-4.4 C
Banja Luka

Ministarstvo odbrane BiH: NATO i EU budućnost koja nudi sigurnost i prosperitet

Bosna i Hercegovina se u Programu reformi, pored ostalog, obavezala i na poboljšanje odnosa s javnošću kad je u pitanju objašnjavanje odnosa BiH s NATO-om.

Naime, u prvom poglavlju u glavi IX navedeno je da je BiH svjesna potrebe poboljšanja svijesti javnosti i podrške evropskim i evroatlanskim integracijama.

„Iz ovog razloga BiH će napraviti strategiju komunikacije s javnim mnjenjem, čiji je cilj podrška javnosti partnerstvu s NATO-om“, naglašeno je u ovom dokumentu, koji je usvojen u decembru 2019. godine.

Dodaju da će biti sačinjen i akcioni plan, čiji će fokus biti, kako je navedno, na kontaktu s javnošću putem seminara, radionica i konferencija.

Pojašnjeno je da će se ovo odnositi na lokalnu vlast, univerzitete i nevladin sektor.

„Cilj akcionog plana će biti upoznavanje javnosti BiH o važnosti partnerstva s NATO-om“, naglašeno je.

U Ministarstvu odbrane su „Nezavisnim“ na pitanje kako planiraju implementirati dio iz Programa reformi koji se odnosi na komunikaciju s javnosti, kratko odgovorili da je 2009. donesena Komunikacijska strategija BiH u NATO integracijskom procesu i još se koristi od strane Ministarstva.

„Takođe, na osnovu nje Kancelarija za odnose s javnošću Ministarstva odbrane BiH izrađuje svoj godišnji plan rada, koji, između ostalog, sadrži i obavezu medijske prezentacije Ministarstva odbrane i Oružanih snaga BiH, a u vezi s evroatlanskim integracijama“, odgovorili su nam oni.

Inače, na stranici Ministarstva odbrane u dijelu koji se bavi odbrambenom politikom navedeno je da se u svijetu mnogi protive promjenama jer se boje nesigurne budućnosti koju one stvaraju.

„Stoga moramo predvidjeti, opisati i ucrtati put u sigurnu budućnost, koja je cilj BiH. Partnerstvo za mir, NATO i EU – to je budućnost koja nudi sigurnost i prosperitet, mnogo veće nego što ih nudi sadašnja situacija“, navedeno je na stranici Ministarstva odbrane.

Naglašeno je da je Predsjedništvo BiH 2001. godine jasno izrazilo opredjeljenje za uključenje BiH u evropske i evroatlantske integracije i program Partnerstvo za mir, kao i za sprovođenje potrebnih reformi odbrambenog sistema i reorganizacije oružanih snaga.

„Imajući u vidu ove ciljeve, u protekle tri godine učinjeni su veliki napori kako bi se stvorilo okruženje neophodno za uspješan proces reformi odbrambenog sistema“, naglasili su oni.

U Srednjoročnom planu rada 2020-2022. godina, kada se radi o Programu reformi, navedeno je da je neophodna realizacija složenih aktivnosti koje se odnose na implementaciju postojećih mehanizama saradnje s NATO-PARP, implementaciju partnerskih ciljeva preuzetih kroz PARP, kao i implementaciju Koncepta operativnih sposobnosti i modernizaciju i interoperabilnost Oružanih snaga s NATO snagama.

„Poseban naglasak treba dati na ispunjavanje obaveza iz Okvirnog plana implementacije dokumenta Program reformi BiH, a odnosi se na međunarodne obaveze, kao i na bilateralne i multilateralne aktivnosti. Važan instrument u realizaciji ovih aktivnosti predstavlja saradnja s NATO štabom u Sarajevu, a veliki značaj procesima takođe daje saradnja sa snagama EUFOR“, naglašeno je.

U Odjeljenju za odnose s javnošću u NATO-u u Briselu kažu da je u Program reformi koji je BiH poslala naglasila svoje ciljeve kao osnovu za kontinuiranu saradnju između NATO-a i BiH.

„Želimo nastaviti s našom podrškom BiH kako bi implementirala ove reforme, kao što smo to činili godinama dosad. Alijansa je opredijeljena za stabilnu i sigurnu BiH“, naglasili su oni.

Dodali su da žele da BiH bude mirna i stabilna zemlja, te da je to osnovni razlog za podršku BiH u njenim reformskim namjerama.

Što se tiče konkretnih mjera koje BiH preduzima, naglašeno nam je da se obratimo vlastima BiH, koje su zadužene za realizaciju mjera koje su potpisali.

(Nezavisne)

NAJNOVIJE VIJESTI:

Najčitanije vijesti:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here