Naslovna Izdvajamo Samit „17 plus jedan“: Srbija i Kina ugovorile posao od 3,2 milijarde...

Samit „17 plus jedan“: Srbija i Kina ugovorile posao od 3,2 milijarde evra,

0

Pandemija nije zaustavila saradnju Kine i 17 zemalja Centralne i Istočne Evrope, pa je obim trgovine prošle godine prvi put premašio 100 milijardi dolara. Srbija je sa Kinom ovih dana ugovorila posao vredan 3,2 milijarde evra koji treba da reši probleme velikog broja naših opština sa otpadnom vodom i kanalizacijom. Kina je otvorena i za uvoz hrane.

Zbog pandemije održan u onlajn video izdanju, upravo završen Samit „17 plus jedan“, koji okuplja lidere Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope, potvrdio je da je sa valjanim razlogom taj format pokrenut pre devet godina.

Pandemija kovida ne koči saradnju Kine i 17 evropskih država

Primer Srbije to najbolje svjedoči kojoj je Kina po vrijednosti robne razmjene postala treći partner u svijetu, ali i veliki investitor i kreditor. Novi ugovor potpisan je prije Samita sa poznatom kineskom kompanijom Čajna roud end bridž korporejšen koja je već bila angažovana na infrastrukturnim projektima u Srbiji, a prisutna je i u regionu.

Posao vrijedan 3,2 milijarde evra omogućiće da na teritoriji 65 opština konačno bude riješen problem otpadnih voda i kanalizacije.

Od dobijanja građevinske dozvole, pa u narednih pet godina trebalo bi da bude završen cio projekat koji podrazumjeva izgradnju postrojenja za preradu otpadnih voda i pumpnih stanica, kanalizacione mreže, ali i sanaciju ili izgradnju šest regionalnih deponija. To je najveća planirana investicija u zemlji koja je dio programa Srbija 2020-2025.

U fokusu i poljoprivreda

Nekadašnji dopisnik domaćih medija iz Kine, potom i ekonomski savjetnik ambasade Srbije u Pekingu, Zoran Đorđević za Sputnjik kaže da kineske firme raspolažu izuzetnim tehnologijama koje su napredne isto koliko i zapadne. On napominje da je Kina poslednjih godina uložila ogromna sredstva da podigne nivo zaštite životne sredine i to preradom pijaćih i otpadnih voda.

Đorđević podsjeća na konstataciju iz obraćanja kineskog predsjednika Si Đinpinga na Samitu da će u ovoj godini zbog pandemije najveća pažnja i dalje biti usmjerena na zajedničku borbu protiv nje i na oporavak privrede.

„Najaktuelnija je saradnja u oblasti vakcina, pomoć u vakcinisanju i eventualno transfer tehnologije za proizvodnju vakcina. Drugo, Kina želi da u narednih pet godina na 170 milijardi dolara poveća uvoz robe iz tih 17 zemalja. Naglasak se stavlja na poljoprivredu i agroindustrijski kompleks“, kaže naš sagovornik.

Pandemija je, kaže Đorđević, pokazala koliki je važno da u kriznim situacijama zemlja može da prehrani svoje stanovništvo i zato ova orijentacija na poljoprivredu ne iznenađuje.

„Kina želi da diversifikuje svoj način snabdjevanja, a potrebe su ogromne. Upravo o tome je govoreno i na ovom Samitu da Kina ne želi isključivo da se oslonja na najjače industrijske zemlje nego da u okviru inicijative Pojas i put idu i na povećanje broja dobavljača“, napominje dobar poznavalac prilika u Kini.

Iskoristiti šansu

Agroekonomista Milan Prostran smatra da Srbija kao agrarna zemlja ima potencijal za proizvodnju robe koja treba kineskom tržištu. To su, prije svega žitarice, kukuruz,  pšenica, proizvodi od soje, sunkcokreta. To bi bilo realno jer, kako dodaje, Srbija ima viškove i do tri-četiri miliona tona kukuruza i milion i po do dva miliona tona pšenice.

„Treba iskoristiti poziv Kine koja želi da angažuje velika sredstva da se dobro organizujemo. Imamo mnogo neiskorišćenih površina. Srbija koristi svega 3,5 miliona hektara zemljišta od ukupno 4,2 miliona”, napominje naš sagovornik.

Sigurnost plasmana na kineskom tržištu bi, kako ističe, apsolutno bio signal našim proizvođačima da povećaju proizvodnju ako je u pitanju dugoročni aranžman sa jasno definisanim uslovima.

Najjači u EU ne bi da izgube svoj dio kineskog kolača

Na konstatciju da saradnja Kine sa 17 zemalja Centralne i Istočne Evrope uvijek izaziva podozrenje Brisela, Đorđević podsjeća da su među tih 17 zemalja 10 iz EU. Zato on jačanje saradnje Kine sa tim zemljama vidi i kao jačanje saradnje sa cjelokupnom EU.

Najveći partneri Kine u Evropi su upravo najjače zemlje EU, kakva je Nemačka, i one, kako napominje, ne žele da izgube primat i dio kineskog tržišta jer će se pojaviti novi snabdjevači iz ovih 17 zemalja.

„Zbog toga oni u Briselu mogu da budu nezadovoljne ili mogu da se bune, ali isntitucionalno nemaju nikakvo formalno pravo da prigovaraju jačanju saradnje Kine sa ovim zemljama. Razvijene zemlje Zapada koje su imale monopol i na Balkan i na Istočnu Evropu sada gube taj primat i sigurno nisu zadovoljne što Kina tu ulazi sa velikim projektima. Ali to naravno ne mogu da spriječe“, ističe Đorđević.

On smatra da je poseban značaj formata „17 plus jedan“ što utiče i na bilateralne odnose tih zemalja i da jedno potpomaže drugo za šta je očigledan primjer saradnja Kine sa Mađarskom i Srbijom na izgradnji pruge od Beograd do Budimpešte. Primjer saradnje Srbije sa Kinom, koja se prva uključila u tu priču, povukao je i druge države sa ovih prostora da se na to odluče.

O „17 plus jedan“ najbolje govore rezultati

O svrsishodnosti formiranja grupe „17 plus jedan“ najbolje govore brojke.

Kada je pandemija kovida 19 cio svijet gotovo zaključala, vrijednost trgovine Kine sa 17 zemalja Centralne i Istočne Evrope u prošloj godini dostigla je 103,15 milijardi dolara i zabilježila rast od 8,4 odsto u odnosu na godinu ranije. Vrijednost razmjene je prvi put premašila 100 milijardi dolara.

Koliko god, zbog veličine i privredne snage Kine, izgledalo da je ta saradnja jednosmerna, to demantuju podaci. Do kraja 2020. kineske direktne investicije u zemlje Centralne i Istočne Evrope, uključujući oblasti energetike, infrastrukture i logistike, iznosile su 3,14 milijardi dolara, dok su investicije tih zemalja u Kini dostigle 1,72 milijarde dolara.

Kada je Srbija u pitanju, Kina je u 2020. godini po vrijednosti robne razmjene postala njen treći partner u svijetu. Trgovinska razmjena iznosila je gotovo 3,7 milijardi dolara, a samo u poslednjih pet godina, naš izvoz u Kinu povećan je 15 puta.

Ono što je, međutim, u situaciji sa pandemijom mnogo značajnije je da je Srbija zahvaljujući vakcinama koje je dobila iz Kine sada vodeća u vakcinaciji u Evropi. U januaru je primila milion doza vakcina iz Kine, a upravo je najavljen dolazak još pola miliona. To je bio dovoljan razlog da u tom pravcu počnu da razmišljaju i neke druge zemlje iz okvira „17 plus jedan“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i "X" nalogu.

Zapratite nas i na Youtube

BONUS VIDEO: