Naslovna Sport Partizan slavio u dramatičnoj završnici, Istanbul na koljenima

Partizan slavio u dramatičnoj završnici, Istanbul na koljenima

0

U utakmici 15. kola Evrolige, Partizan je večeras u „Ulker Areni“ ostavio Istanbul na koljenima, gdje je gostovao ekipi Fenerbahčea i na kraju slavio u dramatičnoj završnici sa 73:72.

Kako se i očekivalo, Fenerbahče je pred početak meča odao priznanje Željku Obradoviću za sve što je kao trener postigao sa njihovim klubom u periodu od 2013. do 2020. godine, a navijači u „Ulker areni“ su ga ovacijama dočekali pri ulasku u dvoranu.

Kada je sama utakmica u pitanju, Fenerbahče ju je nešto bolje započeo, prije svih Dešon Pjer koji je uz odličnu saradnju sa nikom Kalatesom brzo stigao do šest poena, a domaći su poveli sa 8:2 poslije prva četiri minuta igre.

Partizan je sredinom prve dionice uspio da uhvati rezultatski priključak, ali je prvi utisak sa ovog meča bio da se obje ekipe prilično muče u napadu. Kod domaćih je to najizraženije bilo u šutu za tri poena, nijednom nisu pogodili u prvom kvartalu, pa su mogli da budu i zadovoljni sa prednošću 19:16 poslije prvih deset minuta igre.

Početkom druge četvrtine Partizan je zaigrao bolje, raspoložen je bio Jam Madar koji je pogodio trojku za izjednačenje, a zatim su Panter i Lesor uspjeli da iznude prekršaje prilikom šuta, samim tim i slobodna bacanja i sa linije penala „Crno-bijeli“ stižu do vođstva od 23:19.

Tek tada je proradila “dalekometna paljba“ u ekipi Fenerbahčea, konkretno od strane Skotija Vilbekina koji je brzo pogodio dvije trojke, jednu sa oko devet metara, ali se Partizan i dalje dobro držao. „Crno-bijeli“ su i dalje uspijevali da u reketu iznude još prekršaja, to im je donosilo nove poene, a zanimljivo je da je čak 17 slobodnih bacanja tokom prvog poluvremena izveo Partizan, od toga su 12 pokušaja bili precizni.

Imali su „Crno-bijeli“ vođstvo i na ulasku u posljednjih par minuta druge četvrtine, ali su onda dozvolili trojke Pjera i Mahmutoglua, uslijedili su promašaji Pantera, Papapetrua i Anđušića i Fenerbahče je na poluvremenu imao četiri poena prednosti – 37:33.

Na početku drugog poluvremena, trener Partizana Željko Obradović je ukazao priliku i Alenu Smailagiću koji je odmah pokazao veliku želju na terenu, ali je imao par promašaja u napadu, što Vilbekin kažnjava trojkom za 45:37 za domaće. Reagovao je Obradović tajm-autom, ali su domaći stigli i do deset poena prednosti – 47:37.

A onda – svoj prvi nastup ove sezone upisao je i oporavljeni Aleksa Avramović. Imao je nezahvalnu ulogu, zaigrao je baš u trenucima kada su „Crno-bijeli“ bili van ritma, ali je poslije par minuta i jednog “unošenja u lice“ od strane trenera Željka Obradovića izveo odličan prodor, upisao i prve poene uz faul Edvardsa.

Odigrao je Avramović pet minuta do kraja trećeg kvartala, upisao ukupno tri poena i jedan skok za to vrijeme, a Partizan je uspio da priđe na “minus šest“ – 57:51 na ulasku u posljednji kvartal.

Poenima Lesora, pa Egzuma, „Crno-bijeli“ su uspjeli da početkom četvrte četvrtine smanje na 59:57 i da Bukera opterete faulovima, pa se ukazala nova nada da Partizan može da dobije ovaj meč.

Poslije tajm-auta Itudisa, Marko Gudurić promašuje i iz svog osmog pokušaja za tri poena, što na drugoj strani kažnjava Papapetru svojom trojkom i Partizan je prešao u minimalno vođstvo!

Pet minuta prije kraja Hejs-Dejvis je fauliran pri šutu za tri poena, pogodio je dva penala i Fener je poveo sa 63:62. Usljedio je promašaj Nanelija na drugoj strani, pa četvrta lična greška Egzuma, ali je na tri i po minuta prije kraja Egzum iznudio peti prekršaj snažnog Džekirija za koga je utakmica tada bila završena.

Ušao je Partizan u još jednu dramatičnu završnicu, a trener Obradović je i u tim trenucima pokazao da ima veliko povjerenje u Aleksu Avramovića koga je ponovo poslao na teren.

Ali, dva napada Partizan ne koristi, poslije čega Egzum pravi peti prekršaj i izlazi iz igre, a Fenerbahče preko Bukera na dva minuta i 20 sekundi do kraja dolazi do četiri poena prednosti – 70:66.

Poslije tajm-auta Zek Ledej konačno pogađa, na drugoj strani Papapetru fantastično blokira protivničkog igrača, pa novi poeni Ledeja preko opreznog Bukera i Partizan je izjednačio na 70:70!

Nešto više od minut ostalo je tada do kraja meča, a poslije Itudisovog tajm-auta Papapetru je faulirao Bukera koji je oba puta precizan za 72:70. Papapetru i Ledej su bili u glavnim ulogama i u sljedećem napadu Partizana, promašivali su i jedan i drugi, ali Aleksa Avramović uspijeva da iznudi faul u posljednjoj sekundi napada! Plej „Crno-bijelih“ na 28 sekundi prije kraja oba puta poentira za izjednačenje na 72:72!

A onda, još bolje – Vilbekin ne pogađa preko Lesora, poslije čega Partizan kreće u kontru i Avramović je ponovo fauliran na samo 3.5 sekundi do kraja!

Promašio je prvo bacanje, ali je drugo pogodio i Partizan je poveo sa 73:72!

Trener Fenerbahčea Dimitris Itudis je imao još jedan tajm-aut za pripremu posljednjeg napada Fenera. Loše su domaći izveli tu akciju, Papapetru je fauliran i tu je priča bila završena.

Vilbekin sa 14 i Pjer sa 13 poena predvodili su Fenerbahče, a u Partizanu Lesor i Panter po 12 poena, Egzm deset, ali uloga junaka meča svakako je pripala Aleksi Avramoviću.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i "X" nalogu.