Naslovna Sport Argentinci od sjaja do očaja, pa do polufinala sa penala

Argentinci od sjaja do očaja, pa do polufinala sa penala

0

Argentinci su prošli put od sjaja do očaja, pa do polufinala Svjetskog prvenstva u Kataru stigli preko penala. Vodili su Mesi i drugovi 2:0, zatim u razmaku od 83. minuta primili dva gola od Holanđana, drugi u poslednjim momentima sudijske nadoknade vremena, ali su ipak preživjeli dramu penala (6:5) i ići će na polufinalni megdan Hrvatima.

Drugi polufinalni par će biti poznat nakon subotnjih duela između Portugala i Maroka, odnosno Francuske i Engleske.

Gaučosi su poveli u 35. minutu. Mesi je majstorski proigrao Molinu kroz sredinu, ovaj pobjegao Blindu i zatresao mrežu.

Mesi je udvostručio prednost Argentine u 73. minutu iz jedanaesterca koji je skrivio Damfriz.

Pomislio je selektor šampiona Južne Amerike da je to dovoljno, odradio je par izmjena da ojača defanzivu, što mu se obilo o glavu.

Van Gal je bio na meti u domovini zbog defanzivnog fudbala, nesvojstvenog kolijevci totalnog fudbala. I protiv dvostrukih svjetskih prvaka je napao tek kada je voda stigla do grla, kada je gubio 0:2. U igru je ubacio visoke Veghorsta i Luka De Jonga, pokušao takođe atipično za Oranje, da igra na duge lopte, što mu se isplatilo. Veghorst je u 83. minutu glavom pogodio i vratio neizvjesnost u meč.

U poslednjem, 11. minutu sudijske nadoknade vremena, odnosno 111. minutu Veghorst je izborio slobodan udarac za svoj tim. Odradio je Kopmajners tada nešto nevjerovatno! Umjesto da šutira sa 20 metara, proigrao je Veghorsta koji je stajao u liniji sa živim zidom i po zemlji pogodio za 2:2 i produžetke.

Opet je u produžecima Van Gal dao grogiranim Argentincima “vještačko disanje“. Umjesto da ih dotuču, ponovo su se „narandžasti“ povukli, čekali su jedanaesterce. Lionel Sakoloni nije želio da čeka penal rulet. Krenuli su njegovi izabranici u finišu na sve ili ništa. Prvo je u 114. pokušao Lautaro Martinez, ali ga je Van Dajk osujetio. Zatim je Fernandez šutirao sa distance, lopta je pogodila Veghorsta i pala tik preko prečke. U 119. je Lautaro Martinez tukao sa ivice šesnaesterca i primorao Noperta da krajnjim naporom izbije loptu u korner. Pokušao je Di Marija direktno iz ugla, nezgrapni Nopert ponovo morao da odbija. I potom poslednja šansa na meču. Enco Fernandez je pogodio stativu.

Penal seriju je odlučio golman Aston Vile, Emilijano Martinez, koji je već u prve dvije serije odbranio udarce Virdžila Van Dajka i Stivena Berghajsa. Van Galova akzviciji na golu Nopert nije bio ni blizu da odbrani ni jedan šut, a Enco Fernandez u petoj seriji nije pogodio okvir gola. Ipak, Lautaro Martinez je u petoj seriji stavio tačku na dramu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i "X" nalogu.