Rusija pomjera granice vazduhoplovnog inženjerstva, navodno razvijajući revolucionarni lovac 6. generacije.
Poznat kao MiG-41, ovaj avion ima za cilj da pomjeri granice ne samo u našoj atmosferi, već i da leti ka niskim svemirskim orbitama.
Ovaj najsavremeniji projekat je inspirisan iz vremena cijenjenog MiG-31M i obećava da će imati takve karakteristike kakve svijet vazduhoplovstva nikada do sada nije vidio.
Čak i vatreni entuzijasti avijacije možda nisu svjesni postojanja modernizovane verzije MiG-31, a to je MiG-31M – za koji se navodi da je razvijena 90-ih godina, a ova zanemarena letjelica bi uskoro mogla postati legendarna.
Njegov nedostatak slave i razlozi koji stoje iza zaustavljene masovne proizvodnje i dalje su predmet spekulacija među ruskim analitičarima.
Uprkos tome, MiG-31M zaslužuje priznanje. To je zato što se sumnja da će rad uložen u njega postaviti temelje za željno očekivani supersoničnog presretača sljedeće generacije, MiG-41.
MiG-31M, koji proizlazi iz rigoroznog procesa modernizacije, ima sportska poboljšanja kako na spoljašnjosti tako i u unutrašnjosti. Značajne nadogradnje, osim njegove vizuelne privlačnosti, uključuju prošireni rezervoar za gorivo od 300 litara, napredni radar Zaslon-M, kao i kapacitet za nošenje 6 projektila vazduh-vazduh.
Procjene ruskih stručnjaka, koje se često citiraju u nedavnim medijskim izvještajima, sugerišu da će borbeni avioni šeste generacije MiG-41 VKS-a (ruskih Vazdušno-kosmičkih snaga) poletjeti u nebo do 2025. godine.
Čini se da je glavni izazov za realizaciju ove vizije stalni razvoj pulsno-detonacionog motora koji će pokretati avion.
Ruski tehnički časopis Sfera napominje:
„Dok se ostvaruje napredak, mi ulazimo u nepoznatu teritoriju ovdje. Mogu se pojaviti pitanja o resursima potrebnim za rješavanje problema habanja motora, s obzirom na izuzetno dinamično opterećenje koje će podnijeti“.
Prema lokalnim spekulacijama, letjelica bi mogla biti dizajnirana da radi pomoću alternativnog motora.
Potencijalne opcije uključuju motor drugog stepena pozajmljen od Su-57 ili motor P-579-300 iz Sojuza AMNTK.
Zanimljivo je da P-579-300 već posjeduje razvijeni generator gasa. P-79-300, koji je ranije korišćen u Jak-141, služi kao osnovni model za ovaj razvoj.
Naoružanje
Prema pisanju Militari Voča, Rusija razvija elektromagnetni pulsni sistem koji bi predstavljao potencijalnu promjenu igre u oblasti ratovanja iz vazduha. Ovaj inovativni „energetski top“ mogao bi da proširi opseg dostižnih ciljeva.
Ovakav razvoj događaja predstavlja ozbiljnu prijetnju, potencijalno prevazilazeći već moćni Su-57 i predstojeći MiG-41.
Izvori u Rusiji sugerišu moguću upotrebu manje moćne verzije ЕMP topa kao efikasnog sredstva odvraćanja od bespilotnih letjelica. Takođe se spekuliše da bi MiG-41 koji tek treba da bude lansiran mogao biti opremljen raketama R-37.
Ruska publikacija „Izvestija“ izvještava da bi MiG-41 mogao imati višenamjenski raketni sistem presretač, koji može da se nosi sa hipersoničnom municijom sa više bojevih glava.
Ako MiG-41 uspešno završi svoj prvi let do 2025. godine, očekuje se da će biti potpuno operativan do 2030. godine.