomašević/GS)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i "X" nalogu.

Zapratite nas i na Youtube

BONUS VIDEO: